Trwa ładowanie...
05-01-2009 15:35

Afrykanie lepiej odczuwają gorycz

Dzięki swoim genom mieszkańcy Afryki mają zmysł smaku bardziej czuły niż słynący z dobrej kuchni Francuzi czy mieszkańcy Azji - przynajmniej gdy chodzi o gorzki smak - informuje "New Scientist".

Afrykanie lepiej odczuwają goryczŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3j06bm
d3j06bm

Dzięki swoim genom mieszkańcy Afryki mają zmysł smaku bardziej czuły niż słynący z dobrej kuchni Francuzi czy mieszkańcy Azji - przynajmniej gdy chodzi o gorzki smak - informuje „New Scientist".

Badania przeprowadzone przez Sarah Tishkoff z University of Pennsylvania wśród licznych populacji Kenii i Kamerunu wykazały dużą różnorodność genów odpowiedzialnych za odczuwanie gorzkiego smaku. Oznacza to, że w populacji występuje większa zmienność jego wyczuwania.

U Europejczyków i Azjatów występują zwykle tylko dwie formy genu TAS2R38, który pozwala wykrywać gorzki fenylotiomocznik (PTC) oraz zbliżone do niego smakiem substancje, które występują w warzywach takich jak brokuły bądź brukselka.

Naukowcy podawali przedstawicielom plemion łowieckich i pasterskich rozcieńczone roztwory gorzkich substancji - stopniowo coraz mocniejsze - i notowali, kiedy zaczną pluć z obrzydzeniem.

Okazało się, że pod względem rozróżniania różnych roztworów Afrykanie wykazali się bardziej zróżnicowanym wyczuciem smaku niż Azjaci czy Europejczycy, zaś ich gen TAS2R38 występował w większej liczbie odmian niż w innych populacjach. Być może dawało to w przeszłości przewagę ewolucyjną, na przykład pozwalając lepiej rozpoznawać dojrzałe, jadalne rośliny.

(PAP)

fot. bandita/CC

d3j06bm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j06bm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj