Dlaczego nie należy dodawać miodu do gorącej herbaty?
Herbaciane dodatki
Dla niektórych dorzucenie lub dolanie czegoś do herbaty to prawdziwa zbrodnia. Oznacza zbezczeszczenie doskonałego napoju, zabicie jego smaku i aromatu. Inni z kolei nie wyobrażają sobie picia gorzkiej herbaty.
Dla niektórych dorzucenie lub dolanie czegoś do herbaty to prawdziwa zbrodnia. Oznacza zbezczeszczenie doskonałego napoju, zabicie jego smaku i aromatu. Inni z kolei nie wyobrażają sobie picia gorzkiej herbaty - bez mleka, cytryny czy innych dodatków. Kwestia smaku i upodobań. Warto jednak wiedzieć, jak działają poszczególne dodatki.
Cukier
Trudno przekonać osoby lubiące słodkości, do zrezygnowania z cukru. Prawda jest jednak taka, że słodkie kryształki zasadniczo zmieniają smak i aromat herbaty. Trudno też zaprzeczyć, że cukier znacznie podnosi kaloryczność napoju - jedna łyżeczka to około 25 - 30 kcal. Jeśli słodzimy dwie łyżki i wypijamy 4 herbaty dziennie, dorzucamy sobie 200 - 240 kcal na dobę - sporo. Cukier neutralizuje też niektóre właściwości zdrowotne herbat - szczególnie zielonej i czerwonej. Z drugiej strony zapewnia nam sporą dawkę energii. Jeśli jednak nie możemy obejść się bez cukru, wypróbujmy erytritol, czyli cukier niskokaloryczny. W smaku zbliżony do naturalnego, może być stosowany przez diabetyków i kobiety w ciąży, nie dostarcza prawie żadnych kalorii (20 kcal/100 g), jest naturalną substancją występującą w owocach i warzywach.
AD/mmch
WEŹ UDZIAŁ W ŚWIĄTECZNYM KONKURSIE!