Alternatywne sposoby na pyszną kawę. Jak od baristy!
Espresso fairtrade w czasie pracy zdalnej? A może szybka cold brew z różanym tonikiem? Trendy kawowe sięgają dziś znacznie dalej niż kiedyś i co najważniejsze – sami możemy przyrządzić jeden z takich napojów, we własnym domu. Sprawdź nasze propozycje i zaskocz znajomych!
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Pandemia mocno zmieniła nasze codzienne zwyczaje. Również te związane z piciem kawy "na mieście". Do restauracji chodzimy znacznie rzadziej, co nie znaczy, że nie tęsknimy za aromatem świeżo zmielonych ziaren. Co prawda lockdown się skończył i znów możemy zajrzeć do ulubionej knajpki za rogiem, ale chyba już przywykliśmy do smaku domowej latte z pianką. Zwłaszcza, że mamy pod ręką wszelkiego rodzaju ekspresy, kawiarki, a do tego całą paletę smaków, jeśli chodzi o napoje roślinne – od ryżowego i migdałowego, po soję i owies. Jak zatem zrobić idealną kawę w domu?
Cold brew
Kawa "parzona" na zimno to niezwykle modny napój w sam raz dla każdego, kto potrzebuje mocnego orzeźwienia. Można ją pić zarówno w designerskiej butelce z etykietą, jak i kuchennym słoiku. Przyrządzanie cold brew jest bardzo proste – polega na tym, że zalewamy zimną wodą świeżo zmielone ziarna i namaczamy je przez 12 godzin. Chcąc uzyskać najlepszy smak, warto wybrać te, które pochodzą z Etiopii, Kolumbii lub Brazylii. Kawy z tych regionów charakteryzują się bowiem lekko owocową nutą smakową.
Jeśli nie jesteśmy fanami zbyt długiego leżakowania cold brew, mielimy 70 g kawy, zalewamy litrem zimnej, przefiltrowanej wody i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Następnie przelewamy kawę jeszcze raz przez filtr – tak otrzymamy orzeźwiający, kofeinowy i przyjemnie kwaskowaty napój. Niektórzy dodają do niego różne dodatki, np. sok rabarbarowy, tonik cytrynowy, a nawet różany.
Kawa konopna
Zarówno kawa, jak i konopie wpływają na nas w sposób szczególny, mianowicie pobudzają mózg. Nic dziwnego, że obie te substancje są przez nas tak chętnie spożywane. Główną zaletą kofeiny jest to, że działa pobudzająco, pomaga w koncentracji i zmniejsza uczucie zmęczenia. Jeśli zaś chodzi o konopie, uważa się, że mają one działanie terapeutyczne. Połączenie tych dwóch składników może działać na zasadzie harmonii – nie tylko ze względu na korzyści zdrowotne, ale przede wszystkim smakowe.
Kawa z nasionami konopiami jest naturalnym źródłem żelaza, magnezu i wapnia. To doskonały sposób na to, by cieszyć się aromatem ulubionego napoju, a jednocześnie czerpać korzyść z wartości odżywczych. Aby ją przyrządzić, wystarczy wsypać kawę konopną do kubka 1-2 łyżeczki kawy, po czym zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Czekamy kilka minut aż napój się zaparzy, a następnie mieszamy zawartość. Jedno jest pewne – kawa będzie wyjątkowo aromatyczna.
Fair trade
Jeśli chodzi o kawowe trendy, zwracamy uwagę nie tylko na sposób parzenia i dodatki, ale także na jakość surowców oraz sposób ich pozyskiwania. Kupując kawę w ziarnach, warto szukać na opakowaniu znaczka Fair Trade, który oznacza, że produkt pochodzi z tzw. sprawiedliwego handlu. Jest to ruch, który działa przy wsparciu organizacji pozarządowych, wolontariuszy, a także konsumentów. Wybierając tak sygnowane produkty, przyczyniamy się do polepszenia jakości życia mieszkańców m.in. Afryki czy Ameryki Łacińskiej, czyli tych krajów, są głównymi producentami kawy na świecie.
Przykładem kawy certyfikowanej przez Fair Trade Organic jest mieszanka ziaren jakości speciality ze szwedzkiej palarni Johan & Nyström. Na blend składają się organiczne ziarna z Etiopii, Sumatry i Nikaragui. Dzięki temu zaparzone espresso charakteryzuje się delikatną, czekoladową barwą oraz nutą słodkich owoców. Jest smaczne i przygotowane w etyczny sposób, a można je przyrządzić nie tylko w ekspresie. Do wydobycia głębi smaku świetnie nadaje się również imbryk z sitkiem, kawiarka lub coffee maker w kształcie klepsydry.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.