Skąd się wzięła kalarepa?
Historia kalarepy jest pełna tajemnic. Do dziś nie znamy miejsca i okoliczności skrzyżowania dwóch roślin z rodziny kapustnych, z których narodziło się to warzywo. Jedna z nich rosła w Azji, druga w Europie, natomiast kalarepa pochodzi prawdopodobnie z terenów dzisiejszych północnych Niemiec, gdzie do dziś cieszy się ogromną popularnością (nasi zachodni sąsiedzi co roku produkują ponad 40 tysięcy ton smacznej bulwy).
Co ciekawe, warzywo najpierw doceniono w Azji, przede wszystkim w Chinach, dokąd zawieźli je kupcy podróżujący słynnym "jedwabnym szlakiem". Kalarepa szybko zyskała tam uznanie, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również lecznicze.
Była jadana także w starożytnym Rzymie, jednak uchodziła wówczas za pożywienie uboższych warstw społecznych - karmiono nią m.in. niewolników, by dodać im sił do pracy. W Europie dopiero około XVI wieku kalarepa zaczęła trafiać na stoły bogatszych smakoszy. Do Polski dotarła bardzo późno, bo w XIX wieku i nigdy nie zdobyła zbyt dużego uznania. Może czas to zmienić?