Przepis na najlepszy tradycyjny bigos
Składniki:
3 kg kapusty kiszonej, ok. 1 - 1 ½ kg łopatki wieprzowej, ok. ½ kg łopatki wołowej, 30 dkg boczku wędzonego, ½ kg kiełbasy cienkiej, pieczonej, 250 g kiełbasy jałowcowej, 1 l suszonych grzybów, 150 - 200 g suszonych śliwek, jabłko, 1 - 2 łyżki cukru, 2 duże cebule, przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz mielony czarny, jałowiec, lubczyk, do smażenia masło klarowane, czerwone wino.
Przygotowanie:
Zacznij od namoczenia suszonych śliwek i grzybów. Przepłucz je w zimnej wodzie, a następnie zalej 2 szklankami gorącej wody i odstaw na 30 minut. Posiekaj kiszoną kapustę (jeśli nie lubisz kwaskowatych smaków, możesz ją raz przepłukać - to wystarczy) i włóż ją do największego garnka jaki masz w kuchni - najlepiej takiego, w którym mieści się 6 litrów i zalej wodą tak, by zakryła kapustę.
Dodaj 4 liście laurowe, kilka kulek jałowca i ziela angielskiego. Jabłko obierz, pokrój w drobną kostkę i wrzuć do gara. Grzyby i śliwki dodaj razem z wodą, w której się moczyły. Teraz postaw garnek na malutkim ogniu i duś przez godzinę. W tym czasie pokrój mięso w kostkę - będziemy je obsmażać ma maśle klarowanym. Obsmażoną wołowinę przełóż do rondelka, zalej 1/3 szklanki wody i duś przez ok. 30 minut. Następnie obsmaż łopatkę wieprzową i dodaj ją do wołowiny. Na tej samej patelni podsmaż pokrojone w ćwiartki cebule, a następnie dodaj je do mięs i duś jeszcze przez 30 minut. Po tym czasie mięso i cebulę wrzuć do gara z kapustą. Boczek pokrój w kosteczkę, smaż, aż się zarumieni i także włóż do kapusty. Na tłuszczu wytopionym z boczku podsmaż pokrojoną w kostkę kiełbasę i także wrzuć ją do garnka z kapustą i mięsem. Pomieszaj zawartość gara. Dodaj 1 ½ łyżeczki pieprzu i 2 łyżki suszonego lubczyku, zamieszaj i pozostaw bigos na małym ogniu przez godzinę.
Cukier podsmaż na suchej patelni na ciemny karmel i dodaj do bigosu. W trakcie duszenia dolej do gara pół szklanki czerwonego wina wytrawnego. Po godzinie zdejmij gar z ognia, wystudź jego zawartość i wystaw do lodówki (lub zimą na balkon) na całą noc. Następnego dnia znowu postaw bigos na malutkim ogniu i gotuj przez 1,5 godz. i ponownie wystudź i wstaw na noc do lodówki. W zależności od tego ile masz czasu, możesz operację z gotowaniem i chłodzeniem powtórzyć nawet czterokrotnie. Smacznego!