Pasternak
Warzywo to jest bardzo często mylone z pietruszką. Wygląd mają praktycznie taki sam – ich korzenie są białe, długie, zwężające się ku dołowi. W miejscu wyrastania liści pasternak ma nieduże wgłębienie z ciemną otoczką, czego nie znajdziemy w przypadku pietruszki.
Pasternak spokrewniony jest z marchwią, ale nie ma pomarańczowego koloru i beta-karotenu. Charakteryzuje się za to specyficznym, słodkim, orzechowym smakiem i zapachem podobnym do marchewkowego. Ma w sobie wiele cennych substancji odżywczych. W 100 gramach ugotowanego pasternaku jest niewiele ponad 120 kalorii, kwas foliowy i magnez. Taka porcja warzywa w jednej trzeciej pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Pasternak jest także bogaty w błonnik, sole mineralne oraz witaminy C i B. Ma właściwości lecznicze - przeciwdziała powstawaniu kamieni moczowych i żółciowych, obniża ciśnienie, działa przeciwbólowo i uspokajająco.
Warzywo to źle kojarzy się Polakom, ponieważ przez długi czas było stosowane wyłącznie jako pasza dla zwierząt. Być może dlatego tak łatwo wykreśliliśmy je z codziennego menu, a przecież pasternak można wykorzystać na wiele smacznych sposobów. Starty na tarce będzie idealnym dodatkiem do sałatek. Popularne jest także puree z pasternaku z dodatkiem masła, soli i pieprzu. Warzywo pokrojone w kostkę dodaje smaku zupom i duszonym potrawom.