Trwa ładowanie...
Materiał sponsorowany przez North Start

Ranking najlepszych robotów kuchennych 2023

W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie czas jest naszym najcenniejszym zasobem, niezawodne i wszechstronne roboty kuchenne stały się niezwykle lubianymi sprzymierzeńcami w codziennym gotowaniu. Z każdym rokiem technologia się rozwija, a roboty kuchenne stają się coraz bardziej zaawansowane i innowacyjne. W roku 2023 rynek tego typu urządzeń jest pełen niezwykle interesujących produktów, które istotnie ułatwiają nam pracę w kuchni.

 Źródło: Adobe Stock
d31v8vz
d31v8vz

Ranking najlepszych robotów kuchennych 2023 przedstawia zestawienie najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku, uwzględniając kluczowe czynniki, które wyróżniają te produkty spośród innych. Wartościowe kryteria przy ocenie tych robotów obejmują nie tylko ich funkcjonalność i wydajność, ale także innowacyjność, jakość wykonania, łatwość użytkowania oraz różnorodność zastosowań, które oferują.

Podczas tworzenia tego rankingu, przyglądniemy się dokładnie różnym aspektom robotów kuchennych, takim jak ich moc i wydajność, wielofunkcyjność, łatwość obsługi, bezpieczeństwo, trwałość, design oraz ewentualne dodatkowe funkcje i akcesoria, które mogą zwiększyć ich wartość dla użytkownika.

Przedstawimy również najnowsze trendy i innowacje wśród robotów kuchennych w roku 2023, do których należą zaprogramowane przepisy, inteligentne dotykowe panele sterujące oraz inne, cenione przez użytkowników funkcje.

Zakup robota kuchennego to inwestycja na dłuższy czas. Wybór odpowiedniego modelu może wpłynąć na naszą codzienną pracę w kuchni, oszczędność czasu i energii oraz na naszą satysfakcję z gotowanych potraw. Ranking pozwoli czytelnikom dokonać świadomego wyboru i znaleźć odpowiedni robot kuchenny, który spełni ich indywidualne potrzeby i przyczyni się do jeszcze większej przyjemności z pracy w kuchni.

 1. COBBO Robotics COBBO 7
 2. Vorwerk Thermomix TM6
 3. Kenwood CookEasy+ CCL50.A0CP
 4. Kohersen CY021
 5. SILVERCREST Monsieur Cuisine Smart (Lidlomix)
 6. MPM Sam Cook PSC-11
 7. Eldom Perfect Mix 2 / MPM iCoook MRK-18
 8. Tefal Cook4Me Touch CY9128
 9. Kenwood Chef XL Titanium Baker KVL85.704SI
 10. Bosch OptiMUM MUM9BX5S65
 11. KitchenAid Artisan 5KSM125EER
 12. Kenwood Cooking Chef XL KCL95.424SI
 13. Bosch MUM5XC4E
 14. Philips Avance Collection HR7778/00
 15. Kenwood MultiPro Express FDP65.820SI
d31v8vz

Miejsce 1. - COBBO Robotics COBBO 7

Plusy

Minusy

+ Najwyższe parametry na rynku

+ Wbudowana baza przepisów Wi-Fi (darmowa)

+ Możliwość dodawania własnych przepisów

+ Bardzo dobry stosunek cena/jakość

+ Wysokowydajny silnik reluktancyjny

+ Gwarancja 5 lat w standardzie

- Brak funkcji malaksera (na ten moment)

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Biorąc pod uwagę wszystkie najbardziej istotne czynniki w robotach kuchennych, zwyciężył robot polskiej marki COBBO Robotics, model COBBO 7. Ten wielofunkcyjny thermorobot oferuje zarówno bardzo dużo w stosunku do swojej ceny, ale i również w porównaniu z pozostałymi urządzeniami w rankingu. Ciekawostką jest, że COBBO odważnie wprowadza swoje innowacyjne rozwiązania, takie jak indywidualny opiekun, a jej obecność na rynku odbija się coraz to większym echem (szczegóły w artykule Forbes - klik)

d31v8vz

COBBO 7 to robot, który został wyposażony w duży, 7-calowy dotykowy panel sterujący, misę o pojemności użytkowej 2 L, wbudowaną wagę oraz szereg dodatkowych akcesoriów, umożliwiających gotowanie najbardziej zróżnicowanych potraw. Urządzenie posiada 1500 W mocy (silnik 500 W, grzałka 1000 W), oraz 10 poziomów prędkości wraz z 11 poziomami pośrednimi co łącznie daje do wyboru aż 21 poziomów. Jest to potężny wachlarz możliwości rozdrabniania produktów, generowany przez zakres pracy od 35 do 11000 obrotów na minutę. Grzałka w robocie pozwala z kolei na pracę w przedziale od 37°C do 160°C. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zastosowanie wydajnej technologii silnika reluktancyjnego, o czym za chwilkę. Są to największe parametry spośród wszystkich urządzeń kuchennych na rynku przy takiej ilości mocy! Już na wstępie wiemy, że robot wykorzystuje swój potencjał i jest energooszczędny.

Robot został wyposażony w wydajny i jednocześnie praktycznie bezawaryjny bezszczotkowy silnik reluktancyjny. Jest on przystosowany do pracy w dużych obciążeniach, dzięki czemu może z powodzeniem, w sposób pulsacyjny, wyrabiać każdego rodzaju ciasto (na pizzę, pierogi, pieczywo itp.) - i to w dużych porcjach. W większości robotów na rynku spotykamy się z mniej żywotnymi silnikami szczotkowymi. Przewidziano aż 5 lat gwarancji na ten podzespół, czego nie spotkamy w innych robotach.

Praca z tym urządzeniem jest wyjątkowo prosta, ponieważ daje możliwość przyrządzania potraw w systemie prowadzenia użytkownika przez przepis krok po kroku. Robot posiada z góry zaprogramowane parametry pracy, jak i również system manualnych ustawień parametrów, które występują w indywidualnych przepisach wykonywanych przez użytkowników. Mamy tutaj na myśli znane z innych robotów parametry, takie jak czas, temperatura i szybkość obrotów. W trakcie pracy, możliwe jest precyzyjne ważenie każdych składników z dokładnością co do 1 g, o maksymalnej wadze 3 kg. Warto odnotować fakt, iż ten wygodny sposób gotowania nie jest dostępny w planetarnych robotach kuchennych, dlatego ten typ urządzenia będzie dominował w najwyższych pozycjach rankingu.

d31v8vz

Darmowa baza przepisów obsługuje system Wi-Fi, który pozwala na automatyczną, cykliczną aktualizację bazy o nowe potrawy. Producent udostępnia w dedykowanej aplikacji mobilnej możliwość dodawania własnych przepisów, co stanowi ogromny plus dla osób kochających kuchenne eksperymenty. Wszystkie pozycje są całkowicie w języku polskim. Baza obejmuje na ten moment około 2000 przepisów. Całość komponuje się w bardzo przyjazne dla użytkownika oprogramowanie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w tym robocie jest również funkcja Smart Start, która umożliwia przygotowanie potrawy na wskazany czas, podczas nieobecności domowników. W rezultacie przychodzą oni do domu na świeżo przygotowany obiad.

Funkcjonalność robota jest niezwykle szeroka, ponieważ zastępuje nawet 24 kuchenne urządzenia, takie jak mikser, blender, maszynka do mięsa, urządzenie do gotowania na parze czy robot wyrabiania ciasta. Posiada gotowe programy takie jak sous-vide, wolne gotowanie, fermentację i wiele innych. W praktyce, z tym robotem możemy przygotować tak naprawdę każdy rodzaj dania od zup, przez dania główne, napoje, desery, pieczywo czy ciasta. Co więcej, po ugotowaniu danej potrawy, przy użyciu jednego programu czyszczącego, misa jest już gotowa do ponownego użycia.

Dodatkowe akcesoria dostępne w urządzeniu to mieszadło motylkowe do ubijania, naczynie parowe, miarka, szpatułka, osłona na noże, i koszyczek. Urządzenie na bieżąco informuje podczas wykonywania przepisów, w jakim momencie należy zamocować dane akcesorium, dzięki czemu korzystanie z nich staje się jeszcze bardziej intuicyjne. Szkoda, że w bazowym zestawie nie znajdziemy nakładki malaksera. Mimo to producent w opisie podaje, że takie akcesorium ma się pojawić w najbliższym czasie. Dostęp do części zamiennych jest łatwy, a ceny bardzo niskie. Naczynie miksujące z rączką i podstawką otrzymamy za 199 zł.

d31v8vz

Design urządzenia został zaprojektowany z myślą o nowoczesnych wnętrzach, a kolorystycznie będzie pasował do każdego otoczenia. Ponieważ robot powinien służyć przez wiele lat, w przypadku modelu COBBO 7 jesteśmy spokojni, że jego wygląd będzie nadal aktualny.

COBBO 7 możemy otrzymać już za 3797 zł, co wyróżnia ten model w charakterze najlepszego produktu w stosunku ceny do jakości i ilości oferowanych udogodnień. Również z tego powodu, robot COBBO zasłużenie uplasował się na najwyższym stopniu podium naszego rankingu.

Miejsce 2. - Vorwerk Thermomix TM6

Plusy

Minusy

+ Globalna, rozbudowana platforma z przepisami Wi-Fi

+ Duży wybór zakupu dodatkowych akcesoriów

+ Gotowanie "krok po kroku"

+ Wysokowydajny silnik reluktancyjny

+ Dodawanie własnych przepisów

- Zakup tylko za pośrednictwem prezentacji

- Wysoka cena robota oraz akcesoriów

- Abonament za dostęp do pełnej bazy przepisów

 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do opisu Thermomix TM6

Thermomix TM6 to jeden z dobrze znanych thermorobotów na rynku. Producentem jest wywodząca się z Niemiec marka Vorwerk. To właśnie przez wzgląd na modele Vorwerka, często nazywamy potocznie inne roboty "thermomikserami". Model TM6 to będący od kilku lat najnowszy robot w ofercie marki, którego miejsce (wraz z nielicznymi robotami o wysokiej jakości) jest na najwyższej półce wśród wielofunkcyjnych robotów kuchennych.

d31v8vz

Robot został wyposażony w wydajny silnik reluktancyjny i w połączeniu z grzałką, generuje moc 1500 W (silnik 500 W, grzałka 1000 W). Podstawowe naczynie miksujące w robocie posiada 2,2 L pojemności użytkowej. Robot pozwala na pracę od 40 do 10700 obrotów na minutę, a temperaturę możemy ustawić od 37°C do 160°C. Są to bardzo dobre parametry, ale nie najwyższe. Przechodząc do wagi, jest ona precyzyjnie skalibrowana z dokładnością do 1 g, a maksymalna obsługiwana waga to 3 kg.

Praca z robotem odbywa się poprzez zaprogramowane przepisy w systemie Wi-Fi, które krok po kroku informują użytkownika o wykonywanych czynnościach na dotykowym ekranie o przekątnej 6,8".

Zdecydowanie największą zaletą Thermomixa jest niezwykle rozbudowana platforma do przepisów, wraz z aplikacją mobilną, która jest zintegrowana z robotem. Podstawowa baza robota obejmuje około 200 przepisów, dlatego chcąc skorzystać z dobrodziejstw globalnej bazy, należy opłacić abonament w wysokości 199 zł rocznie. Wówczas polskich przepisów będzie około 5 tysięcy. Możemy również dodawać własne przepisy, które opracowaliśmy na urządzeniu.

d31v8vz

Robot potrafi zastąpić funkcje wielu tradycyjnych urządzeń kuchennych, dlatego bez problemu można w nim ugotować każdego rodzaju potrawy. Podobnie jak w innych thermo robotach, TM6, czynności takie jak miksowanie, gotowanie, ubijanie, emulgowanie i wiele innych – są czystą formalnością.

Podstawowy zestaw urządzenia zawiera następujące akcesoria: naczynie parowe, mieszadło motylkowe, koszyczek, miarka, osłona na noże oraz 6 miesięcy abonamentu platformy z przepisami za darmo. Na stronie producenta znajdziemy bardzo duży wybór dodatkowych akcesoriów i innych elementów peryferyjnych do domowej kuchni, jednak o wygórowanych cenach. Biorąc za przykład naczynie miksujące "solo", tj. tylko z rączką, ale bez spodu zabezpieczającego oraz bez pokrywy i noży, zapłacimy 550 zł.

Wygląd robota może się podobać, w szczególności z uwagi na podświetlane na zielony kolor elementy frontowego panelu o opływowym kształcie. Pomimo upływu kilku lat od premiery modelu TM6, design pozostaje wciąż taki sam.

W chwili pisania tego zestawienia, popularny Thermomix kupimy za 5995 . W dalszym ciągu jedyną oficjalną formą sprzedaży od producenta, jest sprzedaż bezpośrednia, polegająca na zaprezentowaniu urządzenia przed zakupem. Dla jednych jest to zaleta - ponieważ można zobaczyć urządzenie podczas pracy i podjąć świadomą decyzję, a dla innych – możliwość stosowania chwytów marketingowych na potencjalnym kupującym. Pomimo kontrowersji, urządzenie jest godne polecenia, jednak należy liczyć się ze znacznie większym wydatkiem przy zakupie samego robota a także części i innych akcesoriów niż w przypadku innych robotów kuchennych.

Miejsce 3. - Kenwood CookEasy+

Plusy

Minusy

+ Moduł z szatkownicą

+ Wbudowana darmowa baza przepisów

+ Synchronizacja aplikacji mobilnej z robotem

+ Pojemność użytkowa misy 3 L

+ Gotowanie "krok po kroku"

+ Szeroki zakres temperatury (20-180°C)

+ Duży parowar o pojemności 7,2 L

- Mały wyświetlacz 4,3"

- Dostępność akcesoriów

- Wielki gabaryt robota – zajmuje dużo miejsca

 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do opisu Kenwood CookEasy+

Miejsce nr 3 w rankingu zdobył model CookEasy+ (CCL50.A0CP) brytyjskiej, renomowanej marki Kenwood. Jest to wyjątkowy na swój sposób robot, gdyż na pierwszy rzut oka przypomina połączenie tradycyjnego robota planetarnego (które są mocną stroną marki) oraz thermorobota. I tak faktycznie jest! Model CookEasy+ rzeczywiście łączy najlepsze zalety obu typów urządzeń w udany i przemyślany sposób. Nie ulega wątpliwości, że to kolejny powiew świeżości w tej kategorii produktów. Sprawdźmy zatem co znajdziemy w jednym z najnowszych urządzeń Kenwooda.

Robot cechuje się mocą silnika 550 W oraz mocą grzałki równą aż 1500 W. Do dyspozycji mamy 13 trybów prędkości (nie znamy parametru częstotliwości obrotów ani typu silnika), jednak prawdziwą zaletą jest możliwość gotowania w temperaturze nawet 180°C, rozpoczynając już od 20°C. W modelu Kenwood zważymy składniki z dokładnością do 1 g we wbudowanej wadze. Produkty przetworzymy w pyszne potrawy w dużej misie o pojemności 3 L.

Model CookEasy+ współpracuje z dedykowaną aplikacją Kenwood World, gdzie znajdziemy ponad 1000 przepisów z różnych kategorii. Co więcej, można sterować urządzeniem z jej poziomu w smartfonie lub tablecie, co poniekąd rekompensuje rozmiar ekranu na robocie. Funkcjonalność jest szeroka i pozwala wykonać najważniejsze czynności podczas przygotowywania potraw. Warte wyróżnienia funkcja to wyrabianie ciasta, wolne gotowanie czy smażenie. Łącznie mamy do dyspozycji 8 automatycznych programów.

Uwagę przykuwa szatkownica, w której możemy zastosować 5 różnych tarcz. Obrotowy moduł pozwala na krojenie, siekanie i ścieranie na wiórki bezpośrednio do misy urządzenia lub do naczynia obok robota. To nowatorskie i praktyczne rozwiązanie może podobać się wielu osobom, które nie przepadają za ścieraniem i krojeniem.

Model CookEasy+ posiada na wyposażeniu wspomnianą szatkownice z 5 tarczami, mieszadło, szpatułkę, parowar do gotowania na parze o pojemności aż 7,2 L, miseczkę do odważania, trzepaczkę i przystawkę do wolnego gotowania. Zestaw jest bardzo duży przez co jest mało wygodny do ustawienia na kuchennym blacie oraz różni się on od typowych thermorobotów – co bezpośrednia wynika z jego hybrydowego charakteru.

Sporą trudność przysparza znalezienie do tego modelu akcesoriów i części zamiennych na wypadek ewentualnej wymiany. Przed zakupem zawsze warto sprawdzić tą kwestię, aby mieć pewność, że robot posłuży na wiele lat.

Wizualnie, robot prezentuje się bardzo dobrze i nieskomplikowanie. Srebrny motyw urządzenia z metalowym frontem nadaje efekt solidnego sprzętu. Podświetlana gałka i dotykowy panel są dopasowane i komponują się w łagodnie zaokrąglone kształty urządzenia.

Cena wielofunkcyjnego robota Kenwood CookEasy+ CCL50.A0CP to 4899,99 zł. Mnogość zastosowań, bardzo dobre parametry, baza przepisów i wiele akcesoriów jak najbardziej potwierdzają, że Kenwood stworzył warty swojej ceny model. Wątpliwości budzi ograniczony dostęp do części zamiennych i akcesoriów, ponieważ przy urządzeniu za taką kwotę jest to ważne dla wielu użytkowników. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, model CookEasy+ to dobra alternatywa dla wielofunkcyjnych thermorobotów.

Miejsce 4. - Kohersen CY021

Plusy

Minusy

+ Kompaktowa obudowa

+ Możliwość tworzenia przepisów w robocie

+ Możliwość wyboru 3 wersji kolorystycznych (biały/czarny/antracytowy)

+ Gotowanie "krok po kroku"

 

- Brak pulsacyjnego trybu pracy

- Mała ilość przepisów (330 – będą aktualizacje)

- Brak możliwości przeglądania przepisów na aplikacji, jeśli robot jest wyłączony

 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do recenzji robota Kohersen CY021

Kolejną pozycję w rankingu zajmuje robot marki Kohersen, model CY021. Właścicielem marki jest DLF Sp. z o.o., czyli polski importer urządzeń do użytku domowego, odpowiedzialnego m.in. za dystrybucję w Polsce rozpoznawalnych iRobotów. Nie mamy zatem pewności na ile nowy Kohersen posiada wspólną przeszłość ze starszymi i cenionymi robotami znanymi pod tą marką. Sprawdźmy, czy Kohersen to wciąż solidny robot kuchenny nowej generacji.

Model CY021 został zbudowany z myślą o krótkich blatach, co zresztą łatwo zauważyć. Misa została umieszczona obok panelu, a nie za nim, jak to ma miejsce w większości thermorobotów na rynku. Przypomina to trend sprzed kilku-kilkunastu lat, gdzie taki układ był bardzo popularny. Jednak tym razem, Kohersen postawił na pewne połączenie "mody" w starszych modelach wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami. Panel z mnogimi przyciskami został zastąpiony dużym 7-calowym ekranem dotykowym. Ze względu na budowę panelu, ekran umieszczono w orientacji pionowej, co zdecydowanie wyróżnia ten model.

Silnik urządzenia generuje 1000 W, podobnie jak i grzałka. Razem otrzymujemy 2000 W, co stanowi bardzo dobry wynik. Niestety nie znamy typu silnika i jedyne co można z dostępnych informacji to maksymalna prędkość równa 10000 obrotów na minutę. Dobrze byłoby znać minimalną wartość oraz rodzaj silnika w urządzeniu, które ma służyć przecież na lata. Zakres możliwych do użycia temperatur mieści się między 37°C a 120°C. Pojemność robocza misy to według specyfikacji 2,3 L. Kolejną wyróżniającą się rzeczą jest zakładana na wierzch panelu elektroniczna waga kuchenna. Rozwiązanie należy uznać jednocześnie jako dobre i złe. Oczekiwalibyśmy, aby w urządzeniu tej klasy, waga była zintegrowana z obudową oraz zaimplementowana do oprogramowania sprzętu. Z drugiej strony, można ją swobodnie zabrać z robota i użyć jak zwykłą elektroniczną wagę kuchenną.

Baza przepisów Wi-Fi jest darmowa, a w chwili pisania artykułu obejmuje około 330 pozycji. Zbliżamy się zatem do progu podstawowego, bezpłatnego zasobu bazy w Thermomixie, co dla wielu stanowi zbyt mały wybór. Producent w najbliższym czasie zapowiada darmową aktualizację, która powiększy bazę o mniej więcej 150 przepisów. Mimo to, wciąż nie jest to wiele na tle innych robotów kuchennych. Przepisy są wykonywane poprzez wykonywanie instrukcji na ekranie, a przepisy posiadają zaprogramowane wartości czasu, temperatury i obrotów, prowadząc tym samym "krok po kroku" aż do gotowej potrawy.

Kohersen wprowadził bardzo niecodzienne rozwiązania w kwestii oprogramowania i aplikacji mobilnej, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Okazuje się, że bazuje ono na popularnej aplikacji do sterowania urządzeniami domowymi Tuya Smart, takimi jak oświetlenie, klimatyzacja, roboty sprzątające i wiele innych. Oznacza to możliwość sterownia urządzeniem zdalnie z poziomu smartfona, ale tylko w obrębie domu i sieci Wi-Fi, z którą połączony jest robot. Na panelu sterującym robota możemy dodać własne przepisy, co można uznać za atut, gdyby nie sposób ich wprowadzania. Wpisywani

Funkcjonalność w modelu CY021 oprócz powyższych podstaw opiera się na 18 automatycznych funkcjach, takich jak gotowanie, mieszanie, miksowanie, duszenie czy wyrabianie ciasta. Znajdziemy również funkcje, które zostały poświęcone konkretnym produktom jak jogurt, ryż, owsianka, zupa krem.

Dodatkowe akcesoria dostępne w zestawie to mieszadło motylkowe, mieszadło saute, szpatułka, łopatka do wyrabiania ciasta, miarka i koszyczek. Mamy zatem do dyspozycji dodatkowe elementy, które możemy użyć podczas pracy. Akcesoria i części zamówimy bezpośrednio od producenta. Co ciekawe, producent oferuje na nie 20% rabat po dołączeniu do klubu Kohersen. Jak wiadomo, nie ma nic za darmo, dlatego aby uzyskać rabat, trzeba zarejestrować produkt i wyrazić zgodę na podanie danych osobowych w celu otrzymywania treści promocyjnych. Jako dodatek dla klubowiczów przewidziano oferty specjalne, dostęp do aktualizacji oprogramowania (wygląda na to, że nie są one dostępne dla zwykłego użytkownika), czy przepisy premium. Chcąc porównać cenę zakupu naczynia miksującego na wzór pozostałych urządzeń w rankingu - z ceny 699 zł za komplet misy należy odjąć kwotę za noże oraz pokrywkę. Uzyskamy wówczas kwotę 370 zł za ten element.

Powiedzieć, że Kohersen CY021 to ciekawy thermorobot, to jak nie powiedzieć nic. Producent postawił na interesujące, ale i kontrowersyjne rozwiązania. Odpowiadając na pytanie: "Czy to ten sam Kohersen co kiedyś?", należy odpowiedzieć "I tak, i nie". Podstawy są solidne, ale oprogramowanie mogłoby być lepiej rozwiązane oraz zawierać większą ilość przepisów. Jeśli po przeczytaniu powyższego opisu spodobał Ci się ten przyzwoity robot możesz zakupić go model w kwocie 2499 zł.

Miejsce 5. - SILVERCREST Monsieur Cuisine Smart (Lidlomix)

Plusy

Minusy

+ Pojemność użytkowa misy 3 L

+ Gotowanie "krok po kroku"

+ Wbudowana baza przepisów Wi-Fi (darmowa)

+ Waga do 5 kg

- Wąski zakres wyboru obrotów i niska prędkość maksymalna (5500 obr/min)

- Silnik szczotkowy = większa awaryjność

- Waga skalibrowana z dokładnością do 5g

- Brak pulsacyjnego trybu pracy

 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Miano kolejnego z bardziej popularnych robotów kuchennych w kraju należy do produktu znanej sieci niemieckich marketów. "Lidlomix", a właściwie Silvercrest Monsieur Cuisine Smart to model, który w internecie najczęściej pojawia się w towarzystwie Thermomixa. Dlaczego? Otóż Lidlomix jest, był i będzie wielokrotnie porównywany do robota marki Vorwerk. Mnogość dyskusji na temat modelu Monsieur Cuisine Smart potwierdza ciągle występujący dylemat wśród osób zainteresowanych zakupem swojego robota kuchennego. Nic dziwnego, skoro teoretycznie roboty robią to samo, a różnica cenowa jest naprawdę wielka. Lidlomix kosztuje w cenie regularnej 2499 zł, więc jest ponad dwukrotnie tańszy od swojego rywala.

Przejdźmy do parametrów technicznych. Według specyfikacji, robot lidlowego brandu Silvercrest posiada ekran dotykowy, o dużej przekątnej równej 8", silnik o mocy 1000 W oraz 1050 W mocy grzałki. Kontynuując temat grzałki, obsługiwany zakres temperatur to 37-130°C. Jeśli mowa o obrotach, silnik może obsłużyć przedział od 125 do tylko 5500 obrotów. W urządzeniu znajduje się silnik szczotkowy, który nie pozwala na pracę przy wyższych poziomach obrotów oraz obarczony jest ryzykiem częściej występujących awarii przy wysokim obciążeniu – najczęściej przy wyrabianiu ciasta. Dodatkowo, efekt doskonałej zupy krem tj. bez obecnych małych drobinek, czy zmielenia zboża na pylistą mąkę jest nieosiągalny w takich parametrach. Waga urządzenia jest skalibrowana słabiej niż w wyżej usytuowanych robotach w rankingu, ponieważ produkty są ważone z dokładnością co 5 g, jednak pozwala na zważenie do 5 kg jednocześnie. Z jednej strony, jest to ograniczenie przy potrawach, w których używamy niewielkie ilości produktów, takich jak przyprawy. Z kolei z drugiej strony, Lidlomix może pochwalić się możliwością ważenia do 5 kg. Czy jest to jednak tak przydatne jak się wydaję? Nawiasem mówiąc - raczej nie, chyba że w przypadku ważenia produktów do gotowania tradycyjnego, poza robotem. Lidlomix mieści maksymalnie 3 L w misie, co oczywiście jest bardzo dobrym wynikiem, jednak trudno znaleźć jakikolwiek przykład, gdzie zważenie produktów do urządzenia o wadze powyżej 2 kg miało sens.

Robot oferuje darmową bazę przepisów Wi-Fi o ilości około 600 przepisów dostępnych w bazie. Urządzenie kieruje nas "krok po kroku" i automatycznie wyświetla gotowe programy do wykonywanych czynności. Dostępna jest również aplikacja mobilna Monsieur Cuisine App. Spośród przepisów każdy znajdzie coś dla siebie, ale w stosunku do największego "rywala" spod znaku Vorwerk nie ma mowy o porównywalnej liście możliwych do ugotowania potraw. Lidlomix podobnie jak większość thermorobotów radzi sobie nieźle z podstawowymi funkcjami, jednak należy pamiętać o braku kilku z nich, np. funkcja podgrzewania, dokładne miksowanie na zupy krem, czy mielenie zbóż na miał.

Wśród akcesoriów dostępnych w zestawie otrzymujemy dwupokładowy zestaw do gotowania na parze, miarkę, koszyczek, szpatułkę z haczykiem (pomocne przy pracy z koszyczkiem) oraz mieszadło motylkowe. Na stronie producenta możemy zakupić dodatkowe akcesoria i części zamienne, takie jak malakser, czy sokowirówka. Ceny podane są w euro. Dla standardowego porównania, przyjmując średni kurs euro na poziomie 4,40, naczynie miksujące z podstawką i rączką otrzymamy w cenie około 380 zł.

Biorąc pod uwagę wygląd zewnętrzny urządzenia, najnowszy model Lidlomixa stworzony w myśl obowiązujących trendów. Szczególną uwagę przykuwa duży ekran dotykowy z centralnie umieszczonym podświetlanym pokrętłem. Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że robot owszem jest wąski, jednak może pojawić się problem z umiejscowieniem robota na blacie kuchennym, jeśli tuż nad robotem znajdują się wiszące szafki kuchenne. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany/a tym robotem, pamiętaj aby sprawdzić wysokość dostępnego, planowanego miejsca na urządzenie przed zakupem.

Monsieur Cuisine Smart to dobra propozycja dla osób poszukujących wielofunkcyjnego robota kuchennego o budżecie do 2500 zł. Popularny Lidlomix wykonuje większość czynności podobnie jak w droższych robotach, nie mniej jednak parametry techniczne i możliwości są wyraźnie okrojone, dlatego trudno uznać go za groźnego rywala najmocniejszych urządzeń na rynku. Mimo to, model ten zdążył zebrać sporą grupę zadowolonych użytkowników.

Miejsce 6. - MPM Sam Cook PSC-11

Plusy

Minusy

+ Duża pojemność użytkowa misy (3 L)

+ Wbudowana baza przepisów Wi-Fi (darmowa)

+ Gotowanie "krok po kroku"

+ Malakser

- Brak pulsacyjnego trybu pracy

- Mała baza przepisów (ok. 400)

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do opisu MPM Sam Cook PSC-11

Miejsce szóste w zestawieniu zajmuje robot dobrze znanej i rodzimej marki MPM. Jest to wielofunkcyjny thermorobot, model Sam Cook PSC-11. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że w żadnym stopniu nie przypomina kultowego robota Kasia, ponieważ to zupełnie inna klasa i funkcjonalność urządzenia. Robot o mocy 1400 W został wyposażony w duży, dotykowy ekran o rozmiarze 7", pokrętło sterujące oraz klasycznie - wielofunkcyjną misę z dodatkowymi akcesoriami. Do dyspozycji mamy już dużo niższe zakresy pracy obrotów i temperatury w porównaniu do czołowych robotów. Jest to odpowiednio 120-5000 obrotów na minutę oraz 37-130°C temperatury. Wskazuje to prawdopodobnie na zastosowanie w urządzeniu silnika szczotkowego. Niestety nie znaleźliśmy informacji, która potwierdziłaby te przypuszczenia. Waga podobnie jak w poprzednich modelach waży co do grama, maksymalnie do 3 kg.

Model Sam Cook wyróżnia się większą pojemnością misy, niż w większości tego typu urządzeń. Rzeczywista (użytkowa) pojemność wynosi 3 L, dlatego robot z pewnością zostanie doceniony wśród osób przygotowujących dania na wiele porcji.

Skoro mowa o daniach, robot obsługuje również darmową bazę przepisów Wi-Fi, w wygodnym i przyjaznym interfejsie. Przepisy są napisane w języku polskim, angielskim oraz ukraińskim. Baza jest wspierana aktualizacjami, które zwiększają ilość dostępnych przepisów. Obecnie w bazie znajduje się około 400 pozycji.

Oprócz programowalnych przepisów, które prowadzą "krok po kroku", model MPM zawiera kilka podstawowych funkcji, które w przydatny sposób pomogą wykonać proste czynności. Robot nie ma trudności w standardowych programach do gotowania, krojenia, miksowania, ubijania oraz innych, które naturalnie pojawiają się podczas pracy z robotem. Należy pamiętać, że użytkownik Sam Cooka nie potrzebuje korzystać z wagi kuchennej, gdyż naczynie pełni taką funkcję. W specyfikacji czytamy, że robot potrafi wyrabiać i ugniatać, ale nie posiada pulsacyjnej pracy, która jest pomocna przy tworzeniu wszelkiego rodzaju ciast.

Spośród akcesoriów dostępnych w zestawie, wyróżniamy dwustronną tarczę krojącą, czyli (za co duży plus), mieszadło motylkowe do ubijania, naczynie parowe do gotowania na parze oraz metalowy koszyczek. Bez problemu zakupimy części zamienne i akcesoria do urządzenia, choć ceny mogłyby być niższe. Podobnie jak w innych modelach, za naczynie miksujące z podstawką i rączką w tym przypadku należy zapłacić 399 zł.

Za kompaktowego robota Sam Cook PSC-11 w estetycznym, czarnym designie zapłacimy w tej chwili 2499 zł. Marka MPM zaoferowała godne polecenia urządzenie, które zdecydowanie przeskoczyło poziom popularnej Kasi i może konkurować z najlepszymi markami na rynku.

Miejsce 7. - Eldom Perfect Mix 2 oraz MPM iCoook MRK-18

Plusy

Minusy

+ Gotowanie "krok po kroku"

+ Wbudowana baza przepisów Wi-Fi (darmowa)

+ Malakser

+ Waga do 5 kg

+ Przezroczysta pokrywa naczynia

+ Przepisy przygotowane przez profesjonalnych kucharzy

 

- Wąski zakres wyboru obrotów i niska prędkość maksymalna (5000 obr/min)

- Waga skalibrowana z dokładnością do 5g

- Brak pulsacyjnego trybu pracy

- Brak aplikacji mobilnej

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do opisu Eldom Perfect Mix 2

Link do opisu MPM iCoook MRK-18

Na siódmym miejscu gościmy robota polskiej marki z Katowic – Eldom Perfect Mix 2. Jak nazwa wskazuje, jest to druga generacja wielofunkcyjnego urządzenia tego producenta. Omawiany sprzęt może śmiało konkurować z innymi robotami wielofunkcyjnymi, ponieważ w porównaniu z poprzednim wydaniem modelu Perfect Mix, zarówno Eldom jak i roboty z wyższych pozycji rankingu posiadają ekran dotykowy w pełni zaprogramowanymi przepisami, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces gotowania.

Jeżeli widzisz ten model po raz pierwszy, a kojarzy Ci się z innym modelem dostępnym na rynku to masz rację, gdyż zapewne myślisz o modelu MPM iCoook MRK-18. Obydwa roboty z zewnątrz wydają się identyczne, jednak pewne cechy są inne. Różnice pomiędzy urządzeniami znajdziesz przed podsumowaniem tego modelu.

Eldom Perfect Mix 2 został wyposażony w silnik o mocy 600 W, grzałkę o mocy 1000 W, dotykowy ekran o przekątnej 5" i wadze wyskalowanej aż do 5 kg z dokładnością do 5 g. Brzmi znajomo, prawda? Krótko mówiąc, robot Eldom to nieco tańsza alternatywa dla Lidlomixa. Przejdźmy jednak dalej. Zakres pracy obrotów tego robota mieści się między 100 a 5000 obrotów na minutę. Prawdopodobnie, może to być silnik szczotkowy. Obsługiwana temperatura to 37-130°C. Maksymalna użytkowa pojemność misy to 2 L.

W urządzeniu znajdziemy darmową bazę przepisów Wi-Fi, która jest systematycznie aktualizowana. Marka Eldom postawiła na współpracę z rozpoznawalnymi postaciami ze świata polskiej kuchni. Przepisy zostały przygotowane przez Kingę Paruzel oraz Jakuba Kuronia. Obecnie baza obejmuje około 400 przepisów z wielu kategorii. Niestety, nie otrzymujemy tutaj żadnej aplikacji mobilnej, która pozwoliłaby zaplanować gotowanie poza domem choćby podczas powrotu z pracy. Szczęśliwie jednak możemy korzystać ze strony internetowej producenta, gdzie znajdziemy poszukiwane przepisy.

Urządzenie posiada 9 gotowych programów funkcji, a łącznie umożliwia wykorzystanie aż 23 funkcji od tych najprostszych, wspólnych dla tego typu robotów przez sous-vide, szatkowanie czy emulgowanie. W każdej chwili można użyć obroty wsteczne przydatne w chwili, gdy nie chcemy aby robot rozdrabniał produktów znajdujących się w misie. Szkoda, że robot nie obsługuje pulsacyjnego trybu pracy, który spulchnia ciasto.

Łączny zestaw urządzenia obejmuje robota, misę z nożem, przezroczystą pokrywkę, mieszadło do zup i sosów, mieszadło motylkowe, koszyczek, miarkę (służy również do wyjmowania koszyczka) szpatułkę, zestaw malaksera (trzpień, 2 tarcze, pokrywka i popychacz) oraz dwupokładowe naczynie parowe. Warto wspomnieć, że nóż miksujący na jednym z ramion ostrzy został wygięty aby uzyskać lepsze efekty rozdrabniania.

Akcesoria do modelu Perfect Mix 2 są dostępne na stronie producenta. Klasycznie już dla tego rankingu, koszt zakupu misy z rączką i podstawką to tylko 200 zł.

Design urządzenia należy zaliczyć do grupy kompaktowych. Do wyboru mamy wersję białą oraz czarną, a kształty obudowy i rozmieszczenie pozostałych elementów sprawia wrażenie minimalizmu, co wpisuje się w obecne trendy.

Dodatkowe informacje – Eldom Perfect Mix 2 vs MPM iCoook MRK-18

Zważywszy na niepodważalne podobieństwa między robotami, warto przedstawić symboliczne różnice pomiędzy nimi, gdyż dla niektórych osób mogą okazać się wiążące. Oto czym różni się model MPM od robota marki Eldom:

 • MPM iCoook ma tylko jedną tarczę do malaksera
 • MPM iCoook nie posiada wygięcia na ostrzu noża,
 • MPM iCoook posiada kilka mniej zaprogramowanych funkcji
 • MPM iCoook dysponuje większą bazą przepisów o kilkadziesiąt pozycji
 • MPM iCoook stawia na przepisy tradycyjne, a w modelu Perfect Mix 2 są one bardziej zróżnicowane
 • MPM iCoook sortuje przepisy na większą ilość zakładek
 • MPM iCoook posiada część takich samych przepisów, jednak o zmienionych parametrach
 • MPM iCoook posiada inne elementy zdobienia robota i nie oferuje białej wersji obudowy

Pomimo różnic w opisie przepisów, technicznie roboty są takie same, a zatem wykonując dokładnie taki sam przepis, o takich samych parametrach – otrzymujemy dokładnie ten sam efekt.

Obydwa urządzenia ex aequo zajmują 7 pozycję w rankingu, ponieważ są niemal identyczne i kosztują podobnie, w granicach 1600-1700 zł. Jak to się ma do przywołanego wcześniej Lidlomixa? Modele Eldom Perfect Mix 2 oraz MPM iCoook MRK-18 są godną polecenia tańszą alternatywą dla tego urządzenia. Oszczędność 600-700 zł wynika z mniejszej pojemności misy, mniejszej ilości przepisów czy mniejszego ekranu. Biorąc pod uwagę parametry techniczne, roboty będą wykonywać dokładnie te same czynności. Jeśli te modele przykuły Twoją uwagę, a różnice między popularnym Lidlomixem nie mają dla Ciebie znaczenia, postaw na Eldom lub MPM.

Miejsce 8. - Tefal Cook4Me Touch

Plusy

Minusy

+ Bardzo szybkie wykonywanie potraw

+ Gotowanie w wysokich temperaturach do 200°C

+ Ciekawe funkcje w aplikacji mobilnej

+ Kompaktowa obudowa

+ Wbudowana baza przepisów Wi-Fi (darmowa)

+ Gotowanie "krok po kroku"

 

- Brak funkcji ważenia ani dodatkowej wagi

- Brak możliwości krojenia

- Mała liczba zaprogramowanych w robocie funkcji

- Skromny zestaw i wybór dodatkowych akcesoriów

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do recenzji Tefal Cook4Me Touch

Czas na reprezentanta francuskiej marki Tefal – model Cook4Me Touch Wi-Fi CY9128. Być może część osób jest zaskoczona brakiem w zestawieniu robota Tefal i-Companion Touch XL, jednak spieszymy z wyjaśnieniem. Ranking opiera się przede wszystkim na urządzeniach cenionych przez użytkowników posiadające najlepsze parametry techniczne i inne zalety, dla których warto rozważyć zakup tych modeli. Wspomniany robot pomimo że posiada więcej funkcji czy akcesoriów, nie cieszy się zbyt pozytywnymi opiniami, m.in. z powodu małej liczby przepisów, czy brakiem funkcji wagi co naszym zdaniem jest nieadekwatne do bardzo wysokiej ceny tego modelu. Zależy nam, aby polecić Wam dobry produkt, i właśnie dlatego do tej grupy bez dwóch zdań zalicza się Cook4Me Touch.

Robot ten z wyglądu przypomina szybkowar... i rzeczywiście to prawda! Jeśli jeszcze nie znasz tego urządzenia, na pewno będziesz zaskoczony jego możliwościami. Cook4Me Touch posiada 1600 W mocy oraz największą w zestawieniu misę o pojemności użytkowej aż 4L, ale niestety nie posiada czujników wagi. Zakres temperatur do wyboru to 70-200°C, co wynika z przeznaczenia robota. Sterowanie odbywa się za pomocą ekranu dotykowego o niewielkiej, ale wystarczającej do sterowania przekątnej.

Urządzenie pracuje w oparciu o gotowanie z użyciem wysokich temperatur, w dodatku pod ciśnieniem. Zadaniem robotów kuchennych jest możliwie szybko i łatwo przygotowywać pyszne posiłki, natomiast jeśli chodzi tylko o samo gotowanie Cook4Me Touch wydaje się robić to najszybciej, w końcu to szybkowar. Naczynie pokryte nieprzywierającą powłoką ceramiczną świetnie spisuje się w roli tradycyjnej patelni czy garnka. Wykonując krok po kroku czynności wyświetlane na ekranie, możemy gotować (również na parze), smażyć lub dusić. W praktyce, przed rozpoczęciem pracy należy przygotować potrzebne składniki o odpowiedniej gramaturze, ponieważ wewnątrz naczynia nie ma akcesorium, które mogłoby zrobić to za nas – brak noży miksujących co można uznać za spory mankament. Technologia gotowania pod ciśnieniem skutecznie ogranicza czas przygotowania potrawy, nawet jeśli poświęcimy wcześniej chwilkę na przygotowanie produktów. Producent podaje, że bigos przygotujemy nie w 3 godziny, a nawet w 30 minut.

Jeśli chodzi o przepisy, przygotowano łącznie ponad 100 pozycji, które możemy wykonać w mniej niż 10 minut. Łącznie w robocie znajduje się ponad 500 przepisów i ciągle powstają nowe. Standardem jest oczywiście aplikacja mobilna, z pomocą której możemy zaplanować zakupy i ugotować konkretne danie. Ciekawą opcją jest możliwość wyszukania potraw na podstawie tego, co mamy w lodówce czy porcjowanie niektórych przepisów z bazy na różną liczbę osób.

W skład urządzenia wchodzi główny korpus z naczyniem i jedynie koszyczek do gotowania na parze. Skromnie, ale w przypadku tego urządzenia trudno o duży wybór akcesoriów przy ograniczonej liczbie funkcji. Warto wspomnieć, iż możemy zakupić dwie wersje urządzenia – zwykłą oraz z dodatkową przystawką do zapiekania Tefal Extra Crisp. Akcesorium jest również dostępne oddzielnie w cenie 499 zł. Jak wiadomo, w tym modelu korzystamy z ceramicznego garnka. Cena tej części zamiennej to 339 zł.

Tefal Cook4Me Touch odbiega wyglądem od typowych robotów kuchennych. Został wykonany z czarnej, niemal okrągłej obudowy z dopasowaną do kształtu pokrywą. Centralnie na środku panelu znajduje się ekran dotykowy, a u dołu są dwa przyciski: start/stop oraz strzałka "wstecz". Całokształt prezentuje się nieźle i nie jest to kopia obecnych trendów.

Ten inteligentny szybkowar kupimy w cenie 2139 zł, dlatego przed zakupem zastanów się na ile skorzystasz z dobrodziejstw tego modelu, a ile funkcji będzie Ci brakowało. Jeżeli chciałbyś gotować szybko, prosto i zdrowo, najlepiej nie tylko dla siebie, ale dla kilka osób – ten model jest właśnie dla Ciebie.

Miejsce 9. - Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85.704SI

Plusy

Minusy

+ Dwie duże misy w zestawie 5 L i 7 L

+ Modułowa budowa z mnóstwem akcesoriów dostępnych w zestawie jak i do zakupienia

+ Aplikacja mobilna z około 1000 przepisów

+ Wbudowana waga

+ Funkcja timera

+ Młynek

+ Podświetlenie LED misy

+ Design

- Trudno znaleźć miejsce w zmywarce na większą 7-litrową misę

- Duża liczba akcesoriów, na które potrzeba sporo dodatkowego miejsca

- Wielki gabaryt robota – zajmuje dużo przestrzeni

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Czas na roboty planetarne! Ten rodzaj robotów stanowi doskonałą pomoc w codziennych czynnościach w naszej kuchni podczas gotowania najróżniejszych potraw. Należy wiedzieć, że pomimo swoich zalet, robot planetarny nie jest w stanie wykonać dania od A do Z, tak jak ma to miejsce w znacznej większości przepisów do wielofunkcyjnych thermorobotów. To właśnie z tego względu, roboty planetarne ustępują sprzętom powyżej.

Jednym z najlepszych modeli dostępnych na rynku jest robot planetarny Kenwooda – model Titanium Chef Baker XL KVL85.704SI. Jak pamiętasz, jednym z czołowych robotów kuchennych w rankingu, jest model CookEasy+, który łączy w sobie cechy thermorobota oraz robota planetarnego. To właśnie z tej drugiej gamy produktów znana jest marka Kenwood. Titanium Chef Baker XL to najpopularniejszy robot w ofercie brytyjskiego producenta, cieszący się zasłużonym uznaniem. Dlatego też wciąż widzimy go w najnowszych rankingów robotów, pomimo premiery w 2021 roku.

Najważniejsze parametry urządzenia są na wysokim poziomie – robot posiada 1200 W mocy silnika z trybem pulsacyjnej pracy i oferuje na wyposażeniu dwie misy o pojemności 5 i 7 L. Rozwiązanie praktyczne, ponieważ jednocześnie możemy wykonywać dwa etapy działań w obu misach, bez konieczności mycia. Co więcej, misy są ergonomiczne i mieszczą się w sobie.

Podstawowe funkcje robota to miksowanie, mieszanie, ubijanie, wyrabianie ciasta czy mielenie mięsa. Oprócz powyższych czynności, robota stać na znacznie więcej, szczególnie ze względu na szeroki wybór montowanych do urządzenia przystawek – o których powiemy kilka słów w dalszej części opisu. Może dla niektórych to oczywiste, ale warto wspomnieć, że w robotach planetarnych z reguły nie spotkamy sensorów wagi, znanych z poprzedniej kategorii wielofunkcyjnych urządzeń kuchennych. Ten robot posiada funkcję wagi (dokładność do 1 g) oraz timera, co pozwala na uruchomienie pracy robota na określony czas. Kenwood zaplanował umieszczenie panelu cyfrowego z boku misy, ale frontem do użytkownika, więc jest łatwo dostępny.

Największą przewagą Kenwooda nad innymi robotami planetarnymi jest platforma z przepisami Kenwood World. Każdy użytkownik może wybierać spośród setek przepisów, które można wykonać z pomocą robota i zaskoczyć swoją rodzinę lub znajomych pysznymi potrawami.

Na wyposażeniu robota znajdziemy 3 rodzaje mieszadeł ze stali nierdzewnej o różnym przeznaczeniu: hak do ciast, trzepaczka do ubijania i designerskie mieszadło w kształcie litery "K" do mieszania wielu innych produktów. Robot posiada nawet szklany blender, w którym skruszymy lód, przygotujemy napoje i wiele innych typowych czynności dla blendera. W zestawie znajdziemy także moduł malaksera z 6 tarczami do krojenia w plastry, słupki czy ścierania na różne poziomy grubości. Maszynka do mięsa posiada 3 różne sitka, aby dopasować fakturę mielonego mięsa do naszych potrzeb. Nie jest to jedyny młynek, ponieważ jest jeszcze uniwersalny młynek – przygotujemy w nim cukier puder, przyprawy, zioła, bułkę tartą i inne. Producent zaskakuje obecnością 4 szklanych pojemników z pokrywkami, na wypadek gdybyśmy nie mieli swoich. Dla miłośników świeżo wyciskanych soków, przygotowano wyciskarkę do cytrusów z pojemnikiem do 600 ml soku. Ostatnim elementem jest osłona przeciw zachlapaniu. Wiele z wymienionych akcesoriów można myć w zmywarce. Jak widać, mnogość akcesoriów pozwala wykorzystać robota znacznie szerzej, niż jak typowy robot planetarny.

Akcesoria do robotów planetarnych marki Kenwood są łatwo dostępne z poziomu strony producenta. Możliwość rozbudowy urządzenia o dodatkowe funkcje jest naprawdę spora. Na wyróżnienie zasługują wykrojniki do wielu rodzajów makaronu. Odnośnie cen akcesoriów i części zamiennych do bazowego zestawu – są one na umiarkowanym poziomie. Pojedyncze mieszadła to koszt około 70 zł.

Ciekawostką jest, że Kenwood wygrał modelem Titanium Chef Baker XL prestiżową nagrodę w konkursie Red Dot Design Award. I słusznie, ponieważ całość komponuje się elegancko i minimalistycznie – w srebrnych, metalicznych odcieniach. Ergonomia urządzenia jest na najwyższym poziomie, dlatego korzystanie z tego modelu to prawdziwa przyjemność. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną literę "K" w jednym z mieszadeł, które nawiązuje do nazwy marki. Trudno do czegokolwiek się przyczepić, więc można powiedzieć, że model ten to prawdziwa gratka - zarówno dla miłośników kuchni jak i designu.

Titanium Chef Baker XL z zestawem wymienionym w opisie otrzymamy za kwotę 3699 – 3799 zł. Jest to rozsądna cena dla tak rozbudowanego sprzętu, z możliwością powiększenia jego wachlarza zastosowań. Szukając robota planetarnego z najwyższej półki, koniecznie rozważ zakup tego modelu.

Miejsce 10. - Bosch OptiMUM serii 9

Plusy

Minusy

+ Cicha praca

+ Modułowa budowa z wieloma akcesoriami dostępnymi w zestawie jak i do zakupienia

+ Moc silnika 1500 W

+ Wbudowana waga

+ Funkcja timera

+ Funkcja dopasowania prędkości do przystawki

- Dostęp do panelu z wagą i timerem

- Duża liczba akcesoriów, na które potrzeba sporo dodatkowego miejsca

- Wielki gabaryt robota – zajmuje dużo przestrzeni

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do opisu Bosch OptiMUM serii 9

Do czołówki producentów urządzeń z kategorii robotów planetarnych zaliczana jest niemiecka marka Bosch – przez wielu uznawana za lidera w branży. Model MUM9BX5S65 to najbardziej wyposażona i wielozadaniowa wersja cenionych robotów z serii Optimum. Podobnie jak Kenwood, obydwa modele znajdują się w tej samej półce cenowej, zatem warto je ze sobą porównać. Sprzęt został przystosowany do pracy z misą o pojemności 5,5 L, co jednorazowo pozwala wyrobić do około 3,5 kg ciasta i do około 1,5 kg ciasta drożdżowego. Robot pracuje na silniku o mocy 1500 W z funkcją pracy pulsacyjnej, dzięki czemu bez trudu poradzi sobie z takimi kuchennymi wyzwaniami.

Model MUM9BX5S65 również posiada wagę i funkcję timera, więc praca z robotem automatycznie staje się łatwiejsza. Możemy zadać czas pracy robotowi i nie pilnować go podczas pracy. Sposób umieszczenia specjalnego panelu mógłby być lepszy, ponieważ znajduje się przy misie, ale w przeciwnej orientacji wobec głównego pokrętła. To powoduje niepotrzebne, niewygodne ruchy użytkownika, aby móc odczytać informacje z cyfrowego ekranu.

Ten model pozwala na bardzo wiele, ze względu na akcesoria dodatkowe W porównaniu z robotem Kenwood – oprócz dodatkowego młynka w Titanium Chef Baker XL, zestaw jest niemal identyczny i różni się w minimalnym stopniu (np. 5 tarcz malaksera zamiast 6). Dzięki przystawkom, takim jak moduł malaksera, umożliwiamy rozdrabnianie, ścieranie na wiórki, krojenie w kostkę lub w słupki. Robot posiada również blender kielichowy. Zblendujemy w nim ulubione produkty, choćby i do przygotowania zdrowego shake'a lub smoothie. Bosch Optimum MUMBX5S65 został wyposażony jeszcze w klasyczną wyciskarkę do soków oraz maszynkę do mięsa.

Cechą wspólną tak bogato wyposażonych robotów jest pojawiający się kłopot z przechowywaniem. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup tego modelu, lepiej zaplanuj stałe miejsce na urządzenie i sprawdź, czy możesz schować akcesoria w łatwo dostępny schowek. Gwarantujemy, że często będziesz po nie sięgał.

Większość części i dodatków umyjemy w zmywarce. Montaż elementów jest wyjątkowo prosty, ponieważ końcówki zostały oznaczone kolorami, dzięki czemu łatwo rozpoznamy, gdzie należy zamocować dane akcesorium. Robot samodzielnie dopasowuje prędkość pracy do aktualnie założonej przystawki. Z kolei modułowa obudowa daje nam możliwość zakupienia i połączenia ze sobą jeszcze bardziej ciekawych dodatków, takich jak np. maszynka do lodów. Wszystkie akcesoria są dostępne na oficjalnej stronie producenta. W zależności od złożoności elementu, ceny wahają się od kilkunastu do kilkuset złoty. Mimo to, sprzęty marki Bosch znane są z bezawaryjnej pracy przez lata, co potwierdzają opinie użytkowników.

Design urządzenia pomimo kilku lat obecności na rynku nadal jest atrakcyjny i wygląda podobnie do innych serii MUM. Ten konkretny model rozpoznamy po charakterystycznych czerwonych detalach. Naszym zdaniem warto byłoby poprawić ekran panelu cyfrowego z wagą i timerem, ponieważ nie jest zbyt czytelny, a wygląd wyświetlacza (pomijając dotykowe przyciski) kojarzy się ze znacznie starszymi modelami robotów kuchennych.

Model Bosch Optimum MUM9BX5S65 nie należy do najtańszych, ale zdecydowanie rekompensuje cenę bogatym wyposażeniem. Nominalna cena tego robota w tej chwili wynosi 3499 zł. Zestaw jest naprawdę wart zakupu, w szczególności jeśli myślałeś o czymś innym niż thermorobocie.

Miejsce 11. - KitchenAid Artisan

Plusy

Minusy

+ Solidny, wykonany w całości z metalu

+ Cicha praca silnika

+ Niezawodny w swojej prostocie

+ Kultowy design

+ Ogromny wybór wersji kolorystycznych

- Małe wyposażenie w zestawie

- Niewielka ilość funkcji

- Drogie akcesoria

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do opisu KitchenAid Artisan

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kultowej marki prosto z Ohio w USA. KitchenAid to producent robotów kuchennych znanych i cenionych na całym świecie. Specjalizująca się w robotach planetarnych firma funkcjonuje już na rynku od 1919 roku i zrewolucjonizowała pracę w kuchni. Jest to jedna z niewielu firm, która wyjątkowo ceni sobie kultywowanie tradycji. Z tego względu design nawet najnowszych, współczesnych modeli jest bardzo zbliżony do tego klasycznego.

Marka KitchenAid kojarzy się przede wszystkim z definicją solidnego urządzenia. Okazuje się, że cała obudowa jest wykonana z metalu, a nie tworzywa sztucznego. Na dodatek, mamy tutaj prawdopodobnie największy wybór wersji kolorystycznych robota, przez co możemy dopasować odpowiednią barwę do otoczenia kuchni. Jednym z najczęściej pojawiającym się określeniem opisywanego modelu wśród osób to "piękny". Jak widać, ten model potrafi przykuć wzrok i wyróżnia się spośród pozostałych urządzeń. A co z jego możliwościami?

Niech was nie zwiedzie kolejna informacja. Robot został wyposażony w silnik o mocy 300 W. Czy to oznacza, że jest aż pięciokrotnie słabszy od urządzenia o mocy 1500 W? Absolutnie nie. Zmodernizowana budowa konstrukcyjna maksymalnie wykorzystuje swój potencjał i czyni z KitchenAida sprzęt wielopokoleniowy, a w dodatku energooszczędny. Jeśli czytałeś o thermorobotach w naszym rankingu, silnik z Artisana można porównać do relunktancyjnego silnika z niektórych modeli.

Dzieża, a raczej misa do tego robota posiada pojemność 4,8 L. Robot doskonale spisze się w ubijaniu i wyrabianiu różnego rodzaju ciasta. Większość użytkowników korzysta z Artisana głównie do wypieków, ponieważ jest w tym naprawdę dobry. Podstawowy zestaw obejmuje trzy mieszadła: hak do ciasta, rózga (trzepaczka) do ubijania i płaskie mieszadło... i to tyle! Naprawdę, zestaw robota nie obejmuje innych dodatkowych akcesoriów. Przekłada się to na bazową funkcjonalność urządzenia, które spełni się tylko jako planetarny mikser.

Każdy użytkownik KitchenAida może zdecydować się na zakup jednego z wielu rozbudowanych przystawek, dodających nowe funkcje do robota. Mocowane są do ruchomej głowicy robota, a dokładnie wprost od jej czołowej strony. Spośród dostępnych opcji, znajdziemy m.in. maszynkę do mielenia mięsa, malakser, sorbetierę (misę do wyrabiania lodów), maszynkę do wałkowania makaronu z wykrojnikami, rozdrabniacz czy wyciskarkę do soków. Jest tego więcej, jednak ceny potrafią nie jednego zwalić z nóg. Typowa misa (dzieża) – ok. 500 zł, jedno mieszadło – ok. 300 zł, przystawki – od kilkuset do nawet 1200 zł. I tutaj powstaje spory dylemat, ponieważ oprócz funkcji tradycyjnego miksera, wiele osób wolałoby posiadać coś więcej. Czy kupować zatem drugie urządzenie? Podczas zakupu dokładnie rozważ, do czego na co dzień będziesz użytkował robota, aby zapobiec rozczarowaniu.

Ten piękny, solidny i niezawodny robot w podstawowym zestawie kosztuje około 2300 zł. Jedno jest pewne – KitchenAid Artisan to inwestycja na lata, jednak nie dla każdego. Miłośnicy wypieków docenią jego skuteczną, cichą pracę, a osoby eksperymentujące w kuchni, które oczekiwałyby od niego więcej, muszą albo przygotować pokaźną sumę na dodatkowe przystawki i akcesoria, albo zrezygnować z zakupu. Nie zmienia to faktu, że Artisan to ponadczasowy, mało awaryjny robot, którego warto polecić.

Miejsce 12. - Kenwood Cooking Chef XL

Plusy

Minusy

+ Grzanie indukcyjne z płyty

+ Duża misa 6,7 L

+ Dotykowe sterowanie na ekranie 4,3"

+ Wbudowana waga

+ Kosz do gotowania na parze

+ Baza przepisów Wi-Fi

+ Aplikacja mobilna

 

- Cena urządzenia

- Bez dodatkowych przystawek robot jest okrojony o wiele funkcji

- Trudno znaleźć miejsce w zmywarce na misę

- Wielki gabaryt robota – zajmuje dużo przestrzeni

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

To już trzeci Kenwood w zestawieniu! Cooking Chef XL jest najbardziej zaawansowanym urządzeniem z całej oferty marki. Dlaczego dopiero dwunaste miejsce w rankingu? Przede wszystkim ze względu na cenę. Na końcu opisu tego robota sam ocenisz, czy za cenę urządzenia otrzymasz tyle, ile można się spodziewać. Przejdźmy jednak do niepodważalnych zalet tego sprzętu.

Kenwood Cooking Chef XL to robot planetarny z funkcją gotowania. Podgrzewana indukcyjnie misa o pojemności 6,7 L powoduje, że model balansuje między światem thermorobotów oraz robotów planetarnych. Można rzec, że jest to w zasadzie połączenie dwóch urządzeń Kenwood obecnych w rankingu – CookEasy+ (thermorobot) oraz Titanium Chef Baker XL (robot planetarny).

Moc urządzenia wynosi 1500 W, a zakres temperatur to 20-180°C, co z powodzeniem pozwala na topienie czekolady, gotowanie na parze lub smażenie. Wbudowana waga bardzo przydaje się do pracy przede wszystkim z ciastami, aby zapewnić powtarzalność w ich wykonywaniu. Funkcja ważenia jest możliwa do użycia zarówno bezpośrednio w misie przy odchylonej głowicy, jak i w standardowym ułożeniu. Wówczas wystarczy położyć choćby talerzyk na płaski wierzch robota, wytarować wagę i zważyć dowolny składnik.

W zależności od wersji robota, mamy do dyspozycji dodatkowe przystawki, które umożliwiają nowe funkcje. Jeśli ich nie mamy, Cooking Chef XL jest tylko i wyłącznie robotem planetarnym z funkcją gotowania na parze. Nie skorzystamy chociażby ze wszystkich szybkich funkcji, a jest ich kilkanaście do wyboru na dotykowym ekranie o przekątnej równej 4,3". W bazowym zestawie otrzymujemy robota, misę, 4 mieszadła (trzepaczka, hak do ciast, elastyczne oraz uniwersalne), kosz do gotowania na parze i dwie osłony przeciw chlapaniu.

Dzięki sposobowi pracy przypominającego thermorobot, możemy przygotować najróżniejsze posiłki, a nie jedynie czynności, które wspomagają nas w kuchni. Pomoże nam w tym wbudowana baza przepisów w robocie oraz w aplikacji Kenwood World, którą znamy z poprzednich modeli w rankingu.

Wracając do przystawek – ich wybór jest niemal identyczny jak do modelu Titanium Chef Baker XL. Zainteresowani mogą zamówić malakser, kostkarkę, maszynkę i wykrojniki do makaronu, blender kielichowy, maszynkę do mielenia mięsa, misę do lodów i inne. Największe dodatki wyglądają cenowo podobnie do Artisana od KitchenAid, ale części zamienne są już tańsze – przynajmniej mieszadła, bo za misę zapłacimy około 650 zł. Podobnie jak wcześniej – akcesoria są dostępne na stronie producenta.

Urządzenie wygląda zdecydowanie bardziej masywnie od innych robotów tej samej marki obecnych w zestawieniu, począwszy od dużej misy, przez korpus urządzenia, który występuje w kolorze czarnym i srebrnym. Robota obsługujemy głównie przez podświetlane pokrętło oraz panel dotykowy. Pomiędzy nimi znajdziemy wajchę od mechanizmu odchylanej głowicy. U góry zaś znajdziemy dekiel, który po zdjęciu udostępni nam miejsce do zastosowania części przystawek. Robot wygląda minimalistycznie pomimo swojego sporego rozmiaru.

Pora na danie główne, czyli cenę za to konkretne urządzenie. Model sygnowany numerem KCL95.424SI posiadający na wyposażeniu szklany blender i malakser z 5 tarczami kosztuje aż 5999 zł. Bazowa wersja robota bez tych akcesoriów najtaniej na rynku jest obecnie za około 4800 zł. Nawet mniejsza kwota może okazać się zaporowa dla wielu osób. Usprawiedliwieniem mogłaby być jakość wykonania robota i akcesoriów, jednak to wciąż niewiele w porównaniu ze swoimi rywalami. Jeśli w Twoim przypadku cena nie gra roli, a oczekujesz naprawdę dobrego sprzętu, zainteresuj się robotem Kenwood Cooking Chef XL.

Miejsce 13. - Bosch MUM 5 

Plusy

Minusy

+ Stosunek cena/jakość

+ Wbudowana waga

+ Funkcja timera

+ Funkcja "parkowania"

+ Tarcza do ścierania ziemniaków

+ Dobry zestaw akcesoriów w tej cenie

- Mała pojemność misy 3,9 L

- Brak pulsacyjnej pracy

- Okrojona funkcja timera i maszynki do mięsa

- Wielki gabaryt robota – zajmuje dużo przestrzeni

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Link do opisu Bosch MUM 5

Model BOSCH MUM5XC4E to prawdopodobnie najpopularniejszy robot planetarny. I nic dziwnego – to niezwykle opłacalna propozycja w tym zestawieniu. Przekonaj się dlaczego.

Bosch MUM5 to seria znanych i lubianych urządzeń planetarnych, które od ładnych kilku lat wciąż trafiają do nowych entuzjastów gotowania. W robocie z mocą 1000 W znajdziemy misę o pojemności 3,9 L. Jest to proporcjonalne do modelu MUM9 omawianego wcześniej, gdzie mieliśmy stosunek mocy 1500 W do pojemności misy równej 5,5 L. Można zatem przyjąć, że robot powinien poradzić sobie z wyrobieniem około 2,7 kg ciasta oraz 1,9 kg ciasta drożdżowego, jednak bez pracy pulsacyjnej.

Podobnie jak we wcześniejszych modelach w rankingu, BOSCH MUM5XC4E posiada wagę z funkcją tarowania oraz timer. Waga odmierza składniki do 5000 g z dokładnością do 1 g. Niestety, timer pokazuje jedynie czas pracy, i nie można zaprogramować go tak, jak w robocie z serii MUM9. Pracę uruchamiamy za pomocą pokrętła z kilkustopniową regulacją prędkości pracy. Interesująca i praktyczna jest funkcja automatycznego "parkowania" mieszadeł. Polega to na tym, że gdy wyłączamy urządzenie, robot samodzielnie odchyli mieszadło i część korpusu robota, aby łatwiej było nam dodawać składniki. Ułatwieniem w korzystaniu ze sprzętu jest także zwijanie kabla do obudowy za jednym pociągnięciem. Naciskając przycisk odpowiadający za blokowanie mechanizmu korpusu, możemy go ustawić w odpowiedni sposób, w zależności do pracy z danym akcesorium.

A jeśli o nich mowa, robot został wyposażony w te niezbędne jak i dodatkowe akcesoria. Do dyspozycji mamy 3 mieszadła: hak, trzepaczkę oraz uniwersalne mieszadło z gumowymi wykończeniami. Dodatkowo, producent dołączył moduł malaksera z 4 tarczami – do krojenia, ścierania na wiórki czy do ścierania ziemniaków np. na placki ziemniaczane. W robocie zmielimy mięso, dzięki maszynce, którą można zamontować w urządzeniu. Brak tutaj wymiennych nakładek, które decydują o grubości zmielonego mięsa. BOSCH MUM5XC4E pozwoli również na przygotowanie zdrowych i pożywnych koktajli czy przetworzenia innych produktów w blenderze kielichowym o pojemności 1,25 L (w stosunku do 2,3 L w modelu MUM9BX5S65). Całość zamyka torba do przechowywania akcesoriów, dzięki której oszczędzimy miejsca w kuchennych szufladach. Wskazane przez producenta akcesoria umyjemy także bez trudu w zmywarce.

Model możemy rozbudować o dodatkowe przystawki, znane z innych robotów, takie jak wyciskarka do cytrusów, rozdrabniacz, misę do lodów czy maszynki do makaronów. Cena akcesoriów jest przystępna, a ich dostępność bardzo łatwa z poziomu strony producenta. Koszt misy do tego modelu to około 160 zł.

Urządzenie nie odbiega wyglądem od innych modeli z serii MUM i kontynuuje wzornictwo już od pierwszych wersji tego bestsellera. Na dzień dzisiejszy, kształt sprzętu może nudzić, ale to wciąż ładny i kompaktowy egzemplarz, którego zakupimy w trzech wariantach kolorystycznych – czarnym, białym i czerwonym. Za robota planetarnego BOSCH MUM5XC4E zapłacimy ok. 1600-1700 zł.

Podsumowując, ten konkretny model to świetny wybór dla osób, którym zależy na prostej obsłudze, jednocześnie nie potrzebujących dużej ilości akcesoriów lub nie przetwarzających produktów w większych ilościach. Jak widać, popularność robota BOSCH MUM5XC4E potwierdza najczęściej występujące preferencje użytkowników, dlatego jest bardzo duża szansa, że i Ty będziesz z niego zadowolony.

Miejsce 14. - Philips Avance Collection HR7778/00

Plusy

Minusy

+ Duża moc w kompaktowym wydaniu

+ Malakser

+ Pulsacyjna praca

+ Bardzo dobry zestaw akcesoriów w tej cenie

+ Pojemnik do przechowywania akcesoriów

+ Wszystkie akcesoria można myć w zmywarce

- Plastikowe naczynie

- Brak wagi

 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Ostatnie dwa urządzenia w naszym rankingu przedstawiają najbardziej budżetowe, ale przede wszystkim polecane propozycje robotów kuchennych. Takie urządzenia z pewnością pomogą nam w podstawowych czynnościach kuchennych, ale nie należy spodziewać się rezultatów takich jak w robotach planetarnych, czy gotowania pełnych potraw jak w thermorobotach. Pierwszym z nich jest Philips Avance Collection HR7778/00.

Holenderska marka Philips kojarzy się z wieloma rodzajami sprzętu elektronicznego czy oświetlenia. Do najchętniej kupowanych produktów należy sprzęt multimedialny czy niezwykle popularne golarki elektryczne.

Model HR7778/00 to robot kuchenny osiągający moc 1300 W, co w tej podkategorii robotów kuchennych jest godnym uwagi. Urządzenie składa się z bazy (korpusu), gdzie znajdziemy 12-stopniowe pokrętło do uruchamiania pracy oraz trzy szybkie przyciski funkcyjne, a także mocowanej w korpusie plastikowej misy o pojemności 3,4 L. Dodatkową opcją jest tryb pulsacyjnej pracy, która skutecznie poprawia efekty niektórych czynności, szczególnie wyrabiania ciasta.

Z pomocą urządzenia wykonamy proste czynności, które bardzo ułatwiają gotowanie dań, napojów czy deserów. Wystarczy założyć odpowiednie akcesorium, a robot będzie w stanie wykonać zadanie. Tak więc bez trudu poradzi sobie z miksowaniem, krojeniem produktów w różnego rodzaju kształty, ścieraniem, ubijaniem, wyciskaniem czy zagniataniem.

Philips stworzył naprawdę ciekawego robota, którego z pewnością wyróżnia pakiet akcesoriów dostępnych w zestawie. Znajdziemy w nim uniwersalne ostrze, które spisze się zarówno w krojeniu, mieszaniu ciasta czy tworzenia przecierów. Kolejnymi końcówkami są podwójne mieszadła do ubijania białek lub śmietany oraz hak do wyrabiania ciasta. W osobnym kielichu robot pełni funkcję malaksera, gdzie do wyboru mamy jedną spośród 4, dwustronnych tarcz – do krojenia w plastry, do ścierania i krojenia w wiórki, do krojenia w słupki oraz do krojenia na frytki. W tarczy do krojenia na plastry wyregulujemy wysokość w zależności od tego jak grube potrzebujemy plastry. Zaskakującym jest fakt, że producent dołączył aż dwa osobne przyrządy przeznaczone do wyciskania soku. Jest to klasyczna przystawka do wyciskania cytrusów, a także sokowirówka, w której przygotujemy do 6 szklanek soku. Gdyby tego było mało, otrzymujemy również blender kielichowy o pojemności 2,2 L, gdzie standardowo zmiksujemy owoce i warzywa na zdrowe smoothie lub wykonamy zupę krem. Na wyposażeniu znajduje się jeszcze szpatułka oraz pojemnik, w którym schludny i przemyślany sposób przechowamy drobne akcesoria (tarcze, końcówki). W dodatku, wszystkie akcesoria umyjemy w zmywarce.

Chcąc zakupić akcesoria, z łatwością znajdziemy do nich dostęp w internecie i kupimy je już od kilkunastu złotych wzwyż. Za główny pojemnik zapłacimy ok. 100 zł.

Choć robot jest już dostępny na rynku od ponad 8 lat, wciąż cieszy oko i w niczym nie odbiega od dzisiejszych standardów. Metaliczna obudowa korpusu i czarne elementy z tworzywa to klasyczne wzornictwo holenderskiej marki. Jest też intuicyjnie - rozmieszczenie pokrętła, przycisków i sposób montażu elementów stworzono z myślą o łatwym użytkowaniu.

Wiele osób z pewnością nie zdawało sobie sprawy, że Philips posiada dobrego robota kuchennego. Urządzenie kosztuje około 1100 zł, co przy takiej ilości akcesoriów jest naprawdę opłacalnym wyborem. Należy zwrócić uwagę, że ze względu na długi czas obecności na rynku, robot powoli wyprzedaje się w popularnych sklepach. Jako alternatywny wybór polecamy model Kenwood MultiPro Sense.

Miejsce 15. - Kenwood MultiPro Express

Plusy

Minusy

+ Pulsacyjna praca

+ Przystawki do serwowania gotowych produktów

+ Duża moc w kompaktowym wydaniu

+ Szatkownica

- plastikowe naczynie

- mała pojemność głównego naczynia 3 L

- brak wagi

 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Ostatnim urządzeniem w naszym zestawieniu jest Kenwood MultiPro Express, będący robotem o sporej mocy (w tej klasie) 1000 W, który wykona za Ciebie krojenie, rozdrabnianie, ubijanie, miksowanie, blendowanie, zagniatanie, wyciskanie soku z cytrusów oraz emulgowanie. Urządzenie jest również kompaktowe w swoim zadaniu, gdyż korpus urządzenia patrząc od góry jest niemal kwadratowy. Producent zaznacza, że to najbardziej kompaktowa budowa robota z naczyniem o pojemności 3 L. Przy gabarytach urządzenia jest to zaletą, ale w porównaniu z innymi robotami planetarnymi (do nich jest im najbliżej) to niewiele.

Z urządzenia korzystamy poprzez wymianę przystawek w zależności od czynności jaką chcemy wykonać. Podobnie jak w robocie planetarnym, każda funkcja jest obsługiwana przez przekazywanie napędu silnika robota na odpowiednie akcesorium. Prędkość dostosowujemy na wygodnym pokrętle u dołu robota. Kenwood zaimplementował w tym egzemplarzu malakser z tarczami, dzięki czemu produkty pokroimy w plastry, słupki czy kostkę. Podobnie jak w Kenwood CookEasy+, za pomocą przystawki do malaksera, możemy bezpośredniego rozdrabniać ulubione warzywa do naczynia poza robotem. Spośród nakładek mocowanych wewnątrz naczynia, znajdziemy nóż z mikroostrzami, narzędzie do ugniatania ciasta (również ubijania) czy emulgowania. Miłym akcentem jest obecność blendera o pojemności 1,5 L czy wyciskarki do cytrusów. Ostatnie akcesoria dostępne w zestawie urządzenia to szpatułka oraz torba, która ułatwi przechowywanie wymienionych elementów. Można je myć w zmywarce, za wyjątkiem modułu blendera i ostrza młynka.

Osoby zainteresowane dostępnością części muszą zajrzeć na stronę North.pl, gdzie znajdują się akcesoria i części zamienne kompatybilne z modelem. Główna, plastikowa misa kosztuje w tym przypadku ok. 105 zł.

Kenwood MultiPro Express nawiązuje i podtrzymuje srebrny, elegancki projekt znany z droższych, bestsellerowych modeli marki. Na wyróżnienie zasługuje kompaktowa, pionowa konstrukcja, którą docenią osoby posiadające mniejsze kuchnie.

Miejsce tego robota w rankingu jest z pewnością zasłużone, ponieważ pomimo prostych funkcji, trzeba przyznać, że jest ich wiele i trudno zaprzeczyć, że nie są one przydatne – tym bardziej, jeśli wiemy że jest to propozycja budżetowa. Za robota zapłacimy bowiem ok. 700 zł. Dla osób chcących posiadać takiego pomocnika w kuchni jest to zatem przystępny wybór.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, takie jak rodzaj urządzenia, parametry techniczne, sposób pracy, mnogość funkcji, ceny i dostęp akcesoriów, cena urządzenia czy design, zwycięzcą naszego rankingu został wielofunkcyjny robot kuchenny COBBO 7.

To wszechstronne i przystępne cenowo urządzenie zostało stworzone z myślą o każdym typie użytkownika, dlatego z pewnością sprosta nawet największym oczekiwaniom. COBBO 7 to thermorobot, w którym krok po kroku przygotujemy potrawę każdego rodzaju, wybierając spośród około 2000 darmowych przepisów. Z technicznego punktu widzenia, model ten oferuje bardzo wysokie parametry, dzięki którym poradzi sobie nawet w trudnych warunkach i dlatego też obejmuje 5-letnią gwarancję na silnik. Duży wachlarz akcesoriów w zestawie, części zamienne w niskiej cenie czy wciąż powiększająca się darmowa baza przepisów to bardzo ważne dla użytkowników cechy. Szkoda, że w urządzeniu nie ma malaksera, ale w opisie produktu czytamy, że ma się on jeszcze pojawić. To najlepszy robot w stosunku cena/jakość, dlatego jest to świetny wybór dla osób poszukujących wszechstronnego i wciąż rozwijanego urządzenia, do którego nie trzeba dopłacać.

Patrząc na sposób pracy i zakres funkcji urządzeń, z całą pewnością najbardziej zaawansowanymi urządzeniami są thermoroboty, dzięki którym przygotujemy ulubione dania od A do Z. Nieco mniej złożonymi sprzętami są roboty planetarne, które pomogą nam w wielu czynnościach, ale nigdy za nas nie wykonają całej potrawy. Są za to niezawodne podczas wyrabiania ciasta, dlatego docenią je miłośnicy wszelkiego rodzaju wypieków. Roboty kuchenne nie będące ani thermorobotem ani robotem planetarnym to z kolei dobry wybór dla osób chcących ułatwić sobie proste czynności występujące podczas gotowania. Ich cena jest również odpowiednio niższa, dlatego świetnie sprawdzą się wśród mniej wymagających użytkowników.

Podsumowując, roboty kuchenne pomagają swoją pracą w codziennych czynnościach kuchennych, oferując przy tym wiele korzyści, przez które warto rozważyć ich zakup. Do najważniejszych zalet urządzeń należy zaliczyć:

 • Wielozadaniowość – roboty kuchenne posiadają wiele funkcji, dzięki którym z powodzeniem zastępują inne urządzenia, takie jak mikser, blender, malakser czy waga kuchenna
 • Oszczędność czasu – praca z robotami kuchennymi staje się dużo szybsza niż w przypadku wykonywania wszystkich czynności manualnie.
 • Prosta obsługa – nowoczesne roboty kuchenne są stworzone z myślą o maksymalnie łatwej pracy z urządzeniem za pomocą dotykowych ekranów, wbudowanych przepisów czy minimalistycznych paneli sterujących. Z tego względu każdy może poradzić sobie z przygotowaniem najróżniejszych potraw bez znajomości gotowania.
 • Pomysłowość – robot kuchenny to gratka dla osób szukających inspiracji jak i lubiących eksperymenty w kuchni. Mnogość dostępnych przepisów i funkcji pozwala poznawać nieznane wcześniej potrawy i smaki.
 • Powtarzalność i precyzja – sposób pracy urządzenia polega na powtarzalności w wykonywanych czynnościach, a dobór przemyślanych przystawek, funkcji i programów gwarantuje najwyższy poziom precyzji ( np. idealne krojenie warzyw, doskonałe zagniatanie ciasta, itp.) 

Szukając swojego idealnego urządzenia, zastanów się w czym urządzenie będzie Ci pomagało swoją codzienną pracą – innymi słowy sprawdź co najczęściej przygotowujesz. Zwracaj również uwagę na nieoczywiste cechy urządzenia. Ile akcesoriów jest w zestawie? Czy trzeba je dokupić i za ile? Mając powyższe na uwadze oraz gotową listę najlepszych naszym zdaniem urządzeń, jesteśmy przekonani, że wybierzesz coś dla siebie.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do odwiedzenia naszej strony VideoTesty.pl, na której publikujemy recenzje najnowszych sprzętów AGD i RTV.

Materiał sponsorowany przez North Start
d31v8vz
d31v8vz
Więcej tematów