Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia bez stresu
Przygotowania do Wigilii mogą być przyjemne.
Kilometrowe kolejki w sklepach, tłumy w galeriach handlowych czy generalne porządki w domu. To tylko część zadań do wykonania przed Świętami. Nie bez powodu ten okres może wzbudzać stres i niepokój, przez co u 45 proc. Polaków* wywołuje negatywne skojarzenia. Czy istnieje zatem sposób na spokojne przygotowania do Pierwszej Gwiazdki?
Ilość pracy potrzebnej do zorganizowania Wigilii dla wielu z nas może okazać się sporym wyzwaniem. Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się metody, które umożliwiają nam zwolnienie tempa, nawet w czasie przygotowań do Świąt. Jakie?
Świąteczna batalia
Okres przedświąteczny dla niemal połowy Polaków kojarzy się z długim staniem w kolejkach sklepowych (45 proc.) czy natłokiem obowiązków, takich jak sprzątanie domu, robienie zakupów, gotowanie potraw wigilijnych czy kupowanie prezentów dla rodziny (20 proc.). W związku z ogromem pracy, jaka czeka nas przed Pierwszą Gwiazdką, ważne jest wcześniejsze przygotowanie, które ułatwi nam walkę z czasem. Ile zazwyczaj trwa ta świąteczna batalia? Jak długo Polacy przygotowują się do Świąt?
- 60 proc. osób poświęca łącznie nawet kilka dni
- 27 proc. osób poświęca łącznie tylko kilka godzin
- 15 proc. osób poświęca łącznie aż kilka tygodni
Sposoby Polaków na przygotowania przedświąteczne
Aby uniknąć stresu i frustracji związanych ze świąteczną gorączką, warto skorzystać z kilku ułatwień. 39 proc. ankietowanych kupuje prezenty z wyprzedzeniem. Nie musimy jednak martwić się, jeśli zaspaliśmy w grudniu, bo upominki pod choinkę możemy zrobić także w domu. Sprawdzą się tu m.in. jadalne prezenty, takie jak kruche ciasteczka z cynamonem czy wiśnie w rumie.
Wszechobecne tłumu i długie kolejki także mogą przyćmić radosne oczekiwanie w gronie rodziny. Tu rozwiązaniem będzie zrobienie zakupów spożywczych on-line. Na takie rozwiązanie decyduje się co piąty ankietowany, a jednocześnie ponad 97 proc. ankietowanych uważa, że artykuły spożywcze zamówione w e-sklepach pozwalają zaoszczędzić czas. Samodzielnie wybieramy produkty, które mają znaleźć się wirtualnym koszu, a następnie czekamy na dowóz pod same drzwi. Warto także zachęcić całą rodzinę - zaangażowanie bliskich ułatwi uporanie się z całą listą zadań do przygotowania.
W okresie przedświątecznym często wpadamy w wir obowiązków, jednocześnie zapominając o tym, co jest dla nas najważniejsze. Wspólny czas z bliskimi często schodzi na dalszy plan, jednak sprytne rozwiązania pomagają w organizacji życia i zaplanowaniu zadań. Dzięki temu Święta wreszcie mogą być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
_ * Wyniki ankiety Frisco.pl „Święta w rytmie slow” przeprowadzona w dniach 10-11 grudnia 2016 podczas Targów Slow Weekend na grupie 449 osób. _