Trwa ładowanie...
19-01-2011 13:17

Czy herbaty przeczyszczające mogą być szkodliwe?

Herbaty przeczyszczające cieszą się ogromną popularnością. Czy ich zbyt często picie może prowadzić do problemów zdrowotnych?

Czy herbaty przeczyszczające mogą być szkodliwe?Źródło: archiwum, fot: archiwum
d2a1fld
d2a1fld

Mój maż od wielu lat walczy z nadwagą. W jego wypadku przypomina to bardziej syzyfową pracę. Od dobrych kilku, jak nie kilkunastu miesięcy, codziennie wieczorem pije herbatę przeczyszczającą. Czasem myślę, że się od niej uzależnił i niepokoję się, że może być to szkodliwe dla jego zdrowia. Czy moje obawy są słuszne?

Na pytanie odpowiada Paulina Kłodzińska, dietetyk

Stosowanie herbatek o działaniu przeczyszczającym nie sprawi, że wieloletnie kłopoty z nadwagą przestaną istnieć. Nawet jeśli skład stosowanego produktu jest naturalny nie zastąpi on naturalnego cyklu wypróżnień i zdrowej diety. Jeśli powodem stosowania środków przeczyszczających były zatwardzenia i nie ustąpiły po pewnym czasie, stosowanie ich przez kilkanaście miesięcy może zagrażać pełni zdrowia.

Zamiast herbaty przeczyszczającej zalecam zdrową dietę bogatą w błonnik, znajdujący się w produktach pełnoziarnistych, grubych kaszach, świeżych warzywach (także strączkowych), owocach (w tym także suszonych takich jak śliwki lub figi), orzechach oraz nasionach i pestkach: słonecznika, lnu lub dyni. Warto także dodawać do posiłków otręby pszenne, owsiane lub żytnie.

d2a1fld

By zawarty w tych produktach błonnik mógł spełnić swoje zadanie, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Polecam wodę mineralną, herbaty owocowe lub ziołowe, soki wielowarzywne. Całkowita, dzienna ilość wypijanych płynów powinna wynosić od 1,5-2 litrów, więcej w czasie wysiłku fizycznego lub wysokich temperatur w okresie letnim.

Poza stosowaną dietą niezbędny jest ruch i wysiłek fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu. Siedzący tryb życia to jeden z powodów zwolnienia perystaltyki jelit.

Warto także skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej diety mającej na celu redukcję masy ciała i wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

kku

d2a1fld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a1fld
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj