Trwa ładowanie...
10-01-2014 10:16

Jak prawidłowo przechowywać produkty w zamrażarce?

Zamrażalnik to jedno z najlepszych miejsc do przechowywania nadmiaru żywności. Bochenek chleba, którego nie jesteśmy w stanie zjeść, resztka ciasta na pierogi, mięso kupione w dobrej cenie – to wszystko wystarczy wrzucić do zamrażarki i wyjąć w odpowiednim momencie. Ale uwaga – trzeba jeszcze wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać żywność w niskich temperaturach.

Jak prawidłowo przechowywać produkty w zamrażarce?Źródło: 123RF
d4a3a95
d4a3a95

Z badań wynika, że każdego roku Polacy marnują tony jedzenia. Częstą przyczyną takiego postępowania jest nieumiejętne przechowywanie żywności. Tymczasem wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad mrożenia, by znacznie ograniczyć marnotrawstwo, a przy tym zaoszczędzić sporo pieniędzy. W niskiej temperaturze żywność składniki odżywcze traci jedynie w niewielkim stopniu. Rozmrożony produkt zazwyczaj wygląda, pachnie i smakuje tak samo co przed zamrożeniem.

Przyjmuje się, że temperatura w zamrażarce nie powinna przekraczać -18 stopni. Jeśli będzie wyższa, może rozpocząć się proces namnażania szkodliwych bakterii, które z kolei przyspieszają psucie się żywności. Zamrażarka będzie pracowała sprawniej, jeżeli produkty ułożymy ciasno obok siebie. Warto zapamiętać, by świeżych produktów nie kłaść tuż przy tych zamrożonych – mogą spowodować miejscowe rozmrażanie tych drugich.

Co zamrażać?

Mrozić możemy praktycznie wszystko – zarówno produkty świeże, jak i gotowe potrawy. Zazwyczaj nie poleca się jednak zamrażania np. ugotowanych ziemniaków, ryżu czy makaronu, ponieważ po rozmrożeniu stają się papkowate, bardzo miękkie i nieapetyczne. Nie powinno się też mrozić produktów, w przypadku których proces formowania się kryształków lodu uszkadza strukturę komórkową. Należą do nich m.in. miękkie sery np. śmietankowe, ricotta (do mrożenia lepsze są sery twarde), śmietana, jogurt, majonez, jajka w skorupkach czy niektóre warzywa bogate w wodę (ogórki, sałata)
. Gotowe dania (pyzy, pierogi, knedle) przed zamrożeniem najlepiej ułożyć na tacce, by się nie skleiły.

Uwaga: rozmrożonej żywności nie należy zamrażać ponownie. Gdy temperatura wzrasta, bakterie szybko się namnażają, takich produktów nie wolno zatem zamrażać drugi raz. Warto jednak wiedzieć, że rozmrożoną żywność można zamrozić tylko w przypadku, jeśli raz jeszcze poddamy ją obróbce cieplnej (gotowaniu, pieczeniu itp.). W wysokiej temperaturze szkodliwe drobnoustroje zostaną zniszczone, a my będziemy mogli znowu zamrozić rozmrożoną żywność.

d4a3a95

Jak zamrażać?

Przed umieszczeniem jedzenia w zamrażalniku należy włożyć je do szczelnego opakowania – uchroni to produkty przed utratą smaku. Dobre będą plastikowe pojemniki albo woreczki (najlepsze są specjalne woreczki przeznaczone do mrożenia, nieco grubsze i z klipsem; są one szczelne, więc nie powodują zmiany w strukturze białek podczas przechowywania żywności). Zawsze możemy też wykorzystać czyste pudełka po lodach, margarynie itp. Dzięki odpowiedniemu zapakowaniu mrożonych produktów nie tylko przedłużymy ich przydatność do spożycia, ale również zapobiegniemy przenikaniu zapachów.

Wskazówka: mięso, które chcemy zamrozić, można dodatkowo owinąć jeszcze papierem do pieczenia nawoskowanym z jednej strony, co ułatwi jego późniejsze odmrażanie.

Inną, coraz popularniejszą metodą zabezpieczania żywności, jest pakowanie próżniowe. Produkt, który chcemy zamrozić, umieszcza się w specjalnym woreczku, a następnie odsysa z niego powietrze. Pożywienie zabezpieczone w taki sposób nie traci właściwości smakowych ani zapachu oraz może być przechowywane dłużej.

Jedzenie, które wkładamy do zamrażalnika, powinno być schłodzone. Nie wolno zamrażać gorących ani ciepłych produktów. Mrożoną żywność dobrze jest opisać (nazwa + data). Dzięki temu z łatwością zidentyfikujemy produkty, które zamroziliśmy.

d4a3a95

Wskazówki dotyczące mrożenia

Mięso – przed zamrożeniem należy je umyć i dokładnie (!) osuszyć, można też usunąć nadmiar tłuszczu. Duże porcje najlepiej podzielić na kilka mniejszych. Czas przechowywania: mięso mielone – do 2 miesięcy, mięso tłuste (kiełbasa, boczek) – do 4 miesięcy, wieprzowina – do pół roku, wołowina i cielęcina – do 8 miesięcy, baranina – do 9 miesięcy, chuda wołowina – do roku.

*Ryby *– najpierw trzeba je wypatroszyć i wyczyścić. Ryba świeża może leżeć w zamrażalniku do 3-4 miesięcy.

*Ciasto *– drożdżowe możemy zamrozić zarówno przed, jak i po wyrośnięciu. Inne ciasta (francuskie, kruche, biszkoptowe) można mrozić do 3 miesięcy. Nie zamrażamy ciastek z kremem, tortów czy słodkości z budyniem.

d4a3a95

*Zupy *– najlepiej przechowywać je w zamrażalniku bez wcześniejszego zaprawiania.

*Warzywa *– niektóre przed zamrożeniem warto zblanszować, by zachowały kolor i konsystencję i by były dłużej świeże. Blanszujemy, najpierw zanurzając produkty na kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a następnie chłodząc je w lodowatej wodzie. Marchewkę przed zamrożeniem blanszujemy przez 3 minuty, groszek przez 1 minutę, szparagi i fasolkę szparagową – 3 minuty, paprykę – 2 minuty, bób – 1 minutę. Ważne: czas blanszowania liczy się od momentu, gdy woda po włożeniu sitka z warzywami ponownie zawrze. Warzywa korzeniowe można mrozić do 4-6 miesięcy, a miękkie – do roku.

*Owoce *– najpierw trzeba je umyć, osuszyć i odszypułkować. Można je mrozić nawet do roku. Pamiętamy, że można również mrozić musy i soki z owoców.

d4a3a95

Przyprawy – zioła najpierw myjemy, dokładnie suszymy, siekamy i zamrażamy w pojemnikach albo woreczkach. Możemy je przechowywać w zamrażalniku do pół roku.

Chleb – może leżeć w zamrażalniku do 3-4 miesięcy i po rozmrożeniu nie straci ani smaku, ani wartości odżywczych.

Przydatną funkcją w przypadku chłodziarko-zamrażarek czy samych zamrażarek jest technologia No Frost. Zapobiega ona powstawaniu grubej warstwy lodu i szronu. Krążące zimne powietrze usuwa resztki wilgoci i pary wodnej z komory zamrażania, uniemożliwiając osadzanie się kryształków lodu. Produkty nie zmieniają swojej barwy i nie tracą smaku, przez co po rozmrożeniu są smaczniejsze, zdrowsze i bardziej aromatyczne.

EPN/mmch/kuchnia.wp.pl

d4a3a95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a3a95
Więcej tematów