Tak szkodzi BPA
Styczność ze związkami bisfenolu A we wczesnym wieku, nawet w niewielkich dawkach, powoduje zmiany w komórkach i tkankach, które mogą mieć długoterminowe konsekwencje. BPA m.in. sprzyja tyciu, może sprzyjać tworzeniu się torbieli i nowotworów jajnika oraz prostaty u mężczyzn, zaburza płodność, powoduje zmiany w systemie odpornościowym i problemy z metabolizmem. Bisfenol A jest szczególnie toksyczny dla kobiet w ciąży i niemowląt.
Niepokojące wyniki badań naukowych sprawiły, że Kanada uznała tę substancję za toksyczną, a ograniczenia w używaniu bisfenolu A wprowadziło też kilka innych państw. Aby mieć pewność, że produkt nie zawiera BPA, powinien być opatrzony stosownym opisem (np. "bisphenol A free" albo "nie zawiera bisfenolu A"). Jeśli natomiast opakowanie zawiera BPA, znajdziemy na nim symbol PC7 albo siódemkę wewnątrz trójkąta symbolizującego recykling.
Znacznie bezpieczniej jest jednak kupować żywność i napoje w butelkach szklanych. Warto wiedzieć, że produkty zawierające kwasy (np. pomidory) uwalniają BPA z opakowań. Lepiej zatem kupić przecier pomidorowy w słoiku.