Trwa ładowanie...
08-03-2013 16:40

Marchewkowa lub orzechowa - panierka nie musi być nudna

Panierka to najbardziej niezdrowa i tucząca część niejednej potrawy. Wchłania tłuszcz, obciąża przewód pokarmowy, sprawia, że danie jest znacznie bardziej kaloryczne. Najzdrowiej byłoby więc całkowicie z niej zrezygnować. Dla wielu osób to jednak niemożliwe. Bo choć panierowanie z pewnością nie wpływa korzystnie na zdrowie, w wielu przypadkach wyraźnie poprawia smak dania.

Marchewkowa lub orzechowa - panierka nie musi być nudnaŹródło: 123RF, fot: 123RF
d1s9kdu
d1s9kdu

Jeśli więc panierować - to z fantazją. W polskiej kuchni niestety trochę nam jej brakuje. Do obtaczania mięsa używa się zazwyczaj dwóch składników - bułki tartej i mąki. A możliwości jest bardzo wiele. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i jedynie za sprawą nietypowej panierki, zmienić codzienne, nudne dania w coś zupełnie nowego.

Panierka marchewkowa

Ostatnio coraz popularniejsza staje się panierka marchewkowa. Zdaniem smakoszy najlepiej pasuje do delikatnego mięsa np. piersi z kurczaka. Jej przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy zetrzeć marchew na drobne niteczki i wycisnąć z nich sok. Następnie kawałki mięsa (przygotowanego wg. własnego znania) obtoczyć w mące, jajku i ostatniej warstwie, czyli marchewce. Smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu.

Panierka chipsowa

Do panierowania można wykorzystać też chipsy. Ten pomysł z pewnością spodoba się przede wszystkim dzieciom. Wystarczą dwie garści chipsów, które należy drobno pokruszyć. Następnie kawałki mięsa obtaczamy w jajku i chipsach, strząsając ich nadmiar. Tak panierowane mięso najlepiej jest upiec - np. kurczaka pieczemy ok 25 min w 180 stopniach. Warto pamiętać, że na smak dania wpływ będzie miał smak wybranych chipsów.

Panierka orzechowa

Dodatek orzechów urozmaici nawet najnudniejsze danie. Można pokusić się o zrobienie sosu orzechowego lub wykorzystać orzechy do panierki. Nadają się niemal wszystkie - włoskie, laskowe, migdały... Co kto lubi. Orzechy należy drobno posiekać i lekko podprażyć. Mięso należy najpierw obtoczyć w jajku a później w orzechach (samych lub wymieszanych z bułką tartą - dzięki czemu panierka będzie lepiej przylegała do mięsa). Mięso panierowane orzechami smażymy na średnim ogniu, żeby się nie przypaliły.

d1s9kdu

*Panierka kokosowa *
Także w przypadku wiórków kokosowych smażenie powinno odbywać się na średnim ogniu, by panierka się nie przypaliła. Wiórki kokosowe doskonale nadają się do mięsa z kurczaka, szczególnie jeśli wcześniej zamarynujemy je w jogurcie. Wiórki kokosowe lekko prażymy. Kawałki mięsa moczymy w jajku i obtaczamy w kokosie. Smażymy na złoto.

Panierka sezamowa

Lekko uprażone ziarenka sezamu mogą stanowić samodzielną panierkę, ale lepiej się sprawdzą , gdy zmieszamy je z bułką tartą. W ten sposób nasiona nie będą odpadały. Podobnie jak w przypadku innych panierek, mięso najpierw obtaczamy w jajku, potem w bułce z sezamem. Jeśli chcemy by panierka była grubsza i dała więcej smaku, obtaczamy mięso ponownie w jajku i znów w tartej bułce z sezamem.

Panierka serowa

Do bułki tartej można dodać nie tylko orzechy czy nasiona. Świetnym dodatkiem będzie także ser. Najlepiej do tego celu nadaje się parmezan, ale można wykorzystać także inny twardy ser. Mieszamy sporą garść tartego sera z 3 łyżkami bułkami tartej. Przygotowujemy też mąkę i jajko. Najpierw obtaczamy mięso w mące, następnie zanurzamy je w jajku i ostatniej warstwie - parmezanie i tartą bułką. Panierka dyniowa

Panierować można nie tylko mięso. Podany w ten sposób doskonale smakuje także ser - np. camembert. Do delikatnego sera idealna będzie panierka z pestek dyni. Ser - w całości lub trójkątach - obtaczamy jak mięso - najpierw w jajku, a potem w drobno zmiksowanych nasionach dyni. Smażymy na złoto na średnim ogniu.

d1s9kdu

Panierka ziemniaczana

Schabowy z ziemniakami to podstawa polskiej kuchni. Jednak zarówno kotlet, jak i kartofle zwyczajowo podawane są osobno. Oba składniki można jednak połączyć. Obrane i umyte ziemniaki (2 - 3 szt.) należy zetrzeć na tarce o średnich oczkach i odcisnąć z nich sok (jak w przypadku placków ziemniaczanych). Następnie solimy i jeśli mamy ochotę możemy dodać jakieś zioła np. sporą garść drobno posiekanej pietruszki. Mięso przygotowujemy dokładnie tak jak do kotletów schabowych. Następnie obtaczamy w mące, jajku i na końcu ziemniaczanej papce, mocno dociskając, by przyległa do kotleta. Smażymy na średnim ogniu.

AD/mmch/kuchnia.wp.pl

d1s9kdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s9kdu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj