Trwa ładowanie...
21-05-2010 10:17

Odchudzasz się a waga stoi?

Są osoby, które stosują drastyczne diety pełne zakazów i nakazów, jednak gdy stają na wagę okazuje się, że wskazuje ona wciąż tę samą ilość kilogramów. Jak to się dzieje, że ich organizm jest nieczuły na jakąkolwiek dietę?

Odchudzasz się a waga stoi?Źródło: archiwum, fot: archiwum
d3lvs5b
d3lvs5b

Są osoby, które stosują drastyczne diety pełne zakazów i nakazów, jednak gdy stają na wagę okazuje się, że wskazuje ona wciąż tę samą ilość kilogramów. Jak to się dzieje, że ich organizm jest nieczuły na jakąkolwiek dietę?

Katuję się bez efektów

Zrozpaczona mama 14-letniej dziewczyny zwierzyła się dietetykowi - „Moja córka waży 97 kilogramów przy wzroście 170 cm. Jestem mocno zaniepokojona jej stanem psychicznym - apatią i odseparowaniem się od znajomych, przyjaciół, rodziny. Natalia nie je słodyczy, unika smażonego mięsa i fast foodów, „odstawiła" chipsy i słone przekąski. Obiady jemy razem - tylko gotowane na parze. Zaczęłam nawet ćwiczyć razem z nią, razem się mobilizujemy. A waga jak stała tak stoi. Nie rozumiem, dlaczego jej praca nad sylwetką to praca syzyfowa?

Gdzie leży przyczyna?

Jeśli nastolatka nie cierpi na którąś z chorób powodujących tycie, warto zastanowić się, czy na pewno przestrzega zasad diety, którą sobie wybrała. Ponadto, chodzi nie o to, żeby się odchudzać byle jak, tylko o to, aby umieć to robić mądrze, bez szkody na organizmu. Elżbieta Duda-Gmurczyk - dietetyk z akademii SetPoint przypomina, że niezwykle ważnymi cechami zdroworozsądkowej i skutecznej diety są = regularność zjadania posiłków (4-5 niewielkich posiłków dziennie), brak podjadania pomiędzy posiłkami, odstawienie słodyczy, tłustych potraw, słodkich napojów i soków, smażenia w dużej ilości tłuszczu. W diecie nie można zapomnieć o warzywach i produktach zbożowych z mąki razowej oraz o chudym mięsie. Ponadto, jeśli nasze odchudzanie ograniczy się tylko to zmiany pozycji w menu, możemy zapomnieć o pięknej sylwetce - wraz ze zbędnym tłuszczykiem znika masa mięśniowa i ciało po wielkim odchudzaniu zazwyczaj nie wygląda ładnie.

Warto zrobić testy

Jeśli żadna racjonalna i dobrana przez specjalistę dieta nie pomaga, warto zrobić testy - może się bowiem okazać, że cierpimy na choroby, które mogą powodować tycie. Nie zaszkodzi również sprawdzić, czy zażywane przez nas leki nie powodują wahania wagi ciała. Jeśli nie możesz znaleźć przyczyny tycia, Twój jadłospis jest wzorcowy i prowadzisz zdrowy tryb życia, odwiedź internistę i skonsultuj z nim, które testy zrobić obligatoryjnie.

d3lvs5b

Nadwaga, otyłość i choroby

Otyłość będącą objawem chorób metabolicznych, chorób ośrodkowego układu nerwowego, wad chromosomalnych oraz jako działanie leków specjaliści ds. żywienia nazywają otyłością wtórną. Otyłość ta może być również spowodowana niedoborem witamin i niektórych pierwiastków.

1. Niedobory witaminy D

Niedobór witaminy D może powodować tycie oraz hamować wzrost młodych dziewcząt - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". Okazało się, że dziewczęta z niedoborami witaminy D były niższe niż ich rówieśniczki, u których stwierdzono prawidłowy poziom tego związku. Poza tym, miały znacznie większą masę ciała oraz więcej tkanki tłuszczowej w okolicy brzusznej (odkładanie się tłuszczu na brzuchu powiązano z wyższym ryzykiem chorób przewlekłych - jak choroby serca i cukrzyca w późniejszym wieku).

d3lvs5b

2. Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego spowodowane urazami czaszki i guzami mózgu.

3. Dystrofia tłuszczowo-płciowa - to rzadki zespół endokrynologiczny charakteryzujący się otyłością i niedorozwojem narządów płciowych zewnętrznych u chłopców z guzem w okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.

*4. Zespół Blounta *(należy do jałowych martwic kości na które chorują dzieci i młodzież w okresie wzrostu, z przewagą wśród chłopców).

5. Niedoczynność tarczycy i niedobór hormonu wzrostu - objawami niedoczynności tarczycy są m.in.: szybki przyrost wagi ciała, blada i sucha skóra, problemy z koncentracją, częste uczucie zimna i ociężałości. Chorobę może jednak potwierdzić lub wykluczyć tylko endokrynolog. Leczenie tego schorzenia polega na zwiększeniu podaży jodu i suplementacji hormonów tarczycy.

d3lvs5b

6. Stan po usunięciu jajników.

7. Stosowanie leków: przeciwdepresyjnych, neuroleptyków, przeciwcukrzycowych, steroidów i glikokortykosteroidów, estrogenów, progesteronu, pochodnych fenotiazyny, insuliny.

8. Wady chromosomalne: zespół Turnera, zespół Downa.

9. Zespół przekwitania - 60 procent kobiet w okresie menopauzy znacznie przybiera na wadze - wzrost wagi ciała wiąże się ze spadkiem poziomu hormonów płciowych. Największym winowajcą są estrogeny, bo ich niski poziom wpływa na zwiększenie apetytu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ale tyciu sprzyja również wyższe stężenie androgenów (męskich hormonów). To za ich sprawą rozwija się najgroźniejsza otyłość, tzw. wisceralna, czyli brzuszna. Wtedy tłuszczyk gromadzi się nie tylko pod skóra, ale też miedzy narządami wewnętrznymi.

d3lvs5b

10. Uzależnienia to równie ważny, a niestety dość często zapominany czynnik tycia. Alkohol sam w sobie jest dość kaloryczny zawiera 9kcal na 1ml trunku. Ponadto przyczynia się do wypłukiwania mikroelementów i witamin z organizmu. Działa odwadniająco, mimo iż sam jest płynem.

Aleksandra Dwórznik

fot. iStockphoto/Thinkstock

d3lvs5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lvs5b
Więcej tematów