Trwa ładowanie...

Szakszuka – dlaczego zyskała popularność?

Gdy któregoś dnia oznajmiłam, że zrobiłam szakszukę i że wyszła pysznie, każdy się pytał, co to w ogóle jest. Sama wcześniej nie spotkałam się nawet z tą nazwą, a przecież wystarczą jajka, pomidory, cebula i właściwie już możemy robić szakszukę. Co to za danie i jak je przygotować?

Wersji szakszuki jest mnóstwoWersji szakszuki jest mnóstwoŹródło: Adobe Stock
d382hak
d382hak

Czym jest szakszuka?

Klasyczna szakszuka to przede wszystkim zdrowa, bardzo smaczna, sycąca, ale bezmięsna potrawa. Przygotowuje się ją stosunkowo prosto, ale wymaga nieco uwagi, by zbyt długo nie przetrzymać jej na ogniu. Najczęściej podaje się ją na śniadanie, ale sprawdzi się również na obiad czy na kolację.

Danie przywędrowało do nas najprawdopodobniej z Bliskiego Wschodu lub Północnej Afryki. Trudno powiedzieć, czy jego prekursorami są Izraelici, Libijczycy, Tunezyjczycy, Egipcjanie czy też Marokańczycy. Wiele nacji przypisuje sobie autorstwo szakszuki. W języku arabskim nazwa potrawy oznacza wielki bałagan, co ma swoje uzasadnienie, bo do szakszuki można dodać praktycznie wszystko!

Jak zrobić szkszukę?

Wersji szakszuki jest mnóstwo. Właściwie każdy może dodać do niej, co chce, opierając się na bazie z pomidorów i jajek. Przyprawia się ją kminkiem, chili, solą, pieprzem i podaje posypując czymś zielonym – równie dobrze kolendrą, jak i szczypiorkiem. Uważać należy jedynie na to, by żółtko nie było ścięte. Dania też nie powinno się zapiekać.

Popularne błędy popełniane podczas smażenia jajecznicy

Składniki do klasycznej szakszuki dla trzech osób:

  • 3 jajka,
  • 1 puszka pomidorów w puszce lub 4 świeże pomidory,
  • 1 średnia cebula,
  • 0,5 papryki czerwonej,
  • 0,5 łyżeczki harrisy,
  • 1 ząbek czosnku,
  • sól, pieprz, kminek, ostra papryka w proszku lub chili w proszku.
d382hak

Przygotowanie:

  1. Na oliwie z oliwek szklimy cebulę pokrojoną w piórka, przyprawiamy kminkiem. Dodajemy pomidory pokrojone w kostkę, wcześniej sparzone i pozbawione skórki. Wszystko razem dusimy.
  2. Paprykę kroimy również w kostkę i dorzucamy do dania. Czosnek przeciskamy przez praskę i wszystko przyprawiamy.
  3. Gdy sos zacznie trochę gęstnieć, a składniki będą miękkie, robimy w nim zagłębienia, w które wbijamy jajka.
  4. Całość przykrywamy i gotujemy na małym ogniu do momentu aż białko się zetnie – zazwyczaj ok. 3 minuty. Żółtko powinno pozostać w płynnej postaci.
  5. Gotowe danie posypujemy świeżą drobno posiekaną natką pietruszki, bazylią albo kolendrą.
szakszuka Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Klasyczną szakszukę można urozmaicić, dodając do niej zieloną paprykę, a nawet cukinię, kalafior czy brokuł. Pasuje też do niej ser feta lub dowolny żółty ser. Z założenia szakszuka jest daniem bezmięsnym. Jeśli jednak uwielbiasz typową jajecznicę z boczkiem lub kiełbasą, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać je również do szakszuki. Właściwie na patelnię możesz wrzucić, na co tylko masz ochotę albo czego chcesz się szybko pozbyć z lodówki.

d382hak

Prawidłowo szakszukę podaje się jeszcze gorącą na tej samej patelni, na której została przygotowana. Jeśli jednak zrobiliśmy ją w domu dla kilku osób, przekładamy ją na talerze, pamiętając, by najpierw wyłożyć sos pomidorowy, a na jego wierzchu położyć jajko. Kwintesencją smaku jest właśnie żółtko rozpływające się na sosie.

Szakszukę je się z pieczywem. Może to być bagietka, grzanki czy też zwykła kromka chleba. Danie jest lekkostrawne, ale sycące. Poleca się je również osobom na dietach odchudzających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d382hak
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d382hak
Więcej tematów