Trwa ładowanie...
03-12-2008 16:31

Fioletowe znaczy zdrowe

Udało się wyhodować bardzo zdrowe fioletowe pomidory bogate w znane ze swych właściwości antyutleniających antocyjaniny. Dokonali tego naukowcy z Wielkiej Brytanii, wszczepiając im geny kodujące barwniki kwiatów lwich paszczy. Odkrycie opisano na łamach pisma "Nature Biotechnology".

Fioletowe znaczy zdroweŹródło: archiwum, fot: archiwum
d430prp
d430prp

Udało się wyhodować bardzo zdrowe fioletowe pomidory bogate w znane ze swych właściwości antyutleniających antocyjaniny. Dokonali tego naukowcy z Wielkiej Brytanii, wszczepiając im geny kodujące barwniki kwiatów lwich paszczy. Odkrycie opisano na łamach pisma „Nature Biotechnology".

Antocyjaniny to naturalne barwniki występujące w szczególnie dużych ilościach w jagodach, żurawinach i w borówkach. Znane są ze swoich właściwości antynowotworowych, zabezpieczają przeciwko chorobom sercowo-naczyniowym i związanym z wiekiem.

Przeciwko zapaleniu, otyłości i cukrzycy

Ponadto zabezpieczają przed stanami zapalnymi, otyłością i cukrzycą oraz poprawiają ostrość widzenia. Od kilku lat naukowcy starali się podnieść poziom tych zdrowych substancji w zjadanych przez nas chętnie i często owocach i warzywach.

Pomidory same w sobie zawierają wysoki poziom antyutleniacza o nazwie likopen, zwłaszcza te przetworzone lub gotowane z dodatkiem oleju, który pomaga uwolnić ten związek z komórek. Z kolei flawonoidy są przeciwutleniaczami rozpuszczalnymi w wodzie. Obydwie grupy antyoksydantów są uważane za skuteczne w obronie organizmu przed chorobami.

d430prp

W swojej najnowszej pracy Cathie Martin wraz z zespołem z John Innes Centre w Norwich przenieśli dwa geny odpowiedzialne za produkcję antocyjanin w kwiatach lwiej paszczy do owoców pomidorów. W wyniku tego zabiegu pomidory zgromadziły niespotykanie dotąd wysoki poziom tych substancji w skórce i miąższu owoców oraz zyskały intensywnie fioletowy kolor.

Lepsze niż czerwone

Następnym etapem badań była analiza wpływu fioletowych pomidorów na zdrowie. Naukowcy wybrali do tego celu specjalny szczep myszy o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka.

Dietę zwierząt uzupełniono sproszkowanymi fioletowymi pomidorami bogatymi w antocyjaniny. Pokarm grupy kontrolnej suplementowano zwykłymi czerwonymi pomidorami (również sproszkowanymi).

d430prp

Myszy, które jadły fioletowe pomidory, żyły znacznie dłużej, tak więc udało się potwierdzić korzystny wpływ fioletowych pomidorów na zdrowie.

- To pierwszy przykład jedzenia modyfikowanego genetycznie, które rzeczywiście może działać bardzo korzystnie na zdrowie konsumentów - podsumowują autorzy. - Następnym krokiem będzie teraz przeprowadzenie testów przedklinicznych oraz klinicznych z udziałem ochotników, w celu sprawdzenia czy można wspierać zdrowie przez tak łatwo dostępną żywność.

(PAP)

d430prp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d430prp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj