Odchudzanie z serkiem wiejskim - jak to działa?
Serek wiejski z pewnością zna każdy. To bardzo pospolity produkt, dostępny w każdym sklepie spożywczym. Jego popularność wynika z faktu, że jest smaczny i zdrowy, może stanowić samodzielne danie, jak i być podstawą wielu innych potraw.
Serek wiejski z pewnością zna każdy. To bardzo pospolity produkt, dostępny w każdym sklepie spożywczym. Jego popularność wynika z faktu, że jest smaczny i zdrowy, może stanowić samodzielne danie, jak i być podstawą wielu innych potraw.
Mało kto pewnie jednak wie, że twarożek ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych - w języku angielskim nosi on nazwę cottage cheese. Robi się go z mleka krowiego, tworząc specjalnie, termicznie obrobione ziarenka twarożku, które są zanurzone w delikatnej, słodkawej śmietance. Choć w dzisiejszych czasach to rzadkość, to serek wiejski jest produktem zupełnie naturalnym. Nie zawiera on żadnych sztucznych dodatków, w związku z czym bardzo ważne jest, by przechowywać go w odpowiednich, chłodniczych warunkach i jeść, gdy jest świeży (zwykle jego przydatność do spożycia wynosi ok. 10 dni, ale zawsze zwracaj uwagę na datę produkcji). Inną, nie mniej ważną zaletą tego serka jest to, że ma niską zawartość tłuszczu i węglowodanów, a wysoką białka.
Serek serkowi nierówny
Choć wyrób ten nosi wspólną nazwę - serek wiejski czy cottage cheese, to w każdym kubeczku sygnowanym przez innego producenta znajdziemy coś odmiennego. Niektóre twarożki są bardziej suche, inne wręcz zalane śmietanką. Jedne mają praktycznie zupełnie okrągłe ziarenka twarogu, w jeszcze innych twaróg jest bardziej zbity. Dlatego warto poeksperymentować, by znaleźć wariant, który będzie nam najbardziej odpowiadał.
Ponadto w związku z tym, że serek ten cieszy się dużą i rosnącą popularnością, producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oprócz tradycyjnej wersji oferują różne wersje tego twarożku. Dla amatorów słodkich przekąsek w kubeczku z serkiem znajduje się dodatkowo np. miód czy owoce. Dla osób dbających o linię istnieje wersja light, ponadto można też go kupić z dodatkiem szczypiorku. Nowością na rynku, odpowiadającą aktualnym trendom, jest serek z dodatkiem probiotyków, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną układu pokarmowego i wzmacniają układ odpornościowy. Przewagę serka wiejskiego nad innymi popularnymi wyrobami z segmentu rynku nabiałowego stanowi to, że nie zawiera on cukru, barwników czy aromatów, ani konserwantów. Zasada ta odnosi się generalnie do serka wiejskiego, jako produktu mlecznego, ale zawsze zwracajmy uwagę na etykiety, bo mimo wszystko warto być czujnym czy producent nie postanowił „ulepszyć" swojego wyrobu.
Serek wiejski podstawą diety odchudzającej
Jeśli przyjrzeć się uważniej serkowi wiejskiemu, można się przekonać, że jego porcja to zwykle ok. 200 kalorii i odpowiednio 160 kalorii, jeśli jest wyprodukowany na bazie chudego mleka. Ta sama porcja dostarcza między 25 a 31 g białka i około 3 do 8 gramów tłuszczu, w zależności od rodzaju wykorzystanego mleka. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, wniosek nasuwa się sam. Twaróg ten jest świetnym źródłem białka, ma niewiele kalorii, więc może być doskonałym dodatkiem do każdego typu diety jako przekąska lub część posiłku. Cottage cheese nie może jednak być jednym składnikiem planu odchudzania (byłoby to monotonne i nieskuteczne) i koniecznie musi być połączony z innymi produktami w różnych kombinacjach. Świetnym dopełnieniem dla twarożku będą jajka i warzywa takie jak pomidory, ogórki, brokuły czy sałata. Ponadto śmiało można sięgać po jabłka, truskawki, jagody, brzoskwinie, czy ananasy. W diecie takiej powinno znaleźć się też chude mięso.
Oto propozycja, jak może wyglądać dzienny jadłospis:
Śniadanie: kawa (bez cukru) i filiżanka chudego twarożku wiejskiego (może być z dodatkiem np. przyprawy do kefirów, twarożków i jaj lub innej dowolnej)
II Śniadanie - pomidor, 2 jajka na twardo, chuda wędlina
*Obiad: *filiżanka twarogu o niskiej zawartości tłuszczu z wybranymi warzywami np. fasolką szparagową, ogórkiem czy papryką
Kolacja: jabłko lub inny owoc
Pamiętajmy zawsze o tym, że każda dieta odchudzająca wymaga ograniczenia spożywania napojów, takich jak herbata, kawa i alkohol, na rzecz wody. Powinna też zawsze iść w parze z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami fizycznymi. Ponadto żadne „gotowe" diety nie zastąpią indywidualnej konsultacji u dietetyka.
Aleksandra Dwórznik