Trwa ładowanie...

Szelak - E904

Dodatki chemiczne znajdujące się w żywności mają różne funkcje i zastosowanie. Wśród nich można znaleźć między innymi środki nabłyszczające, które odpowiadają za nadanie produktowi odpowiedniego wyglądu. Jedną z takich substancji jest szelak – odmiana żywicy oznaczana symbolem E904. Z czego wyrabia się ten dodatek? Jaki jest jego wpływ na zdrowie? W których artykułach można spotkać szelak?

Szelak - E904Źródło: Shutterstock.com
d2ot4zf
d2ot4zf

Czym jest szelak?

Szelakiem nazywa się odmianę żywicy pozyskiwanej z wydzieliny czerwców – owadów z rzędu pluskwiaków, żyjących na drzewach szelakowych na terenie Tajlandii i Indii. Długość życia czerwców wynosi około pół roku. Ich podstawowym pożywieniem jest sok spod kory drzew, który w procesie trawienia zmienia swoją postać i po wydaleniu wchodzi w reakcję z powietrzem, tworząc w efekcie charakterystyczną twardą skorupkę. Gałęzie pokryte substancją są następnie zbierane i kierowane do zakładów, gdzie oddziela się zaschniętą wydzielinę czerwców od drzewa. Tak uzyskany szelak mieli się, a następnie moczy przez kilka godzin w wodzie, po czym ugniata się stopami w celu otwarcia ziarenek z barwnikiem. Żywica musi zostać jeszcze oczyszczona, a następnie wysuszona. Rozróżnia się kilka wariantów kolorystycznych szelaków, w zależności od rodzaju drzewa, z którego został pozyskany.

Zastosowanie szelaku

Żywica z wydzieliny czerwców stosowana jest w różnych celach od najdawniejszych czasów. Już w starożytności na terenie Indii szelak był wykorzystywany np. do barwienia tkanin. Oprócz tego w przeszłości środek stosowano do wykańczania mebli oraz produkcji lakierów i klejów. Szelakiem zabezpieczano także powierzchnię płyt gramofonowych oraz nadawano sztywności kapeluszom. Dziś natomiast ten rodzaj żywicy wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i zegarmistrzostwie.

Szelak jako dodatek do żywności

Szelak znajduje również zastosowanie w produkcji żywności. Jako dodatek chemiczny spełnia rolę nabłyszczacza i nadaje artykułom atrakcyjnego wyglądu. W składzie poszczególnych produktów żywicę powinniśmy znaleźć pod symbolem E904. Substancja jest jak najbardziej bezpieczna i nie ma złego wpływu na nasze zdrowie. U niektórych osób może jednak doprowadzić do pojawienia się pewnych reakcji alergicznych. Obecnie nie ma limitów użycia szelaków w produkcji żywności.

E904 – w jakich produktach?

Szelak wykorzystuje się jako substancję glazurującą do następujących artykułów spożywczych:
• ziarna kawy
• orzechy
• wyroby cukiernicze
• owoce cytrusowe
• jabłka
• gruszki
• brzoskwinie i melony
• ananasy

d2ot4zf

E904 a inne dodatki chemiczne

Żywica E904 bardzo często występuje wraz z innymi dodatkami. Wśród nich znajdują się:
• E122 – azorubina
• E132 – indygotyna
• E171 – dwutlenek tytanu
• E302 – askorbinian wapnia
• E308 – gamma-tokoferol
• E335 – winiany sodu
• E492 – tristearynian sorbitolu
• E628 – guanylan dipotasowy
• E1414 – acetylowany fosforan diskrobiowy

Środki z grupy E900-999

Dodatki chemiczne, których symbole rozpoczynają się literką E, pochodzą ze specjalnej listy ustalonej przez Komitet Naukowy Technologii Żywności. Każda z substancji znajdująca się w tym spisie musi spełniać trzy podstawowe warunki narzucone przez wyspecjalizowane instytucje Unii Europejskiej. Warunki te to: technologiczna konieczność użycia danego związku, nieprowadzanie klientów w błąd oraz udowodnienie, że dany środek nie jest szkodliwy dla zdrowia. Poszczególne dodatki E dzielą się na pomniejsze grupy, różniące się między sobą główną funkcją. Szelak znajduje się w przedziale E900-999, obejmującym m.in. nabłyszczacze i środki słodzące. Wśród nich najczęściej używanymi są azot (E941), tlen (E948), wosk pszczeli (E901) i wodór (E949).

Wojciech Chentkiewicz

d2ot4zf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ot4zf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj