Co w niej siedzi?
W 100 gramach ugotowanych ziaren znajdziemy ok. 27 gramów węglowodanów, 9 gramów białka i 2,6 gramów tłuszczu, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Są to kwas linolowy i kwas oleinowy, które wpływają na obniżanie cholesterolu we krwi - tłumaczy specjalistka ds. żywienia człowieka. Poza zdrowymi kwasami, warto zwrócić też uwagę na obecne w ciecierzycy aminokwasy - głównie argininę, leucynę i lizynę, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasiona cieciorki dostarczają też organizmowi wiele cennych substancji odżywczych. Są bogate w beta-karoten, niacynę, kwas foliowy, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Ciecierzyca to także doskonałe źródło potasu, fosforu, wapnia i magnezu - dodaje ekspertka.
- Nie mniej istotną zaletą są także zawarte w niej substancje balastowe, które wiążą w jelitach nadmiar cholesterolu. Pamiętając też o działaniu obecnych w nasionach nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, można z pewnością stwierdzić, że cieciorka ma silne działanie ograniczające ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic - wyjaśnia Dominika Dietrich-Stefankiewicz.
- Z kolei witamina B1, którą także znajdziemy w nasionach grochu włoskiego, jest niezbędna do optymalnego funkcjonowania układu nerwowego i utrzymania mięśnia sercowego w prawidłowej kondycji.