Trwa ładowanie...

Fałszywy miód czyha wszędzie. Oto, jak go rozpoznać

Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania miodu są po prostu niezliczone. Ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbakteryjne i obkurczające, a także zwalcza różne schorzenia i choroby. Pod warunkiem, że mamy do czynienia z tym prawdziwym, a nie sztucznie wyprodukowanym miodem, który nie ma żadnych wartości odżywczych. Podpowiadamy, jak sprawdzić rodzaj miodu.

Fałszywy miód czyha wszędzie. Oto, jak go rozpoznaćŹródło: 123RF.COM
d3j71li
d3j71li

Uważnie przeczytaj etykietę
Zanim kupisz miód, dla pewności najpierw przeczytaj etykietę. Producenci są zobowiązani do poinformowania o składzie produktu i procentowej ilości poszczególnych składników. - Miody wytwarzane poprzez procesy chemiczne są o wiele bardziej kaloryczne, nie skąpi się im konserwantów, a przede wszystkim brakuje w nich wartości odżywczych i leczniczych – podkreśla Ewa Wijatkowska, dietetyk i doradca odżywiania.

Krystalizacja
Podczas gdy prawdziwy miód krystalizuje się z upływem czasu (najczęściej w ciągu ok. 2-4 miesięcy), sztuczny zachowuje płynną konsystencję przypominającą syrop.

Eksperyment z wodą
Dodaj miód do ciepłej wody. Jeśli się nie rozpuści, jest fałszywy, ponieważ prawdziwy miód rozpuszcza się w wodzie i po ochłodzeniu wody gęstnieje na dnie pojemnika.

Karmelizacja
Podgrzej kilka łyżeczek miodu w kuchence mikrofalowej. Prawdziwy miód skrystalizuje się. Sztuczny spieni i wytworzą się na nim bąbelki.

d3j71li

Eksperyment z chlebem
Rozsmaruj odrobinę miodu na kromce świeżego chleba. Jeśli miód będzie naturalny, to chleb stwardnieje. W przypadku sztucznego miodu powierzchnia chleba stanie się wilgotna.

Eksperyment z papierem
Sztuczny miód jest bogaty w wodę. Na kartce umieść kilka kropli miodu. Jeśli się wchłonie w kartkę, to oznacza, że jest sztuczny. Naturalny miód nie wchłonie się w papier.

Rodzaj miodu można rozpoznać także po kolorze i konsystencji. Bardzo jasny lub zbyt karmelowy oznacza, że mamy do czynienia ze sztucznym miodem. Jeśli miód jest przezroczystegy i zbyt płynny, mimo tego że na sklepowej półce stoi od kilku miesięcy, to również świadczy o tym, że ma niewiele wspólnego z prawdziwym miodem.

Zobacz też: Cała prawda o miejskich pasiekach

d3j71li
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j71li
Więcej tematów