Rosół
- W różnych odsłonach jest znany i ceniony właściwie na całym świecie. Nic dziwnego, ponieważ ta zupa doskonale nasyci, ma silne właściwości rozgrzewające, a dzięki warzywom dostarcza wielu cennych składników.
Rosół znany jest też z tego, że jak żadne inne danie stawia na nogi w przypadku osłabienia organizmu. W okresie zimowym można pić go np. jako dodatek do drugiego śniadania czy zjeść na obiad. W czasie infekcji, kiedy nie mamy ochoty na jedzenie, a organizm potrzebuje regeneracji, ukojenie przyniesie właśnie spożywanie gorącego rosołu. Zadziała jak naturalne lekarstwo
Jedynym zarzutem, jaki można postawić tej zupie jest duża zawartość tłuszczu, a więc i wysoka kaloryczność. Jednak bardzo łatwo zredukować nadmiar kalorii, nie pozbawiając dania cennych właściwości. Wystarczy wykorzystać do gotowania chude mięso (bez skóry) np. na indyka czy królika. Do podanych gatunków mięs można dodać także wołowinę. W rosole muszą znaleźć się warzywa, takie jak marchew, seler, por, pietruszka. Można dodać także przyprawy, które wzbogacą smak rosołu.
Osoby, które mają zaburzony profil lipidowy, mogą zjeść rosół po zebraniu z niego warstwy tłuszczu. Jeśli zależy nam na utrzymaniu linii lub zgubieniu dodatkowych kilogramów, powinniśmy nie tylko zdjąć tłuszcz, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na dodatki. Często do rosołu zjadamy za dużo makaronu.