Kalafior w zapiekance, sałatce i zupie
Niepowtarzalne walory smakowe i dietetyczne, a do tego bardzo krótki czas przygotowania tego warzywa zachęcają do eksperymentów w kuchni.
Ten krewniak znacznie dzisiaj popularniejszych brokułów jest warzywem w polskiej kuchni niedocenianym. Szkoda, bo jest bogaty w sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminy (K, B1, B2, B6, C) i kwasy (nikotynowy i pantotenowy). Ma także niepowtarzalne walory smakowe i dietetyczne, a jego przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Do zapiekanki z kalafiora konieczne będą: mały kalafior, 200 ml śmietany (18 proc.), 20 dag startego żółtego sera, 3 jajka, 2 marchewki, gałka muszkatołowa, sól i pieprz.
Kalafior dzielimy na różyczki, a marchew kroimy w kostkę i wkładamy do osolonego wrzątku. Gotujemy przez trzy minuty i wkładamy na posmarowaną olejem formę. Z roztrzepanych ze śmietanką i połową sera (przyprawionych solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej) robimy masę, którą zalewamy warzywa. Na wierz sypiemy ser. Całość zapiekamy około dwudziestu pięciu minut.
Kalafior w sosie czosnkowym przygotowujemy szybko, a i wiele składników nie trzeba. Wystarczy: 1 duży kalafior, 4 ząbki czosnku, majonez i sól.
Podzielony na małe różyczki kalafior gotujemy w osolonej wodzie przez około trzy minuty. Sos przygotowujemy z dwóch łyżek majonezu, do których dodajemy cztery rozgniecione ząbki czosnku i szczyptę soli. Dokładnie mieszamy i gotowe! Możemy go wymieszać z kalafiorem lub podawać jako dip.
Sałatkę z kalafiora przygotowujemy z: 600 g kalafiora,1/2 szklanki śmietany, 200 g szpinaku, szczypiorku, czosnku, soku z cytryny, cukru, pieprzu i soli (do smaku).
Oczyszczony kalafior płuczemy w zakwaszonej octem wodzie i wkładamy do osolonego wrzątku z dodatkiem cukru. Gotujemy bez przykrycia. Po wyciągnięciu dzielimy na cząstki. Do sparzonego i zmielonego szpinaku dodajemy śmietanę oraz pokrojony szczypior. Doprawiamy czosnkiem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Takim sosem polewamy kalafior.
Z kalafiora można przygotować też przepyszną zupę. Potrzebne będą: wywar mięsny (ew. kostka rosołowa), kalafior, seler, 4 łyżki masła, 2 żółtka z jajek, 2 łyżki mąki, 3 szklanki mleka i sól.
Do garnka z wywarem wkładamy pokrojony kalafior i seler. Po ok. 30 minutach wyciągamy jarzyny, odsączamy je i podsmażamy, a następnie przecieramy do zupy przez sitko. Ponownie gotujemy. Do mleka dodajemy żółtka i mąkę, a po roztrzepaniu widelcem - wlewamy do zupy mieszając. Po wlaniu na talerz posypujemy pokrojoną drobno nacią selera.
Ostatnia nasza propozycja to nadziewany kalafior. Warto wypróbować. Przygotujcie: 40 dag mielonego mięsa, 4 łyżki bułki tartej, duży kalafior, 1 jajko, łyżkę musztardy, cebulę, sok z cytryny, sól i pieprz (do smaku).
Umyty kalafior zalewamy wrzątkiem zakwaszonym sokiem z cytryny, a po ugotowaniu zalewamy zimną wodą. Teraz bierzemy się za farsz. Do drobno posiekanej cebuli dodajemy jajko, mielone mięso, musztardę i bułkę tartą. Wszystko dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Otrzymaną masę wystarczy wcisnąć między różyczki kalafiora, owinąć go folią aluminiową i piec przez ok. pół godziny. Można podawać z sosem pomidorowym.
qk