Trwa ładowanie...

Wielkanocna terrina – jak ją zrobić?

Na tegoroczną Wielkanoc zrób coś innego niż zwykle. Terrina to propozycja pełna smaków i kolorów, prawdziwa ozdoba stołu, a przy tym łatwa do przygotowania. Doceni ją każdy z gości.

Wielkanocna terrina – jak ją zrobić?Źródło: 123RF
dm6eis8
dm6eis8

Terrina pochodzi z Francji. Oryginalnie to rodzaj pasztetu przyrządzanego w ceramicznym garnku i zapiekanego w piekarniku bądź gotowanego w kąpieli wodnej. Samo słowo "terrine" oznacza terynę – głębokie naczynie kuchenne z pokrywką, zazwyczaj służące jako waza do zupy. "Terrine de campagne" to francuski wieprzowy pasztet.

Z czasem powstało tak wiele przepisów na terrinę, że dziś bardzo często serwuje się ją tylko schłodzoną, bez gotowania, a przyrządza z wykorzystaniem mnóstwa składników. Dzięki tej dowolności terrina może być ciekawym daniem na wielkanocnym stole.

Przepis na wielkanocną terrinę

Świąteczna terrina częściej ma formę wieloskładnikowej galaretki niż pasztetu. Zazwyczaj robi się ją bez gotowania ani pieczenia, czyli na zimno, na bazie jajek, ziół, warzyw, mięsa, sera, ryby, z dodatkiem masy twarogowej.

Zobacz też: Klasyczny przepis na galaretę. Nie tylko od święta

Kilka wskazówek:
• Warzywa – do terriny doskonale pasują: marchewka, groszek, kukurydza, rzodkiewka, ogórek, ale też mniej oczywiste warzywa, np. szparagi. Niektóre należy wcześniej ugotować (ale nie rozgotować!), po czym schłodzić i pokroić (zwykle w kostkę).
• Jajka ugotuj na twardo, a kiedy wystygną, obierz ze skorupek.
• Mięso/szynkę pokrój w kosteczkę. Dobrej jakości szynka w plastrach przyda się również do obłożenia terriny. To samo tyczy się łososia (część możesz porwać/posiekać w mniejsze kawałki i dodać do masy, natomiast całe plastry będą doskonałe na wierzch i boki).
• Zamiast po szynkę możesz sięgnąć po ser żółty (w kawałeczkach niech trafi do masy; plastry przydadzą się do obłożenia terriny).
• Składniki należy zanurzyć w masie – możesz przygotować ją na bazie kremówki, serka śmietankowego, twarożku, jogurtu, kefiru czy ricotty.
• Jeśli zależy ci na gładkiej masie, składniki możesz zblendować.
• Masę dopraw do smaku – solą, pieprzem, suszonymi i/lub świeżymi ziołami.
• Przygotuj dwukolorową masę (np. pierwszą tylko z serków, a drugą z dodatkiem zielonych warzyw) – wyłóż je w foremce poziomo, przedzielając każdą np. groszkiem.
• Do obłożenia boków i wierzchu terriny można wykorzystać cieniutkie plastry ogórka. Możesz nimi również przedzielić masę w foremce, co będzie pięknie prezentować się w przekroju.
• Aby całość po wyjęciu z formy się nie rozpadła, w terrinie robionej na zimno niezbędny jest dodatek żelatyny (w wersji wegańskiej wykorzystuje się agar-agar).

dm6eis8

Składanie terriny

Po skomponowaniu "wnętrza" trzeba przygotować naczynie. Najlepsza będzie podłużna keksówka. Wyłóż ją folią spożywczą (powinna wystawać ponad foremkę). Jeśli chcesz mieć "czystą" terrinę, po prostu przełóż do naczynia masę. Możesz też dno oraz boki wyłożyć plastrami szynki albo wędzonego łososia i dopiero przełożyć masę. Jeżeli w twojej terrinie mają znaleźć się jajka, wyłóż na dno część masy, powciskaj w nią całe ugotowane na twardo jajka i uzupełnij resztą.

Umieść naczynie w lodówce minimum na osiem godzin, a najlepiej na całą noc. Całość (po podłożeniu na górze tekturki) – żeby się zbiła i nie rozpadła – można obciążyć, np. puszkami bądź pełnymi słoikami.

Następnego dnia, trzymając za folię, ostrożnie wyjmij terrinę z foremki. Folię usuń, a potrawę możesz już serwować. Pamiętaj, że tak przygotowana terrina lubi chłód, powinna więc trafić na stół tuż przed przybyciem gości.

Jak ją podać?

Oprócz smaku równie ważny jest sposób zaserwowania terriny. Niech będzie ozdobą wielkanocnego stołu! Po przełożeniu na talerz bądź półmisek warto pokazać gościom, jak prezentuje się w przekroju – w końcu wnętrze terriny to jej największy skarb. Możesz ukroić kilka plastrów i ułożyć je przed niepokrojoną terriną albo całość pokroić na kawałki i rozłożyć w formie wachlarza.

Przed podaniem posyp terrinę świeżymi ziołami (szczypiorkiem, koperkiem, natką pietruszki, a najlepiej rzeżuchą). Na półmisku możesz rozłożyć cząstki pomidora, ogórka, ćwiartki jajek (np. przepiórczych, które mają walor dekoracyjny) czy rzodkiewki. Obok rybnej terriny połóż plaster cytryny. W wersji nowoczesnej terrinę można udekorować pestkami granatu albo posiekanymi pistacjami.

Miłośnicy rzeźbienia w warzywach, czyli carvingu mogą przygotować piękne ozdoby na wielkanocny stół, w otoczeniu których terrina będzie prezentować się zjawiskowo.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dm6eis8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm6eis8
Więcej tematów