Trwa ładowanie...

Smaczne pomysły na fasolkę szparagową. Nie tylko z bułką tartą

Fasolka szparagowa to bardzo zdrowe i smaczne warzywo. Choć niecierpliwie czekamy, aż zacznie się na nią sezon i chętnie włączamy fasolkę do letniego menu, traktujemy ją odrobinę po macoszemu. Chodzi o sposób jej podania.

Smaczne pomysły na fasolkę szparagową. Nie tylko z bułką tartąŹródło: 123RF
d1at12f
d1at12f

W wielu polskich domach to zdrowe i pyszne warzywo pojawia się tylko w jednej odsłonie - fasolka z masłem i bułką tartą. Trudno zaprzeczyć, że w tym wydaniu smakuje wybornie. Ale to nie jedyny przepis, w którym delikatne strączki mogą nas zachwycić. Pamiętajmy też, że fasolka szparagowa jest bardzo zdrowa, nie ma więc sensu podawać jej wyłącznie w postaci dodatku do kalorycznej bomby, jaką tworzy smakowita, ale ciężka zasmażka.

Zielona i żółta – czym się różnią?

Zielona i żółta fasolka mają różne właściwości. Żółta jest bogatsza w potas i fosfor. Zielona z kolei ma więcej witaminy A i kwasu foliowego. Obie odmiany zawierają bardzo dużo błonnika, co wpływa na dobrą pracę układu pokarmowego. Są też bardzo niskokaloryczne. W 100 gramach fasolki szparagowej mamy tylko 27 kcal, co jest nie bez znaczenia dla osób na diecie.
Fasolka ma również bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą się nią raczyć także osoby cierpiące na cukrzycę. Obie odmiany fasolki zawierają sporo żelaza, są więc idealne dla osób z anemią. Musimy także wspomnieć o dużej zawartości witaminy C, dzięki czemu fasolka wzmacnia system odpornościowy.

Aby utrzymać zdrowotne właściwości fasolki szparagowej, nie powinniśmy gotować jej w dużej ilości wody. Cenne składniki są wtedy wypłukiwane. Najlepiej przyrządzać ją na parze, dusić w małej ilości wody lub piec w piekarniku. Dodanie tego warzywa do zupy jarzynowej także jest dobrą koncepcją: wypłukane mikroelementy znajdą się w zupie.

d1at12f

Niewiele osób wie, że żółte i zielone strączki są polecane kobietom w ciąży. Głównie z powodu sporej zawartości kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju płodu. Fasolka jest również dość łatwo strawna, nie powoduje więc sensacji żołądkowych, a w dodatku można ją podawać małym dzieciom.

Trzeba pamiętać o tym, że surowa fasolka szparagowa jest szkodliwa. Znajdujący się w niej związek - fazyna, może powodować nudności, wymioty i bóle brzucha. Fazyna neutralizuje się w trakcie obróbki termicznej.

Fasolka szparagowa jest dość odpornym warzywem. Kupując ją, warto jednak zwrócić uwagę na to, by była twarda i jędrna. Taką możemy przechowywać nawet kilka dni w spiżarni lub w lodówce. Musi mieć jednak sucho: w zetknięciu z wilgocią szybko gnije i staje się niejadalna.

Fasolka w kuchni

Przygotowanie tego warzywa do gotowania nie jest skomplikowane: fasolkę myjemy szybko pod bieżącą wodą, obcinamy końce, a wraz z nimi usuwamy cienkie błonki. W garnku zagotowujemy wodę (około jednego litra), dodajemy łyżeczkę cukru, łyżeczkę soli i wrzucamy fasolkę. Im mniej będzie wody, tym więcej składników odżywczych zachowamy. Gotujemy ją około 20 minut, nie powinna się rozpadać. Gotując na parze, doprawiamy ja solą dopiero po ugotowaniu. Możemy również fasolkę piec w naczyniu żaroodpornym (przykrytym) z dodatkiem połowy szklanki wody i kilkoma łyżkami masła oraz solą.

d1at12f

Świeża fasolka jest do kupienia jedynie przez kilka tygodni w roku. Warto więc jej nadmiar zamrozić. Nie mrozimy jednak surowej fasolki, ale lekko obgotowaną, ostudzoną w zimnej wodzie (by nie straciła koloru) i wysuszoną. W szczelnych woreczkach wytrzyma ona kilka miesięcy, do początku kolejnego sezonu.

A jak wykorzystać fasolkę szparagową w kuchni? Sposobów jest wiele. Zupa jarzynowa jest bardzo zdrowa i prosta do przygotowania. W garnku podgrzewamy oliwę z oliwek i dorzucamy pokrojone warzywa: marchewkę, pietruszkę, seler, por, ziemniaki, brukselkę, groszek zielony i fasolkę. Wszystko lekko podsmażamy, solimy, dodajemy pieprz, liść laurowy i zalewamy wodą. Gotujemy, aż warzywa będą miękkie i posypujemy zieloną pietruszką, a na koniec ozdabiamy kleksem ze śmietany.

d1at12f

Zamiast fasolki z bułką tartą, możemy przygotować jej bardziej orientalną wersję. W woku lub na patelni rozgrzewamy trochę oleju i podsmażamy posiekany czosnek i kawałek imbiru. Wrzucamy fasolkę, krótko smażymy, dolewamy kilka łyżek sosu ostrygowego, posiekaną papryczkę chili i trochę wody. Dusimy wszystko przez kilka minut. Fasolkę posypujemy uprażonym sezamem i skrapiamy kilkoma kroplami oleju sezamowego.

A może z makaronem?

Fasolka to także znakomity dodatek do makaronu. Gotujemy makaron typu tagliatelle w osolonej wodzie. W drugim rondlu rozgrzewamy oliwę, podsmażamy posiekany czosnek i pokrojoną na centymetrowe kawałki fasolkę. Doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Na koniec dolewamy trochę wody z gotowania makaronu. Gotowy makaron przekładamy do fasolki, mieszamy i posypujemy tartym parmezanem.

Ugotowana, zimna fasolka szparagowa to świetny składnik sałatek. Możemy łączyć ją z ugotowanym na twardo jajkiem, pokrojonymi w kostkę gotowanymi ziemniakami, gotowaną marchewką, kukurydzą czy szynką wędzoną. Pasują do niej zarówno sosy majonezowe, jak i winegret. Fasolka świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs pieczonych: nie musimy jej przygotowywać osobno, wystarczy, że pod koniec pieczenia dorzucimy ją do tego naczynia, w którym przygotowujemy pieczeń. Jak widać, fasolka sprawdzi się w wielu daniach. Warto więc korzystać z tego uniwersalnego i bardzo zdrowego warzywa, ciesząc się jego wspaniałym, letnim smakiem!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1at12f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1at12f
Więcej tematów