Jak zrobić doskonałe ciasto na pierogi?
Z tymi gadżetami się uda.
Pierogi to jedno z najbardziej ulubionych dań Polaków. Nie można się temu dziwić, bowiem w delikatnym, rozpływającym się w ustach cieście można ukryć niemal każdy rodzaj farszu – w zasadzie nie ogranicza Cię nic poza własną wyobraźnią! Chcesz wiedzieć, jak zrobić ciasto na pierogi, którego pozazdroszczą Ci nawet najwięksi szefowie kuchni? Masz wątpliwości, czy samodzielne przygotowanie tej potrawy jest dobrym pomysłem? Już teraz odkryj sekret dania, które serca Polaków podbiło już w XIII wieku!
Dawno, dawno temu…
Pierogi nie są wcale nowym wynalazkiem. Ich historia nie jest do końca poznana, ale uważa się, że po raz pierwszy na polskich stołach zagościły już we wspomnianym XIII wieku. Prawdopodobnie dotarły w nasze rodzime strony z Dalekiego Wschodu. Jeśli wierzyć legendzie, do kraju sprowadził je historyczny patron Polski, Jacek Odrowąż – duchowny katolicki i misjonarz, który miał karmić nimi biednych rodaków.
Obecnie, jeśli naprawdę lubimy pierogi, możemy się nimi delektować na co dzień. Dawniej jednak przygotowywane były wyłącznie na określone okazje, od święta. Mało tego, każda z owych okazji wymuszała użycie określonego farszu. I tak, na przykład sporych rozmiarów pierogi na wesele obowiązkowo musiały zawierać farsz z dodatkiem kurzego mięsa. *Pierogi *imieninowe przygotowywano w wersji na słodko, natomiast pierogi żałobne, które serwowano na stypie, przyrządzone były z ciasta ziemniaczanego lub drożdżowego (tzw. knysze).
Najlepsze ciasto na pierogi? Własne!
Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że samodzielnie przygotowane ciasto na pierogi jest zdecydowanie najlepsze. Wiesz, jakie składniki dodajesz zarówno do ciasta jak i do farszu, zatem bez obaw możesz taką domową potrawą uraczyć swoich najbliższych, w tym małe dzieci. Kupując pierogi tworzone na masową skalę, nigdy nie masz pewności, jak będą smakować i jaka „niespodzianka” czeka Cię w środku.
Niezmiernie często jest tak, że kupne ciasto pierogowe jest wyjątkowo twarde i grube, a farszu jak na lekarstwo… Dodatkowo niejednokrotnie po wyjęciu z opakowania okazuje się, że połowa pierożków jest pęknięta czy połamana, a co za tym idzie, nie nadają się do ugotowania, bo wiadomo, że w takiej sytuacji cały farsz „ucieknie” do wody.
Pierogi domowe tak samo możesz zamrozić i przez długi czas przechowywać, by sięgnąć po nie w chwili, gdy nie masz czasu na przygotowanie obiadu czy kolacji na ciepło od podstaw.
Dobre ciasto na pierogi – łatwiejsze w przygotowaniu, niż myślisz!
Wiele osób już na starcie rezygnuje z samodzielnego tworzenia dań tego typu jak pierogi, bowiem obawiają się, że jest to zadanie, które ich przerośnie. Takie myślenie to błąd! Daj sobie szansę, uwierz we własne możliwości i już teraz po prostu spróbuj zrobić pyszne, miękkie ciasto na pierogi! Od czego zacząć? Oczywiście od zapoznania się z przepisem. Oto absolutnie podstawowy, prosty przepis na pierogi – pamiętaj, że cały sekret tkwi właśnie w… prostocie wykonania!
Potrzebne składniki (około 40 pierogów):
- 350 g mąki pszennej
- 125 ml gorącej wody
1 łyżka oleju
1 jajko
1/2 łyżeczki soli
Wszystkie powyższe składniki łączysz ze sobą i wyrabiasz energicznie, aż do uzyskania jednolitego ciasta. Następnie przykrywasz czystą ścierką i odkładasz na około pół godziny, aby „odpoczęło”. Po tym czasie rozwałkowujesz ciasto bardzo cienko (na grubość maksymalnie 2-3 mm) i przy pomocy szklanki wykrawasz kółka. Pamiętaj, aby ciasto, z którego chwilowo nie korzystasz, było przykryte ściereczką, bo inaczej szybko wyschnie i zacznie się kruszyć. Teraz pozostaje Ci wypełnić każdy krążek odpowiednim farszem – mięsnym, warzywnym, owocami czy serowo-ziemniaczanym – i dokładnie zalepić pierożki, aby nie otworzyły się w czasie gotowania. Jeśli chcesz mrozić pierogi, nie gotuj ich wcześniej.
Łatwy przepis, ale…
… dużo pracy? Niekoniecznie! Nie zapominaj o tym, że żyjemy w XXI wieku i mamy do dyspozycji cały szereg narzędzi i sprzętów, które zdecydowanie ułatwiają nam życie i wykonywanie codziennych obowiązków. Jednym z urządzeń, na które na pewno warto zwrócić uwagę, jest robot kuchenny. Sprzęt wyjątkowo uniwersalny i wielofunkcyjny. Dzięki niemu z łatwością przygotujesz ciasto na pierogi, a umówmy się – właśnie to jest zdecydowanie najbardziej męczący i czasochłonny etap pracy.
Mało tego, z pomocą takiego urządzenia z niebywałą łatwością przygotujesz każdy farsz. Niezależnie od tego, czy chcesz zmielić mięso, poszatkować warzywa czy mocno zamrożone owoce, dobrej jakości sprzęt poradzi sobie z tymi zadaniami bez trudu, a Ty zaoszczędzisz mnóstwo siły! Naturalnie robota kuchennego możesz wykorzystać do przygotowania wielu innych wspaniałych, a co najważniejsze zdrowych i domowych dań, które z miejsca pokochają wszyscy Twoi bliscy!