Trwa ładowanie...

Pierogi - jedna z wizytówek Ukraińskiej kuchni. Przegląd ukraińskich pierogów

Ukraina, podobnie zresztą, jak cała wschodnia Europa, słynie z różnego rodzaju pierogów. To pokłosie przeszłości, gdzie do przygotowywania jedzenia wykorzystywano to, co było w domu, a najczęściej nie było tego wiele. Bieda spowodowała, że dania były oparte na bazie niewielkiej liczbie składników, więc inwencja gotujących gospodyń domowych miała kluczowe znaczenie. I tak powstawały nowe rodzaje pierogów. Przyjrzyjmy się im więc dokładnie.

Ciburaki Ciburaki Źródło: Adobe Stock
d1w40yr
d1w40yr

Wareniki

Wareniki to średniej wielkości pierogi, niezawierające mięsa. Mają one półkolisty lub półksiężycowy kształt. Pochodzą z Ukrainy, ale są popularne również w innych krajach wschodniej Europy. Ciasto na wareniki przygotowuje się z mąki, wody i soli, czyli bardzo podobnie, jak na tradycyjne pierogi. W podstawowej wersji wareniki mają nadzienie z ziemniaków lub z kaszy, a także z białego sera. Do farszu używa się również grzybów, kiszonej kapusty, a nawet maku, owoców lub bakalii. Bogactwo wareników jest ogromne. Spotyka się także kombinacje sera i ziemniaków albo kapusty i grzybów. Wareniki możemy gotować, ale również smażyć. Dodaje się do nich masło albo śmietanę i można je jeść jako przekąskę lub danie główne.

Pielmieni

Charakterystyczne dla kuchni wschodnich pielmieni to nic innego, jak małe, zawijane pierożki z mięsem. Do ich przygotowania wykorzystuje się wszelkie rodzaje mięsa – od drobiowego, przez wieprzowinę, wołowinę, baraninę. Bardzo często spotyka się także pielmieni z nadzieniem rybnym – kiedyś bardzo popularne były pierożki z jesiotrem lub innymi rybami rzecznymi. Farsz do pielmieni musi być bardzo soczysty, dlatego też do mięsa zawsze dodajemy jajko i bulion – mięsny lub rybny w przypadku farszu rybnego.

Pierogi drożdżowe

Bardzo popularne są na Ukrainie pierogi z ciasta drożdżowego. Słone ciasto przygotowuje się z mąki, drożdży, rozpuszczonego masła, jajek i soli. Po zagnieceniu ciasta musi ono wyrosnąć, a gdy jest odpowiednio wyrośnięte, formuje się małe placuszki i napełnia nadzieniem. Farsze są bardzo podobne do tych, których używa się w innych rodzajach pierogów: mogą być zarówno mięsne, jak i jarskie. Wszystko zależy od inwencji. Zawinięte pierogi piecze się w piekarnikach, wcześniej smarując jajkiem, by były bardziej rumiane i wyglądające apetyczniej.

Ciburaki

I na koniec pierogi smażone w głębokim tłuszczu, czyli ciburaki, w innych regionach wschodu nazywane czeburekami. Tradycyjnie przygotowane ciasto pierogowe faszeruje się surowym, najlepiej bardzo tłustym mięsem. Po zamknięciu, pierogi smażone są na głębokim tłuszczu do zarumienienia. Na Ukrainie najbardziej popularne są cibureki z wieprzowiną, ale również baranina jest mięsem idealnie się do nich nadającym. Charakterystyczną cechą farszu jest to, że musi być on dobrze doprawiony pieprzem i cebulą.

Wielki test pierogów z mięsem. Jedne z nich były z Biedronki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1w40yr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1w40yr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj