Trwa ładowanie...
d1s1on3
26 stycznia 2009, 22:12

Pierogi z kapustą i grzybami

Przepis
Oceń jako pierwszy:
d1s1on3
Składniki
  • Składniki:
  • Ciasto na pierogi:
  • - mąka ok. 1 kg,
  • - woda,
  • - 1 łyżki oleju,
  • - sól.
    • Farsz do pierogów:
  • - 1/2 kg dobrej kapusty kiszonej,
  • - garść grzybów suszonych,
  • - 2 cebule,
  • - 2-3 łyżki bułki tartej,
  • - 2 łyżki masła,
  • - pieprz.
Przepis

Kapusta:
1) Kapustę wkładamy do garnka, wlewamy szklankę wody, kładziemy wypłukane z piasku grzyby i 1 łyżkę masła (oleju). Gotujemy powoli przez 1 godz. Gdy kapusta stanie się miękka przerywamy gotowanie.

2) Na dużej patelni przesmażamy drobno pokrojoną cebulę na maśle. Dodajemy do niej ugotowaną kapustę i wszystko razem przesmażamy. Dodajemy nieco pieprzu.

3) Ostudzoną kapustę wraz z grzybami mielimy. Jak zwykle próbujemy, czy nic jej nie brakuje. Dodajemy tartą bułkę i w ten sposób mamy gotowy farsz.

Ciasto:
1) Przesianą mąkę formujemy w stożek z wgłębieniem pośrodku. Wlewamy do niego olej i wodę po trochu zarabiając. Kiedy powstanie spoista masa wykładamy ciasto na stolnicę i wyrabiamy tak długo, aż będzie gładkie i elastyczne.

2) Odkrawamy nieduży kawałek i wałkujemy na cienki placek podsypując mąką. Resztę ciasta chowamy do woreczka z folii, aby nie wyschło.

3) Za pomocą szklanki lub innej "foremki" wykrawamy w placku okrągłe placuszki.

4) Do takiego placuszka nakładamy farsz zostawiając wolne brzegi - ok. 3-4 mm. Ręką oprószoną mąką zlepiamy szczelnie pieróg. Za pomocą koniuszków palców robimy falbankę. Gotowy odkładamy na serwetę oprószoną mąką.

5) Tak postępujemy aż do skończenia ciasta i farszu.

6) W dużym garnku gotujemy wodę z solą i łyżką oleju. Na wrzącą wodę wrzucamy kilkanaście pierogów, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką, aby nie przywarły do dna. Gdy wypłyną na wierzch, dać im się pogotować chwilkę na powierzchni. Wyjmować delikatnie łyżką cedzakową na przelany zimną wodą talerz. Do gotowania następnej porcji nie zmieniać wody, a jedynie uzupełnić jej ilość i dosolić.

7) Świeżo ugotowane podajemy z przysmażoną cebulką.

8) Aby przechować je dłużej polewamy cienkim strumykiem oleju, lub smarujemy jeszcze ciepłe masłem. Są wielbiciele odsmażanych w równie dużej ilości - jak świeżych.

Przepis dodał użytkownik zagadkaa21

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s1on3
d1s1on3
d1s1on3
Więcej tematów
d1s1on3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj