Trwa ładowanie...

Zdrowe śniadanie to podstawa

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Po przespanej nocy poranny posiłek przede wszystkim przywraca odpowiedni poziom cukru we krwi i należy go zjeść w ciągu 30 minut po przebudzeniu.

Zdrowe śniadanie to podstawaŹródło: 123RF
d3xs8b2
d3xs8b2

Organizm w czasie snu zwalnia metabolizm i należy szybko przywrócić go do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowe śniadanie bowiem daje nam energię na pierwszą część dnia, zapobiegając napadom głodu i podjadaniu przed obiadem produktów przepełnionych kaloriami.

Porę śniadania u każdego wyznaczają obowiązki i styl życia. Niektórzy pracują nocą i w dzień ich pora na śniadanie przesuwa się na środek dnia. Inni przed wyjściem do pracy zjadają tylko symboliczny posiłek i prawdziwe śniadanie jedzą dopiero poza domem. Jeszcze inni rano wypijają jedynie filiżankę kawy.

Badania potwierdzają, że wiele osób nie jada codziennie śniadania. Tłumaczą to najczęściej brakiem czasu i porannymi obowiązkami rodzinnymi. Ze śniadania nie powinni rezygnować przede wszystkim ci, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy lub dbają o dobrą sylwetkę. Pomijanie rannego posiłku bowiem zmusza nasz organizm do gromadzenia rezerw i wtedy wolniej spalamy tłuszcze i zbędne kalorie.

Zobacz też: Pasta jajeczna. Sposób na szybkie śniadanie

Zdrowe śniadanie, które daje nam energię na pierwszą połowę dnia, jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie musi wiązać się z długimi przygotowaniami. Można je też przygotować wieczorem.

Jakie śniadanie jest zdrowe? Mam kilka propozycji

  • Muesli. To bardzo szybki i wygodny posiłek, którego podstawą są płatki zbożowe bogate w błonnik. Można dodawać do nich różne składniki w zależności od smaku, sezonu i tego co lubimy - pestki, suszone i świeże owoce, ziarna, kefir, jogurt, mleko.
  • Pieczywo pełnoziarniste z twarogiem, chudą wędliną, jajkiem, warzywami, które należy jeść 5 razy dziennie. Na śniadanie mogą to być: rzodkiewki, sałata, pomidor, ogórek, szczypiorek, koper, natka pietruszki.
  • Kasza manna na mleku z owocami jagodowymi - poziomki, jagody, maliny, truskawki. Zawiera duże ilości substancji, które działają antyoksydacyjnie i zwalczają wolne rodniki.
  • Owsianki na mleku z owocami jagodowymi. Polecane chorym na cukrzycę i zmagającym się z zaparciami.
  • Surówki z jabłka i marchwi z zarodkami pszennymi. Zarodki pszeniczne są źródłem błonnika, jabłko zawiera flawonoidy, które niszczą wolne rodniki, a beta karoten zawarty w marchewce poprawia koloryt skóry.
  • Sałatka z jajkiem i awokado z grzankami. Awokado zawiera kwasy omega -9 i omega- 3, które chronią przed miażdżycą, poprawiają pracę mózgu i mają działanie przeciwzapalne.
  • Jajko to najlepiej przyswajalne źródło białka.
  • Koktajle z owocami i warzywami. Dostarczają witamin, minerałów, energii i są niskokaloryczne.
  • Omlety jajeczne z warzywami i kiełkami.
  • Tosty z warzywami i chudą wędliną.
  • Pasty rybne z warzywami, kiełkami i olejem roślinnym.
  • Sałatki owocowe z ziarnami i pestkami.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xs8b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xs8b2
Więcej tematów