Tort czekoladowy
- BISZKOPT CIEMNY:
- 6 jaj
- niepełna szklanka mąki
- 3 łyżki kakao
- 1 szklanka cukru
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- szczypta soli
- KREM:
- 2 opakowania masła roślinnego 250 gr (najlepsze w kubeczkach)
- 3 żółtka
- 1/2 lub 3/4 szkl. cukru pudru (jeśli jest mało słodkie, dosłodzić)
- 4 czubate łyżki kakao
- 1 zapach rumowy lub arakowy (dla mnie lepszy z arakiem)
- PONCZ:
- 1i 1/2 szklanki przegotowanej wody
- 6 łyżeczek cukru
- 1/2 szklanki cytryny
- spirytus lub wódka wg uznania
- DODATKOWO:
- powidła śliwkowe
- czekolada gorzka do posypania
I. Robimy biszkopt:
1. Oddzielamy białka od żółtek. Ucieramy żółtka z cukrem (najlepiej na parze, wtedy cukier szybciej się roztopi), dodajemy sok z cytryny.
2. Do innego naczynia wsypujemy niepełną szklankę mąki, 3 łyżki kakao i proszek do pieczenia. Mieszamy.
3. Ubijamy pianę z białek ze szczyptą soli.
4. Do białek dodajemy masę z żółtek i delikatnie mieszamy.
5. Do tego dosypujemy mąkę z dodatkami i mieszamy.
6. Tortownicę smarujemy tłuszczem i bułka tartą na dnie.
7. Do nagrzanego do 180 stopni piekarnika wkładamy ciasto i pieczemy ok. 45 min.
II. Robimy krem:
Masło ucieramy z cukrem pudrem, dodajemy żółtka, kakao i zapach. Miksujemy.
III. Przygotowujemy poncz: wszyskie składniki łączymy razem, dodając alkohol wg uznania. Wyjdzie tego sporo, więc nie trzeba zużywać do nasączania wszystkiego. Ja w trakcie przygotowywania troszkę go podpijam dla humoru.
IV. Biszkopt dzielimy na 3 części. Pamiętajmy, aby górną część dać w środek, a środkową na górę! Nasączamy odpowiednią ilością ponczu każdą część, smarujemy powidłami, nakładamy krem. Wierzch i boki tortu smarujemy kremem. Na koniec posypujemy wierzch i boki czekoladą z lodówki (!), startą na tarce. Wkładamy do lodówki.
Można udekorować tort np. ananasem, ale nie jest to konieczne, bo i tak wygląda ładnie. Jest dość pracochłonny, ale naprawdę rozpływa się w ustach. Najlepiej smakuje następnego dnia. Biszkopt najlepiej przygotować dzień wcześniej, łatwiej się dzieli. Smacznego!
Przepis dodał użytkownik baby121989
Podziel się opinią
Komentarze