Sos bolognese
Sos bolognese to jeden z najbardziej znanych włoskich sosów. Przyrządzamy go z warzyw, mięsa oraz oczywiście pomidorów. Idealnie pasuje do makaronu tagiatelle lub pappardelle.
Sos bolognese to jeden z najbardziej znanych i lubianych włoskich sosów. Można pokusić się o stwierdzenie, że makaron z jego dodatkiem przyrządza się dziś w restauracjach na całym świecie. Jego historia zaczyna się jednak we włoskiej Bolonii. Mieszkańcy tego miasta mieli w zwyczaju robienie makaronów z dodatkiem mięsnego sosu.
Dopiero w późniejszym okresie zaczęto dodawać do tej potrawy warzywa. Co ciekawe, w książce kucharskiej z 1891 roku Pellegrino Artudi pisze, że do przygotowania sosu bolognese potrzebujemy cielęciny z boczkiem, marchwi i cebuli. Jak czytamy, wszystkie składniki powinno się pokroić, a następnie dusić na maśle. Później sos należało podlać bulionem, a na koniec dolać do niego śmietany.
Jak nietrudno zauważyć, jeszcze pod koniec XIX wieku przepis na sos bolognese znacznie różnił się od tego, z którym mamy do czynienia dziś. Włosi dopiero w 1982 roku określili tradycyjny przepis na sos boloński, który musi być przygotowany z wołowiny, boczku, cebuli, marchwi, selera, przecieru pomidorowego, bulionu, wytrawnego wina, mleka oraz soli i pieprzu.
Sos bolognese – przygotowanie
Zrobienie sosu bolognese nie jest bardzo trudne, chociaż wymaga wprawy oraz cierpliwości. Specjaliści od włoskiej kuchni mówią, że ten rodzaj sosu musi dusić się pod przykryciem nawet przez 4 godziny. Podobno to właśnie tak długi czas gotowania jest sekretem udanego sosu bolońskiego.
Pamiętajmy także o tym, by nasz sos robić jedynie na bazie prawdziwej i dobrej jakościowo oliwy z oliwek. Jest to podstawą włoskiej kuchni, dlatego nawet jeśli na co dzień nie podsmażamy na niej naszych potraw, tym razem musimy zrobić wyjątek. Eksperci przekonują także, że do sosu bolońskiego nie powinniśmy dodawać także czosnku, oregano czy bazylii.
Sos bolognese zazwyczaj podaje się z makaronami. Najlepiej, jeśli będzie to makaron tagiatelle lub pappardelle. Chociaż w Polsce bardzo popularne jest podawanie spaghetti bolognese, włoscy kucharze nie wykonują takiego dania, ponieważ uważają, że gęsty sos boloński jest zbyt ciężki, by cienkie makaronowe nitki mogły go utrzymać.