Czy gruszki są ciężkostrawne i kaloryczne?
Wbrew powszechnej opinii mogą je jeść nawet osoby z wrażliwym żołądkiem. Oczywiście należy pamiętać o dokładnym przeżuwaniu każdego kawałka. Miękkie, dojrzałe owoce pobudzają trawienie i przeciwdziałają zaparciom - warto jednak zachować umiar, ponieważ w nadmiarze mogą wywołać dokuczliwe rozwolnienie. Warto jednak wiedzieć, że niektóre odmiany, cierpkie i mniej soczyste, ze względu na sporą zawartość garbników wykazują działanie przeciwbiegunkowe.
Przecierki z gruszek zaleca się w ramach deseru dla maluszków od 6. miesiąca życia - to idealna forma delikatnego posiłku, który pobudza do pracy układ trawienny. Z kolei kompot z suszu to świetne lekarstwo dla osób zmagających się ze stanami zapalnymi układu pokarmowego. Napój ten ma także właściwości przeciwgorączkowe, łagodzi bóle migrenowe i doskonale gasi pragnienie.
To idealna propozycja dla wszystkich, którzy dbają o linię a mają ochotę na słodką przekąskę. W 100 gramach gruszek znajduje się tylko 57 kcal. W 87 procentach składają się z wody i zawierają sporo pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który zapełnia nasz żołądek i zapewnia uczucie sytości. Ze względu na optymalny indeks glikemiczny (30), gruszki nie stanowią dużego obciążenia dla pracy trzustki i bez obaw mogą je jeść także diabetycy.