Toffi
Toffi to gęsta, słodka dosyć twarda masa, sporządzana z cukru i masła. Niektórzy mówią, że kolorem i smakiem przypomina nieco miód. Występują różne odmiany toffi, a w wielu krajach masę o tym składzie nazywa się zwyczajowo inaczej.
Toffi mogą mieć różną twardość, ale odpowiednią ich konsystencję uzyskuje się przez podgrzewanie i mieszanie masy w odpowiednio wysokiej temperaturze.
Toffi uzyskuje się podobnie do karmelu, jednak nie są to identyczne produkty. W obu przypadkach bardzo ważne jest mieszanie – trzeba pilnować, aby słodka masa się nie przypaliła. Karmel robi się z samego cukru i soku z cytryny, a tofii to karmel najczęściej wymieszany ze śmietaną, mlekiem, bądź jogurtem.
Trochę podobny do toffi jest kajmak – masa otrzymywana z mleka gotowanego do zgęstnienia z cukrem i nieraz z dodatkiem kawy, czekolady czy kakao a następnie ucierana z masłem, śmietaną czy żółtkiem. Wszystkie trzy masy łączy podobny sposób przygotowania oraz użycia – do cukierków i słodyczy, różnią się jednak dość wyraźnie składem i zapewne kalorycznością.
Z masy toffi przygotowuje się przede wszystkim słodkie cukierki, ale można użyć masy do wykańczania wielu innych deserów. Jest proste, pyszne i przydatne do wielu dań, deserów i ciast. Toffi jest uniwersalne. Na ciepło, na zimno, jako sos do lodów.
Toffi jest bardzo kaloryczne. 100 g produktu zawiera 540 kcal. Jego głównymi składnikami są cukry oraz tłuszcz. Chociaż toffi nie należy do najzdrowszych smakołyków, spożywane od czasu do czasu w rozsądnych ilościach nikomu nie zaszkodzi.
W krajach anglojęzycznych odmianą toffi jest butterscotch. W Szwecji znane jest knäck, toffi tradycyjnie przygotowywane na Boże Narodzenie. W Rosji cukierki toffi są popularne pod nazwą irysy i wytwarzane w różnych odmianach: z polewą czekoladową, makiem, orzechami lub owocowe.
Nazwy używa się też dla cukierków wytwarzanych z masy toffi z dodatkiem różnych aromatów, orzechów i innych dodatków.