Burak - najmodniejsze warzywo tego sezonu
Po tym jak naukowcy ogłosili, że sok z buraka pomaga w leczeniu nadciśnienia i zwiększa wydajność sportowców - to pospolite warzywo stało się nowym superproduktem. Burak jest nie tylko ważnym składnikiem codziennej diety, ale również kulinarną inspiracją.
Po tym jak naukowcy ogłosili, że sok z buraka pomaga w leczeniu nadciśnienia i zwiększa wydajność sportowców - to pospolite warzywo stało się nowym superproduktem. Burak jest nie tylko ważnym składnikiem codziennej diety, ale również kulinarną inspiracją.
Burak jest bogatym źródłem żelaza i kwasu foliowego. Zawiera również azotany i przeciwutleniacze, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i ryzyko wystąpienia raka.
Badania opublikowane w zeszłym roku pokazały, że wysoki poziom azotanów w soku z buraków wpływa w znacznym stopniu na zwiększenie wydajności fizycznej wśród sportowców, może również zwiększać przepływ krwi do pewnych obszarów mózgu. Jego zdrowotne właściwości nie są odkryciem ostatnich lat. Dawniej burak był używany do leczenia wielu dolegliwości, w tym gorączki, zaparć i problemów skórnych.
Buraki wypłukują kwas moczowy z organizmu, a także oczyszczają krew i działają bakteriobójczo. Aby się o tym przekonać, polecane jest spożycie pół godziny przed jedzeniem do 100 gramów soku, najlepiej rozcieńczonego ciepłą wodą. Dzięki zawartości betaniny buraki poprawiają pracę wątroby i przewodów żółciowych. Obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy i hamują procesy gnilne w jelitach. Zaleca się ich spożycie także osobom z chorobami, którym towarzyszy odmineralizowanie kości. Zjadanie czerwonych buraków wpływa korzystnie przy chorobach nerek i przy zaparciach. Pomaga także w leczeniu przeziębień i otyłości.
Do włączenia buraków do codziennej diety zachęcają nie tylko lekarze, ale również kucharze. Zdziwi się ten, kto do tej pory sądził, że burak to warzywo pospolite.
Świetną potrawą z buraków, która śmiało może zastąpić tradycyjny barszcz czerwony jest zupa krem z buraków, która pomoże zwalczyć zgagę i kwasy w żołądku. Ciekawym sposobem na przełamanie smaku jest podanie jej z kleksem kwaśnej śmietany i prażonymi migdałami. Śmietana i burak tworzą pyszny duet także w przypadku buraczanych placuszków, które przyrządza się podobnie jak placki ziemniaczane z tym, że z dodatkiem do startej masy czosnku zamiast cebuli i np. posiekanej rukoli.
Jako przystawka sprawdzą się tartinki z buraka z kozim serem, buraki zasmażane z pomarańczą, mus buraczano-selerowy i carpaccio z buraka. Ozdobą i dopełnieniem dania głównego może być pure z buraków i jabłek lub gęsty, czerwony buraczany sos, w którym przyrządzany będzie kurczak. Tak przyrządzone mięso podane na talerzu będzie miało ładną różową barwę. Ciekawym połączeniem smaków jest także łosoś marynowany w burakach.
Buraczki mogą wystąpić też w roli deseru. Słodki smak warzywa sprawia, że i w tej formie się sprawdza np. przygotowana z buraków chałwa z dodatkiem wanilii i bakalii. Co bardziej wytrwali amatorzy kuchni mogą iść w ślady kulinarnej blogerki Marty Dymek i pokusić się o przygotowanie słodkich pralin z buraka.
"Jestem samozwańczą ambasadorką buraka. Kiedy zaczynałam gotować, burak kojarzył mi się z ćwikłą, barszczem - typowe polskie wariacje. Kiedy zaczęłam go gotować, grillować, piec, odkryłam morze możliwości, jakie burak daje w kuchni. Myślę, że tego buraka na blogu jest najwięcej, co pokazuje moją autentyczną miłość do niego. Proponuję ciasta z buraka, praliny, różnorodne desery przygotowane na bazie buraka" - zachęca Marta Dymek, autorka bloga Jadłonomia. (PAP)
mdn/ dki/ krf/