Imbir w naszej kuchni
Imbir był od wieków wykorzystywany w kuchni azjatyckiej jako przyprawa. Dodawał smaku daniom mięsnym, warzywnym oraz deserom. Z czasem dotarł również do Europy, gdzie szybko znalazł licznych zwolenników. Obecnie stanowi jedną z najpopularniejszych przypraw na świecie.
*W trosce o zdrowie *
Kłącze imbiru jest wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Zawarty w nim olejek eteryczny oraz substancje nadające ostry smak, jak gingerol i szogaol, łagodzą napięcie nerwowe oraz pobudzają perystaltykę jelit. Składniki imbiru wpływają dodatkowo na pobudzenie produkcji soków trawiennych, żółci i śliny.
W medycynie ludowej tę aromatyczną roślinę stosowano jako środek na poprawę apetytu, w łagodzeniu kaszlu i objawów przeziębienia. Z naukowego punktu widzenia wykorzystanie imbiru jest pomocne w przypadku występowania choroby lokomocyjnej oraz zaburzeń żołądkowo – jelitowych (niestrawność, mdłości, wzdęcia).
Rozgrzewający napar z imbiru
Składniki na 1 porcję:
- łyżka utartego świeżego imbiru lub łyżeczka sproszkowanego imbiru
- łyżka miodu
- dwie łyżki soku z cytryny
- szczypta cynamonu
Przygotowanie:
Utarty imbir z dodatkiem cynamonu i soku z cytryny zalej ciepłą (ale nie wrzącą) wodą. Zaparzaj kilka minut, następnie dodaj miód. Przed podaniem przelej napar przez sitko usuwając utarty korzeń wykorzystany do przygotowania naparu.
W proszku czy świeży?
W sklepach mamy do wyboru imbir sproszkowany, świeży, marynowany lub kandyzowany.. Pierwszy jest bardzo praktyczny, w suchym, zaciemnionym miejscu można go długo przechowywać, więc zawsze jest pod ręką. Sproszkowany korzeń imbiru najlepiej sprawdza się jako dodatek do ciast, ciasteczek, pieczonych owoców oraz napojów.
Świeży imbir jest ostry i lekko gorzki w smaku. Jego cechą charakterystyczną jest delikatna cytrynowa nuta, która dodaje potrawom świeżości. Można go wykorzystywać jako przyprawę do dań mięsnych (szczególnie tych z drobiu), owoców morza lub warzyw. Dodatek utartego kłącza sprawia, że mdłe i tłuste potrawy stają się bardziej wyraziste. Marynowany imbir najczęściej wykorzystuje się jako dodatek do sushi, może też stanowić składnik sałatek lub zakąsek.
Imbir kandyzowany to z kolei wyśmienita słodka przekąska. Jest wspaniałym dodatkiem do deserów, drinków i koktajli. Jego jedyna wada to wysoka cena, można go jednak w prosty sposób przegotować samodzielnie. Świeży, młody imbir wystarczy obrać, pokroić w paski lub kostkę, a następnie powoli gotować z dodatkiem wodnego roztworu cukru.
* Deser owocowy*
Składniki na 1 porcję:
- ½ małego banana
- jedna średnia brzoskwinia
- 4 dag suszonych fig
- 2 łyżki bitej śmietany
- łyżeczka cukru
- łyżka oleju
- łyżeczka soku z cytryny
- szczypta sproszkowanego imbiru
Przygotowanie:
Owoce obierz i pokrój, następnie przełóż do salaterki i skrop sokiem z cytryny. Figi drobno pokrój, wrzuć na patelnię i podsmażaj na oleju z dodatkiem cukru i imbiru. Do pokrojonych owoców dodaj podsmażone i ochłodzone figi, wymieszaj. Podawaj z bitą śmietaną.
Idealne połączenie
Imbir dodawany do potraw tworzy ciekawe kompozycje aromatyczne również w połączeniu z innymi przyprawami jak: cynamon, gałka muszkatołowa, pieprz, goździki. Nie powinno się z kolei łączyć go z ziołami (bazylia, oregano, majeranek, tymianek)
, ponieważ ich smak będzie się kłócić z charakterystyczną nutą imbirową. Imbir może być wykorzystywany zarówno do wzbogacania smaku potraw słodkich jak i pikantnych. Zwolennicy ostrych dań stosują go czasem razem z papryczką chili.
Imbir bardzo dobrze komponuje się z naszymi krajowymi burakami i marchewką. Sprawdza się jako dodatek do dań z dyni, kompotów i marynat owocowych. Jest również składnikiem mieszanki przyprawowej curry, charakteryzującej się orientalnym aromatem.
Warzywna zupa krem doprawiona imbirem to prawdziwy rarytas, który uprzyjemni każdy posiłek. Równie ciekawe są potrawy z dodatkiem imbiru przygotowywane z wołowiny lub drobiu. Można go też wykorzystywać jako składnik sałatek owocowych, czy orzeźwiających napojów. W Anglii popularne jest piwo imbirowe tzw. ginger ale, a w Ameryce lemoniada imbirowa. W Polsce sproszkowany imbir stanowi jeden ze składników mieszanek przyprawowych dodawanych do grzanego wina i piwa.
Potrawy z dodatkiem imbiru to doskonały pomysł na romantyczną kolację. Jest on bowiem przyprawą uznawaną za afrodyzjak. Wkomponowany do sałatek, zup, mięs lub napojów rozgrzeje, pobudzi zmysły i doda energii.
* Zupa krem z buraczków*
Składniki na 2 porcję:
- dwie szklanki wywaru warzywnego
- 2 - 3 średnie buraki
- łyżeczka świeżego, startego imbiru
- sól, cukier, sok z cytryny
- łyżka gęstej śmietany
Przygotowanie:
Do wrzącego wywaru warzywnego wrzuć pokrojone buraki, gotuj aż zmiękną. Następnie dodaj imbir i dokładnie zmiksuj. Zupę dopraw do smaku sokiem z cytryny, solą i cukrem, dodaj śmietanę. Podawaj z grzankami.
Kurczak ze szpinakiem i groszkiem
Składniki:
- 10 dag fileta z kurczaka
- 7 dag makaronu ryżowego
- garść świeżych liści szpinaku
- trzy łyżki zielnego groszku
- jedna mała cebulka z dymką
- łyżeczka utartego imbiru
- sos sojowy
- olej
- szczypta gałki muszkatołowej i pieprzu
Przygotowanie:
Ugotuj groszek. Pierś z kurczaka pokrój w paski i wrzuć na rozgrzany olej, dodaj połowę utartego imbiru, pokrojoną cebulę oraz kilka kropli sosu sojowego. Do usmażonego mięsa dodaj groszek oraz liście szpinaku i ugotowany makron. Całość duś pod przykryciem z pozostałym imbirem, aż liście szpinaku zmiękną. Dopraw pieprzem i gałką muszkatołową.
Uważaj!
Imbir to doskonała, ale jednocześnie ostra przyprawa, i nie każdy może wykorzystywać ją podczas przygotowywania potraw. Nie powinny go spożywać kobiety karmiące, osoby z wrzodami żołądka i jelit oraz osoby cierpiące na nadkwasotę.