Trwa ładowanie...
15-01-2013 09:57

Sposób na smaczniejszy chleb pełnoziarnisty

Pojedynczy związek chemiczny może poprawić smak i aromat pieczywa pełnoziarnistego i uczynić je równie popularnym, jak białe pieczywo - czytamy w najnowszym numerze periodyku "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Sposób na smaczniejszy chleb pełnoziarnistyŹródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
d3zrlz5
d3zrlz5

Choć dietetycy uznają ciemne chleby za zdrowsze od białych, nadal zdecydowanie częściej sięgamy po te drugie - właśnie ze względu na ich atrakcyjniejszy smak i zapach.

Dr Devin G. Peterson z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Minnesoty (USA) tłumaczy, że pełnoziarnista mąka pszenna zawiera wszystkie części ziarna - otręby (okrywę nasienną), kiełki (zarodki) i bielmo - podczas gdy mąka biała (oczyszczona) składa się głównie z bielma. Mąka pełnoziarnista jest więc znacznie bogatsza w błonnik i związki zwane fitochemikaliami, czyli substancje czynne pochodzenia roślinnego. Znajdują się one w zbożach, ziarnach, owocach, warzywach, orzechach, a także kawie i herbacie. Do najpopularniejszych należą: karotenoidy, flawonoidy, fitosterole czy resweratrol. Związki te znane są z licznych działań prozdrowotnych, m.in. pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, choroby serca, cukrzycę i otyłość.

Jednak mimo tych wszystkich zalet chleb pełnoziarnisty przegrywa z białym, po który konsumenci sięgają znacznie częściej. Badania pokazują, że wpływ na to ma atrakcyjniejszy smak i aromat białego pieczywa. Dr Peterson wraz z zespołem postanowił sprawdzić, czy i w jaki sposób jeden konkretny związek - kwas ferulowy (FA), którego zawartość jest znacznie wyższa w pieczywie z pełnej mąki - wpływa na smak i aromat chleba.

d3zrlz5

Kwas ferulowy znajduje się głównie w otrębach. Badacze już wcześniej wiedzieli, że znosi on jeden z dominujących elementów zapachowych, które składają się na aromat pieczonego chleba. W ramach eksperymentu zespół Petersona dodawał więc FA do ciasta z białej mąki - chleb smakował i pachniał wówczas jak chleb pełnoziarnisty. Po analizie ilościowej i jakościowej naukowcy stwierdzili, że kwas ferulowy wpływa na zmniejszenie ilości związków zapachowych, które kształtują zapach chleba oraz, że kontrolując zawartość FA w mące, można wpływać na walory pieczywa.

Jak podkreśla Peterson, zrozumienie opisywanych reakcji chemicznych może pomóc piekarzom produkować zdrowszy i bardziej apetyczny chleb.(PAP)

kap/ agt/

d3zrlz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zrlz5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj