Przepis na zakwas buraczany
Zakwas buraczany jest naturalnym źródłem probiotyków. Wzmacnia i oczyszcza krew, jest dobry w przypadkach kandydozy, anemii, niedokrwistości oraz przy rekonwalescencji. Polecam pić go przez cały rok! Naturalnie wzmacnia cały organizm.
- 1 kg buraków, najlepiej podłużnych
- 5 ząbków czosnku
- 2 ususzone kromki chleba na zakwasie (żytniego, bez drożdży)
- 2 marchewki
- 1 pietruszka korzeń
- 1/2 selera lub mały seler
- ziele angielskie (kilka ziarenek)
- 1 łyżka majeranku
- liście laurowe (kilka)
- duży słoik do kiszenia ogórków
- ciężarek do przyciśnięcia warzyw na górze słoika (może być mniejszy słoik)
- Wszystkie warzywa najlepiej namoczyć na godzinę w misce z sodą oczyszczoną. Dzięki temu pozbędziemy się pestycydów oraz pleśni. Dobrze potem wyszorować warzywa pod bieżącą wodą. Następnie pokroić w talarki.
- Na dno dużego słoika położyć ususzoną kromkę chleba, dodać trochę ziół i czosnku. Następnie pokrojone warzywa. W połowie słoika dodać drugą kromkę, posypać znowu ziołami i czosnkiem.
- Dodać drugą warstwę warzyw. Wszystko zalać dobrej jakości wodą (najlepiej filtrowaną) tak, żeby pokryć warzywa. Jeżeli jakieś warzywo będzie wystawało ponad powierzchnię wody, utworzy się pleśń i niestety cały słoik będzie do wyrzucenia.
- Nie zamykać słoika przykrywką, tylko przycisnąć na górze drugim, mniejszym słoikiem albo ciężarkiem. Zostawić w temperaturze pokojowej na 7 dni.
- Mieszać co 2–3 dni wodę na górze słoika, patrzeć, czy nie gromadzi się pleśń. Spleśniały zakwas niestety nie nadaje się do spożycia.
- Po 7 dniach zlać zakwas do szklanej butelki i wstawić do lodówki. Pić rano na czczo od 0,5 do 1 szklanki.
Przepis pochodzi z książki Katarzyny Gwiazdowskiej "Tajemnice Zdrowia"
Podziel się opinią
Komentarze