Trwa ładowanie...
28-05-2010 13:30

Słodycze, które nie tuczą

Czy to w ogóle możliwe? Czy istnieją słodycze, których jedzenie nie zrujnuje naszej sylwetki? Czy wszystko, co jest słodkie ma miliardy kalorii?

Słodycze, które nie tucząŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2ckt1y
d2ckt1y

Czy to w ogóle możliwe? Czy istnieją słodycze, których jedzenie nie zrujnuje naszej sylwetki? Czy wszystko, co jest słodkie ma miliardy kalorii?

Wokół słodyczy narosło wiele mitów. Jeśli dbamy o figurę, jesteśmy na diecie, nie oznacza to od razu, że mamy bezwarunkowo „rzucić" słodycze i nie wolno nam się skusić nawet na przysłowiowy okruszek.

Ze słodyczami jest tak z każdą inną potrawą - szkodzi w nadmiarze. Poza tym ważne jest, by wiedzieć, że batonik batonikowi nierówny. Niektóre słodkie przekąski faktycznie nie przynoszą organizmowi nic oprócz „pustych" kalorii, lecz część z nich jest bardzo zdrowa i jedzona z umiarem wręcz wspomoże naszą przemianę materii.

Słodkie i zdrowe

Nauczmy się tylko rozróżniać zdrowe słodycze od tych szkodliwych. Nasz organizm, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje nie tylko złożonych węglowodanów, ale i węglowodanów prostych, które znajdują się w cukrze i modzie.

Jeżeli nie potrafimy wyobrazić sobie dnia bez schrupania małego słodkiego „co nieco", dobierzmy przekąskę rozsądnie, analizując jej skład.

d2ckt1y

Najzdrowsze są oczywiście domowe wypieki. Drożdżowy placek z twarogiem lub niskokalorycznym dżemem doskonale nas nasyci i zaspokoi chęć na słodycze.

Dobrze jest też „podrasować" domowe ciasto jak największą ilością owoców, które zawierają zdrowszą od cukru fruktozę, a jednocześnie dostarczą nam potrzebne witaminy.

Obecnie w większości sklepów można bez problemu dostać fruktozę, którą możemy z powodzeniem używać zamiast cukru zarówno do słodzenie wypieków, jak i zwykłej herbaty, kawy czy domowych soków. Ten naturalny, owocowy substytut cukru jest dużo zdrowszy i posiada dużo niższy indeks glikemiczny.

Domowe pyszności

Słodkie, nietuczące a jednocześnie pożywne desery to także wszelkiego rodzaju galaretki z owocami, które z łatwością można przyrządzić w domu o każdej porze roku. Do żelatyny dodać można niemal każdy owoc, na który mamy ochotę.

d2ckt1y

Kolejnym pysznym deserem są sorbety - wystarczy tylko zastąpić w przepisach składniki lodów mniej kalorycznymi odpowiednikami jak fruktoza, słodzik, czy sok lub woda zamiast 36-procentowej śmietany. Nasze kubki smakowe będą usatysfakcjonowane, a waga nie skoczy w górę, tylko dlatego, że pozwoliliśmy sobie na małe szaleństwo.

Doskonałe na deser są także wszelkiego rodzaju owocowe musy owocowe lub jogurty wzbogacone pomarańczami, mandarynkami, winogronami, czy orzechami.

d2ckt1y

Jeśli nie mamy czasu na domową produkcję, zawsze możemy poratować się zbożowymi ciasteczkami czy batonami. Większość „energetycznych" słodyczy, czy wersji „light" składa się z wartościowych zbóż, bakalii i miodu.

Ważny jest skład

Płatki owsiane, otręby pszenne, rodzynki, orzechy, sok jabłkowy lub mleko i przyprawy to pyszne, bardzo pożywne, a jednocześnie dietetyczne rozwiązanie na mały lub większy głód.

Wystarczy tylko poświęcić chwilkę i przeczytać etykietkę, z której dowiemy się, czy wybrany baton to jedynie bomba kaloryczna, czy też źródło wartościowych składników.

d2ckt1y

Pamiętajmy także, żeby nie dać się zwariować. Każda drakońska dieta, jak wszystko co ekstremalne - jest przeważnie niezdrowa. Nieodparte pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego rodzi się najczęściej w głowie. A im bardziej będzie to produkt zakazany - tym bardziej będziemy mieli na niego ochotę, aż w końcu wpadniemy w obsesję i nasze myśli zdominuje tylko obraz tabliczki czekolady.

Dużo lepiej dać sobie chwilową dyspensę i zamiast dramatycznie liczyć zjedzone przed chwilą kalorie - uświadomić sobie, że czekolada to przecież źródło magnezu, żelaza, cynku, selenu, wapnia, białka, kwasu foliowego i witamin B6, B2, A, E, B3, B12 - czyli doskonała „pigułka szczęścia". Jednak jak z każdym lekarstwem - przedawkowanie może być bardzo niebezpieczne - zarówno dla zdrowia, jak i przede wszystkim dla figury.

Warto również zamiast batona wybrać np. lody - zwłaszcza jogurtowe i mleczne lub owocowe. Są one dużo mniej kaloryczne, a jednocześnie dostarczają nam wapń i witaminy z grupy B. Lody mają także dużo mniej tłuszczu i sodu niż większość słodyczy.

Pamiętajmy, że jedzenie jest jedną z największych przyjemności życia, której nie wolno sobie odmawiać. Wystarczy pamiętać, że słodycze nie mogą zastąpić posiłku, oraz przez chwilę pomyśleć i dokonać wyboru, zamiast rzucać się na wszystko, co zawiera cukier. W efekcie będziemy szczupli, zdrowi i szczęśliwi.

d2ckt1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ckt1y
Więcej tematów