Gdy nerki chorują
W przypadku osób mających problemy z nerkami, np. skłonność do kamicy nerkowej, nie wystarczy tylko ograniczenie soli, nawadnianie organizmu i pilnowanie, by nie przesadzać z ilością białka. W zależności od rodzaju kamicy, chorzy powinni wyeliminować lub mocno ograniczyć także inne produkty.
Przy kamicy szczawianowej należy unikać przede wszystkim czekolady, kakao, szczawiu, szpinaku, rabarbaru, botwiny, cytryny, agrestu, suszonych śliwek i fig, rzepy, nasion roślin strączkowych, mocnej herbaty, kawy i ostrych przypraw (nawet pieprzu).
Z kolei chorzy na kamicę moczanową powinni ograniczyć lub wyeliminować z diety podroby (wątroba, nerki, mózg i serca), sardynki, czekoladę, kakao, mocną herbatę i kawę, wieprzowinę, baraninę, śledzie, kawior oraz orzechy. Natomiast w przypadku kamicy fosforanowej unikać należy: serów, roślin strączkowych i ich nasion, a także alkalicznych wód mineralnych.