Co to za okaz?
Czerymoja, zwana niekiedy jabłkiem budyniowym lub budyniowcem to owoc spokrewnionego z popularnymi także u nas magnoliami flaszowca peruwiańskiego, okazałego krzewu, który potrafi osiągać imponujące rozmiary, czasami dorasta do 7-8 metrów wysokości.
Jak wskazuje nazwa rośliny, pochodzi ona z Ameryki Południowej, gdzie do dzisiaj jest powszechnie uprawiania. Ojczyzną flaszowca są Andy - krzew doskonale rozwija się nawet w ekstremalnych warunkach, jego plantacje są spotykane na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza. Już przed wiekami była ceniona przez rdzennych mieszkańców dzisiejszego Peru czy Chile, o czym świadczą odkrywane przez archeologów rysunki na ścianach albo naczyniach.
W ostatnich stuleciach flaszowiec upowszechnił się w wielu krajach strefy tropikalnej. Uprawia się go w zachodniej Afryce, południowo-wschodniej Azji, a także na Florydzie, w Kalifornii, Hiszpanii czy Izraelu.
Największym atutem rośliny są mięsiste owoce, które niekiedy ważą nawet 4 kilogramy. Tak duże okazy raczej nie trafiają do naszych sklepów, ale czerymoję można coraz częściej kupić także w Polsce. Dlaczego warto spróbować tego przysmaku, który zachwycił Marka Twaina podczas jego podróży po Hawajach?