Bazylia - smaczne i zdrowe zioło
To jedno z najchętniej używanych ziół w kuchni. Można znaleźć ją nie tylko na targach, ale w niemal w każdym supermarkecie. Doskonale podkreśla smak potraw i korzystnie wpływa na nasze zdrowie m.in. łagodzi wzdęcia i kolkę. To nie jedyne właściwości tej rodziny. Przedstawiamy listę powodów, dla których warto włączyć ten dodatek do codziennego jadłospisu.
To jedno z najchętniej używanych ziół w polskich kuchniach. Można je znaleźć nie tylko na targach, ale również w supermarketach. Choć to niepozorna roślina, w praktyce doskonale podkreśla smak potraw i korzystnie wpływa na nasze zdrowie, m.in. łagodzi wzdęcia i kolkę. Przedstawiamy listę powodów, dla których warto włączyć bazylię do codziennego jadłospisu. Podpowiadamy również, do jakich potraw pasuje najbardziej.
Różne odmiany bazylii
Bazylia należy do grupy ziół prowansalskich. W Polsce największą popularnością cieszy się bazylia pospolita. Znana jest również jako bazylek ogrodowy czy bazylijka zwyczajna. Ma mocny zapach przypominający goździki, intensywnie zielony kolor liści i słodko-pikantny, nieco korzenny smak. Podobne cechy znajdziemy w bazylii purpurowej - różnicą jest jedynie kolor. Z kolei bazylia grecka ma drobne liście o delikatnym aromacie.
Odmiana cynamonowa posiada natomiast intensywny, cynamonowy zapach, a cytrynowa - wyczuwalny i świeży, cytrusowy aromat. Wyjątkowa woń bazylii sprawia, że doskonale komponuje się z potrawami z ryb. Jest również sprawdzonym dodatkiem do owoców morza, nabiału oraz sałatek owocowych.
Naturalne lekarstwo
Bazylia przede wszystkim reguluje pracę układu pokarmowego. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych zawartych w pokarmach. Jest pomocna w przypadku niestrawności lub wzdęć, ponieważ zapobiega skurczom żołądka i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto, wykazuje skuteczność w zwalczaniu braku apetytu. Sprawdza się również jako środek zapobiegawczy przy wymiotach i nudnościach.
Naukowo dowiedziono również, że korzystnie wpływa na układ nerwowy. Wykazuje podobne działanie jak melisa, dlatego działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, zmniejsza nadpobudliwość i pomoże w walce z bezsennością. Z kolei kompresy bazyliowe wykorzystuje się w leczeniu migren. Jej regularną konsumpcję poleca się zwłaszcza osobom pracującym umysłowo, bowiem wyostrza zmysły i poprawia pamięć. Dzięki dużej zawartości witaminy A, roślinę tę powinny wprowadzić do jadłospisu osoby mające problemy ze wzrokiem.
Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego znajdzie zastosowanie w przypadku zapalenia nerek i pęcherza moczowego, stanu zapalnego zatok i gardła, zapalenia wątroby, krtani, oskrzeli. Stosowana jest też na kaszel, kolkę jelitową, choroby reumatyczne, przeziębienia, zapalenie uszu i oczu, a także wirusowe choroby skóry. Bazylia posiada także właściwości przeciwgorączkowe - łagodnie obniża wysoką temperaturę i rozgrzewa organizm. W medycynie ludowej stosuje się m.in. napar z bazylii z dodatkiem miodu - napój ten pomoże na kaszel i zapaleń oskrzeli. Na dreszcze używa się wywaru przygotowanego z połączenia bazylii, cynamonu oraz goździków. Z kolei na katar i zatkany nos poleca się inhalacje (wystarczy zalać wrzącą wodą liście i wdychać parę).
Roślina ta znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Np. olejek eteryczny, pozyskiwany z listków to częsty składnik perfum i mydeł. Ogródek na parapecie z doniczkami z tym ziołem skutecznie odstrasza owady, m.in. komary. W przypadku ukąszenia ulgę swędzącej skórze przyniosą wmasowane listki, jednocześnie zmniejszając opuchliznę.
Bazylia w praktyce
To niezastąpiony dodatek do większości dań kuchni śródziemnomorskiej - jest podstawowym składnikiem pesto. Można nią nacierać mięsa przed dalszym przyrządzaniem, dodawać do zup, omletów i sałatek. Z powodzeniem używa się jej także do aromatyzowania octu winnego i oliwy z oliwek. Roślina ta wykorzystywana jest również do produkcji oryginalnych lodów, wyrobów czekoladowych i likierów.
Bazylia znakomicie komponuje się z czosnkiem. Świeżą dodajemy zawsze pod koniec gotowania. W przeciwnym razie utraci swoje wartościowe składniki, smak i zapach. Warto również wiedzieć, że jej aromat utrzyma się dłużej, kiedy listki zamiast kroić, po prostu porwiemy na kawałki.
mp/WP Kuchnia