Smaczne i zdrowe
W ich składzie znajdziemy komplet witamin z grupy B, a także witaminę D i C (100 g pokrywa 15 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik u osoby dorosłej). W odróżnieniu od leśnych grzybów są bogate w sole mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, sód i cynk. Mogą po nie sięgać osoby na diecie, ponieważ są niskokaloryczne (35-50 kcal w 100 g świeżej masy owocników). Dodatkowym atutem jest niska zawartość tłuszczu, przy wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. kwasu alfa-linolenowego.
Naukowo dowiedziono, że ich regularna konsumpcja obniża stężenie cholesterolu i poziom cukru we krwi. Z kolei u osób z arteriosklerozą poprawia się stan naczyń krwionośnych. Ponadto, grzyby te zawierają ergotioneinę - przeciwutleniacz, który chroni komórki przed uszkodzeniami i starzeniem się. Warto wiedzieć, że nie tracą tego składnika nawet podczas gotowania.
W ekstrakcie boczniaka znajduje się aktywna substancja pleuran, która - jak udowodnili japońscy naukowcy - może powodować zmniejszanie guzów nowotworowych. Z kolei badacze ze Słowacji wyizolowali z boczniaka beta-glukan. Związek ten wzmacnia odporność organizmu i zwalcza niektóre nowotwory.