Właściwości szparagów
Szparagi zawierają dużo asparaginy, naturalnego aminokwasu, występującego w białkach i mającego wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego. Znajdziemy w nich dużo potasu, a jednocześnie mało sodu, więc zjedzenie ich w większej ilości działa moczopędnie.
Szparagi zawierają również dużo kwasu foliowego, który (oprócz zapobieganiu rozwojowi wad cewy nerwowej u płodu) wspomaga naprawę uszkodzeń powstałych w komórkach oraz jest niezbędny do utrzymania w dobrej kondycji układu krążenia. Godne uwagi w ich składzie są też duże ilości glutationu, białka składającego się z trzech aminokwasów: cysteiny, kwasu glutaminowego i glicyny, które wiążą toksyny. Jedzenie szparagów sprzyja więc oczyszczaniu organizmu. Szparagi mają też w składzie inulinę - substancję niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz trochę witamin: B, C, i K. Poza tym są niskokaloryczne - 100 gramów to zaledwie 20 kalorii!
Szparagowych pędów nie powinni natomiast w nadmiarze jeść ci, którzy cierpią na kamienie nerkowe. Wszystko za sprawą puryn, które mogą powodować gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie. U niektórych osób warzywa te powodują również wzdęcia.