Trwa ładowanie...
d1aim7j

Befsztyk

WP
Źródło: WP, fot: WP.PL

Befsztyk, czyli inaczej stek, to prawdziwa gratka dla fanów mięsnych potraw. Żeby jednak nasze danie było smaczne, trzeba znać podstawy jego przyrządzania.

Befsztyk wołowy, czyli stek, to potrawa, którą uwielbiają fani i smakosze mięsnych potraw. Przyrządza się go zazwyczaj z mięsa wołowego, które krojone jest w poprzek włókien mięśniowych. Najczęściej befsztyki pieczemy, bardzo rzadko gotujemy. Setki często pojawiają się także na przyjęciach zorganizowanych w ogrodzie przy grillu. To właśnie befsztyki bardzo często lądują na naszych rusztach.

Befsztyk – sposób przegotowania
Przede wszystkim zadbajmy o to, by mięso na nasze steki było jak najwyższej jakości. W przypadku befsztyka wołowego najczęściej będzie to polędwica lub karkówka. Kulinarni znawcy wyróżniają także poszczególne rodzaje mięsa na stek. Wśród najczęściej wymienianych znajdziemy châteaubriand, medalion, filet mignon lub T-bone.

Chociaż dobrej jakości mięso to podstawa pysznego befsztyku, powinniśmy znać również kilka najważniejszych reguł, które obowiązują przy przyrządzaniu tej potrawy. Jeśli chcemy, by nasz stek był krwisty, kawałek mięsa o grubości 2 cm powinniśmy smażyć 1-2 minuty z każdej strony. Befsztyk średnio krwisty uzyskamy z kolei, gdy nasze mięso będziemy smażyć około 2-3 minuty z każdej strony. Fani steków średnio wysmażonych porcję mięsa powinni smażyć 3-5 minuty, a osoby, które lubią w pełni wypieczone befsztyki powinni smażyć je 6-8 minut z każdej strony.

Po odpowiednim wysmażeniu powinniśmy odczekać około 5 minut. W tym czasie tkanki mięsa gęstnieją oraz zachodzi proces wchłaniania soków. Ten proces nazywa się oddychaniem i jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu aromat i smak naszej potrawy będzie jeszcze bardziej intensywny.

Befsztyk – dodatki
Befsztyk to danie samo w sobie, dlatego dodatki nie są konieczne. Niektórzy uważają nawet, że prawdziwy stek powinien być doprawiany jedynie odrobiną soli. Większość z nas lubi jednak wzmocnić lub przełamać smak mięsa. Świetnie sprawdzą się do tego sosy np. malinowy, pieprzowy lub ten z kaparów.
Jeśli zależy nam na warzywnych dodatkach, nasz befsztyk możemy podać ze szparagami, pomidorami czy ogórkami konserwowymi lub kiszonymi.

d1aim7j
d1aim7j
d1aim7j
Więcej tematów
d1aim7j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj