Rodzaje soczewicy
Soczewica czerwona - to soczewica brązowa pozbawiona łupinki, dzięki temu jest lepiej przyswajana przez organizm. Bardzo łatwo się rozgotowuje, dlatego jest idealnym składnikiem zup. Ponadto nie wymaga wcześniejszego namaczania.
Soczewica brązowa - warto docenić jej wyrazisty smak, ale nie powinny po nią sięgać osoby z problemami trawiennymi. Idealnie pasuje do wegetariańskich pasztetów i pieczywa. Można ją również wykorzystać do przygotowania kotletów mielonych lub gulaszu.
Soczewica zielona - ma bardzo delikatny smak, a po ugotowaniu nie rozpada się, lecz zachowuje sypkość. Doskonale nadaje się do przygotowania past kanapkowych, a także farszu do pierogów lub krokietów. Może być również bazą do pożywnych sałatek.
Soczewica żółta - podobnie jak zielona wyróżnia ją delikatny smak. Ale podobnie, jak czerwona łatwo rozpada się tuż po ugotowaniu lub w trakcie, dlatego poleca się ją szczególnie do zup.
Soczewica czarna - nazywana inaczej belugą. Z wyglądu przypomina kawior. Wspaniale smakuje podsmażona z cebulką, w towarzystwie grillowanych, sezonowych warzyw. Można z niej przygotować również oryginalną pastę kanapkową.
W sklepach ze zdrową żywnością można dostać także soczewicę koralową, która ma różowy kolor i soczewicę pomarańczową. Warto użyć ich do przygotowania zupy krem lub puree, ponieważ łatwo się rozgotowują. Dla kulinarnych eksperymentatorów polecamy natomiast ciemnozieloną francuską soczewicę du Puy. Jest aromatyczna, zachowuje swój kształt po ugotowaniu i nie należy do najtańszych produktów.