Jak zbierać kwiaty czarnego bzu?
Nasze babki w dawnym ziołolecznictwie wykorzystywały zarówno kwiaty, jak i liście, korzenie oraz korę czarnego bzu, jednak dziś podstawowym surowcem są kwiaty i owoce. To one posiadają bowiem najsilniejsze właściwości lecznicze.
Kwiaty należy zbierać w słoneczny dzień w maju lub w czerwcu, zanim zaczną się osypywać. Ścinamy całe baldachy. Nie wolno ich suszyć na słońcu, ponieważ ciemnieją i tracą swoje dobroczynne walory.
- Należy jednak pamiętać, że w czarnym bzie pojawia się pewien toksyczny składnik – sambunigryna. W kwiatach jest jej niewiele, najwięcej natomiast w owocach, dlatego nie należy ich próbować na surowo. Składnik ten powoduje poczucie słabości, nudności i wymioty. Na szczęście podczas gotowania czy smażenia sambunigryna ulega rozkładowi i staje się zupełnie nieszkodliwa - mówi Kasia Latos. Radzi także, by zbierając kwaity czarnego bzu, nie być zachłannym i zostawić nieco kwiatostanów na później. Wówczas jesienią doczekamy się owoców, z których również można zrobić syrop, konfiturę czy wino.