Zastosowanie w sztuce kulinarnej
Najczęściej żurawina w postaci suszonej wykorzystywana jest jako słodka przekąska. Z powodzeniem można jej użyć do deserów, wzbogacić poranną porcję śniadaniowego musli lub wykorzystać jako składnik sosów, dodatek do mięs. Dobrze smakują również ciasta z żurawiną.
Owoce borówki brusznicy to idealny składnik na przetwory. Dżem z brusznicy zachwyca smakiem i bogactwem właściwości. Warto spróbować połączenia: pieczone jabłka + brusznica. W Polsce, z owoców borówki (najlepiej z dodatkiem gruszki) robi się galaretki do ciemnych mięs i dziczyzny. Galaretka borówkowa jest podstawą prawdziwego sosu Cumberland. Zmieszana z chrzanem, skórką pomarańczową i gruszkami z odmian o dużej liczbie komórek kamiennych jest podstawowym angielskim dodatkiem do dziczyzny.
Żurawina powoli wypiera naszą rodzimą borówkę brusznicę. Czerwone borówki są bardziej wytrawne, dlatego pasują do mięs, zwłaszcza dziczyzny. Żurawiny z kolei mają większe i nieco bardziej mięsiste owoce. Nadają się zatem zarówno do wytrawnych sosów, jak i do słodkich wypieków. Żurawinę gotuje się zdecydowanie krócej niż borówkę, wystarczy podgrzewać ją dopóki nie zacznie pękać. Zbyt długo gotowane owoce niestety nabierają gorzkawego posmaku.