Trwa ładowanie...
dp0lky0
Materiał powstał przy współpracy z Media Expert

Odświeżamy kuchnię – nowinki ze świata AGD

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowoczesnego AGD – lodówki, pralki, zmywarki?
Share
Nowinki ze świata AGD
Nowinki ze świata AGDŹródło: Adobe Stock
dp0lky0

Lodówka to jeden z nielicznych sprzętów domowych, który działa bez przerwy przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – i tak przez cały rok. Jest też jednym z najważniejszych elementów domowego wyposażenia, bo od jej jakości i funkcjonalności zależy to, jak się odżywiamy, a więc i jak żyjemy.

Wydajność energetyczna

dp0lky0

Dlatego kupując lodówkę, warto skupić się na kilku istotnych kwestiach. Pierwsza z nich to klasa energetyczna – im wyższa, tym mniejsze rachunki za energię elektryczną. Najwyższe możliwe oznaczenie klasy to A+++, najniższe to D. Ale już nawet różnice w wydajności energetycznej pomiędzy sprzętem klasy A+++ a A mogą sięgać kilkudziesięciu procent na korzyść tego pierwszego.

Ciekawą funkcją oszczędzającą energię jest tzw. tryb urlopowy, przydatny na czas dłuższej nieobecności domowników. W tym trybie w części chłodzącej ustawiona jest nieco wyższa temperatura niż standardowo, co zmniejsza ogólne zużycie energii. Oszczędnym użytkownikom polecamy też poszukiwanie modeli z wymuszonym obiegiem powietrza. System ten szybciej wyrównuje temperaturę we wnętrzu chłodziarki, co pozwala zminimalizować straty energii powstające w wyniku częstego jej otwierania.

Czystość i higiena

dp0lky0

Niektóre modele lodówek są wyposażane w dodatkowe systemy wzmacniające higienę i czystość w środku. Może to być na przykład emiter światła ultrafioletowego lub specjalne elementy antybakteryjne. Dużym udogodnieniem mogą być oddzielne strefy do przechowywania różnych typów produktów spożywczych, różniące się panującą w nich wilgotnością powietrza. W komorach o większej wilgotności można dłużej przechowywać warzywa, a w tych z mniejszą wilgotnością – mięso czy nabiał. Warto też szukać modeli z funkcją No Frost eliminującą osadzanie się lodu na żywności oraz ścianach wewnętrznych urządzenia.

Kultura pracy

Zwróćmy też uwagę na poziom generowanego przez urządzenie hałasu. Ma to znaczenie w kontekście ostatnich trendów architektonicznych, zgodnie z którymi buduje się mieszkania z kuchniami otwartymi na salon. Wypoczynek na salonowej kanapie w towarzystwie wydającej niepożądane odgłosy chłodziarki nie będzie komfortowy.

Pralki i zmywarki

dp0lky0

Wspomniana wcześniej wydajność energetyczna ma również zasadnicze znaczenie przy wyborze innych urządzeń z kategorii "duże AGD", takich jak pralki i zmywarki. Ale tu, oprócz pożądanych zielonych etykiet A+++, od sprzętu należy dodatkowo wymagać niskiego zużycia wody.

Typ pralki dostosuj do miejsca, w którym ją ustawisz. Jeżeli urządzenie ma trafić do większego pomieszczenia, w którym nie ma problemów z miejscem, spokojnie możesz zdecydować się na standardowy model, ładowany od przodu. Alternatywą są urządzenia ładowane od góry, łatwiejsze w obsłudze (nie trzeba się tak schylać!) i lepiej przystosowane do pomieszczeń o małej powierzchni. Zwróć tylko uwagę na wielkość bębna pralki – większa rodzina będzie potrzebować dużej pojemności, aby bez problemów pomieścić pranie.

Fani nowoczesnych technologii powinni docenić możliwość sterowania sprzętem AGD z poziomu smartfona. Wiele spośród nowoczesnych modeli lodówek, zmywarek i pralek współpracuje z dedykowanymi aplikacjami mobilnymi. Można w ten sposób na przykład zdalnie kontrolować i dostosowywać temperaturę w środku chłodziarki.

Materiał powstał przy współpracy z Media Expert

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dp0lky0

Podziel się opinią

Share
dp0lky0
dp0lky0
Więcej tematów