Trwa ładowanie...
12-08-2008 12:07

Ostra broń przed insektami

Papryczki chili, druga po soli najpopularniejsza przyprawa na świecie, odkrywają swoje pikantne tajemnice.

Ostra broń przed insektamiŹródło: archiwum, fot: archiwum
d16k0gz
d16k0gz

Papryczki chili, druga po soli najpopularniejsza przyprawa na świecie, odkrywają swoje pikantne tajemnice. Jak podaje „Dziennik”, naukowcy z waszyngtońskiego uniwersytetu przebadali to warzywo pod kątem związków chemicznych odpowiedzialnych za ostry smak i odkryli, co powoduje ich zwiększone natężenie.

Pikantny smak chili nie jest wynikiem przypadku. Choć dla smakoszy stanowi tylko zachętę do chrupania warzyw wyciskających łzy z oczu i rozgrzewających całe ciało, z założenia ma dla rośliny stanowić właśnie obronę przed zjedzeniem.

Kapsaicyna, czyli alkaloid odpowiadający za ostry, piekący smak papryki, występuje w tym większym stężeniu, im więcej owadów chętnych do zjedzenia warzywa jest w okolicy. Amerykańscy badacze odkryli tę zależność na podstawie zawartości kapsaicyny i częstotliwości występowania groźnych insektów.

Same owady, choć powodują uszkodzenie strąków, nie stanowią co prawda zagrożenia dla całej rośliny, ale przyczyniają się do wystawienia jej na działanie pasożytniczych grzybów, które niszczą nasiona. Dlatego papryki bronią się, produkując większą ilość alkaloidów odstraszających insekty.

Miłośników pikanterii żadna ilość kapsaicyny nie jest jednak w stanie odstraszyć. Przeciwnie – szukają oni właśnie najostrzejszych odmian chili, szukając coraz bardziej intensywnych wrażeń smakowych. Obecnie za najbardziej pikantną odmianę uważa się papryczki Bhut Jolokia, ale wybór jest olbrzymi, bo w samym Nowym Meksyku hoduje się ponad 140 odmian o różnych kolorach, kształtach i smakach.

mb

d16k0gz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16k0gz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj