Skarbnica cennych składników
W Polsce najpopularniejsze są szparagi zielone i białe. Ich fioletowych kuzynów o grubych łodygach możemy skosztować np. we Włoszech lub Wielkiej Brytanii.
Już w starożytności doceniano ich smak i dobroczynny wpływ na zdrowie. Dziś szparagi są powszechnie stosowane, choć często uważa się je za towar luksusowy. Po części dzieje się tak ze względu wysoką cenę szparagów. Jednak pod koniec sezonu są tańsze. W sklepach i na straganach znajdziemy je od maja do czerwca.
Warto je włączyć do wiosennej diety nie tylko ze względu na walory smakowe. Szparagi są bowiem niskokaloryczne - 18 kcal/100 g i bogate w białko. To także cenne źródło witamin C, K i witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz prowitaminy A. W szparagach znajdziemy też sporo żelaza, potasu, magnezu oraz selen i fosfor.
Te smaczne pędy znane są ze swojego dobroczynnego wpływu na nerki. Mają delikatne działanie moczopędne i przeczyszczające. Dzięki błonnikowi regulują też pracę przewodu pokarmowego. Zaletą szparagów jest też niska zawartość sodu, co czyni je idealnym produktem dla osób cierpiących na nadciśnienie. Z kolei obecne w szparagach białko - glutation, odgrywa istotną rolę w zapobieganiu rozwoju komórek nowotworowych oraz zwalczaniu choroby Alzheimera.
Niestety, szparagi nie są dla wszystkich. Osoby cierpiące na dnę moczanową i kamienie nerkowe powinny ograniczyć ich spożycie.