Trwa ładowanie...

Pod żadnym pozorem nie dodawaj mleka do kawy. To duży błąd

Latte, cappuccino, espresso con panna, klasyczna kawa biała. Trudno oprzeć się kawie w takiej postaci. To duży błąd. Pod żadnym pozorem nie dodawaj mleka do kawy – to nie przysłuży się twojemu zdrowiu.

Pod żadnym pozorem nie dodawaj mleka do kawyPod żadnym pozorem nie dodawaj mleka do kawyŹródło: 123RF
d3n4ozo
d3n4ozo

Kawa i jej dobroczynne działanie

Przez lata mówiono o kawie w kontekście kofeiny – tej osławionej substancji, która pobudza, ale rzekomo ma zgubny wpływ na serce i układ krążenia, a dodatkowo silnie uzależnia. Na szczęście ten mit odszedł w niepamięć.

W rzeczywistości kawa, a raczej zawarta w niej kofeina, choć pobudza ośrodek nerwowy, to wpływa pozytywnie na koncentrację, usprawnia mózg, poprawia pamięć długotrwałą i zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera. Stymuluje produkcję serotoniny, więc jest skuteczną bronią w walce z depresją.

Dwie filiżanki kawy dziennie wspomagają układ krążenia, chronią przed zawałem i poprawiają humor, bo przecież nic tak dobrze nie smakuje jak kawa o poranku.

Dlaczego nie powinniśmy pić kawy z mlekiem

Pod żadnym pozorem nie dodawaj mleka do kawy

  1. Choć kawa z mlekiem smakuje pysznie i znajdzie się wielu obrońców gorącego napoju w takiej postaci, to nikogo nie zdziwi fakt, że pod względem dietetycznym taki wybór nie jest dobry. Kawa i herbata bez żadnych dodatków mają 0 kCal, ale już 50 ml pełnotłustego mleka sprawia, że wartość naporu szybuje do 50 kCal. Niedużo? Owszem, ale w skali dobowej perspektywa może się zmienić.
  2. Kolejnym powodem do zrezygnowania z mleka w kawie jest osłabienie jej działania – dotyczy to zwłaszcza miłośników kawy z mlekiem. Rozwodniona mlekiem kawa sprawi, że dobroczynne właściwości kofeiny nie będą miały prawa zadziałać. Kawa to bogactwo przeciwutleniaczy.
  3. Niestety mleko, czy raczej wapń w nim zawarty, może zmniejszać ich biodostępność. Jeśli więc zależy nam na dobrodziejstwie antyoksydantów, zrezygnujmy z mleka w kawie oraz w herbacie, bo również ona zawiera wiele przeciwutleniaczy.
  4. Mleko sprawia, że kawa staje się ciężkostrawna – kwasy zawarte w kawie reagują z białkami z mleka, utrudniając trawienie. Dodatkowo, nie od dziś wiadomo, że i białka, i cukier mleczny nie są sojusznikami naszego zdrowia.
Czarna kawa na tle ziaren kawy 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

d3n4ozo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3n4ozo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n4ozo
Więcej tematów