Dzień Polskiej Żywności. Doceń najlepsze polskie produkty
25 sierpnia to szczególny dzień dla polskich produktów. Jest to dobra okazja do pogłębienia wiedzy o smakach polskiej kuchni, sięgnięcia po wyroby lokalnych oraz tradycyjnych producentów. Coraz częściej mówi się o modzie na jedzenie regionalne, na poszukiwanie lokalnych źródeł dostaw świeżych warzyw, wędlin czy nabiału. Data tego święta nie jest przypadkowa, bo to właśnie pod koniec wakacji mamy czas obfitych zbiorów i dożynek.
Polacy chętnie powracają do smaków dzieciństwa i tego rodzaju żywności szukają również na półkach sklepowych. Jak wynika z badania "Konsument na rynku żywności tradycyjnej i regionalnej" przeprowadzonego na zlecenie E.Leclerc, do najpopularniejszych produktów z tej kategorii należą wędliny, które wskazało 33 proc. badanych, pieczywo (24 proc.) i sery (20 proc.). Ponad połowa Polaków, wybierając wyroby regionalne czy tradycyjne, kieruje się dobrem polskiej gospodarki.
Z roku na rok łatwo zauważyć jednak, że wracamy do rodzimych smaków - zarówno w domowych kuchniach, jak i menu restauracji. Z czego możemy być najbardziej dumni?
Słodki sękacz
Tradycyjne staropolskie ciasto było wypiekane na ognisku, nad którym umieszczano gruby drewniany wałek. Obracając wałek polewało się go cienką warstwą ciasta. To sprawia, że pojawiają się na nim charakterystyczne sęki. Przeciętny sękacz ma około 50-60 cm wysokości.
Prawdziwy cebularz
Cebularze to popularne na Lubelszczyźnie drożdżowe bułeczki z cebulą i makiem. Tradycja ich wypieku sięga XIX wieku, a jako pierwsi przygotowywali je Żydzi z lubelskiego Starego Miasta, a potem receptura rozpowszechniła się po całej Lubelszczyźnie. Będąc w tamtym regionie warto skosztować tego rarytasu.
Bryndza podhalańska
To miękki ser podpuszczkowy, o barwie białej, biało-kremowej lub z lekkim odcieniem seledynowym. Jej smak zazwyczaj jest słony i pikantny, czasem przechodzący w ostry, może być też odrobinę kwaśny. Wszystko zależy od jakości mleka, z którego został zrobiony (na 1 kg sera potrzeba od 4 do 6 litrów). Wytwarzanie bryndzy od setek lat przebiega w ściśle określony i niezmienny sposób.
Kartacze
Ziemniaczano-mięsne danie wpisano nawet na listę produktów tradycyjnych sporządzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kartacze, czyli kluski robione z gotowanych i surowych ziemniaków z mięsnym farszem.
Ser koryciński
To ręcznie wyrabiany ser z niepasteryzowanego mleka krowiego. Współcześnie produkuje się jego klasyczną wersję, jak i takie z dodatkami przypraw, ziół i czosnku. Masa serowa formowana jest w lekko spłaszczoną kule o masie 3 kg i 30 cm średnicy. Do uzyskania takiego produkty potrzeba ok. 25 litrów mleka. Przed sprzedażą ser przebywa w solance, gdzie dodatkowo zyskuje swoistego aromatu.